Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • imisamals

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 elegance
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am o zafira 2.0 dti an fabricatie 2003 .
Anul trecut mi se abureau foarte tare geamurile am mers pe la cateva ateliere auto
dar nici unul nu ma putut ajuta cu aceasta problema, asa ca
am mers la un service opel din Tg Mures si aceia au dat de bai ca este ars motorasul de la recirculare aer
m-i l-au scos si au zis ca la ei unul nou casta 130 euro si daca cumpar de alt undevaeste mai ieftin dar la
ei nu il pot pune la loc cica politica firmei. Asa ca am cumparat unul nou din alta parte cu 150 lei dar nu stiu unde este locul ei in bord. Daca stie cineva sa-mi faca o descriere va rog mult !
Cu mult respect!
Skip ads

  • florin224

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
deschizi torpedoul si ai sa vezi cam opt suruburi care inlatura torpedoul.scoti torpedoul si apare motorasul de ventilatie
langa motoras e si filtru polen. actuatorul de recirculare e prins de motor si actioneaza clapeta printr-o parghie.
ps si al meu e dus dar e blocat pe exterior
  • habeeb

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi problema, am schimbat motorasul , si..surpriza, problema era aceeasi.se pare ca e de la butonasul de comanda sau ceva contacte din consola centrala, ar fi bine sa verifici inainte.bafta
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand dai torpedoul jos.verifica pana dai motorasil jos daca actioneaza tija dupa ce apesi butonul de recirculare.La mine era cazut din clips ,l-am pus la loc si merge.
Skip ads

  • imisamals

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 elegance
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat motorasul era ars m-a costa 150 lei si de atunci nu mai am probleme
nu mai aburesc geamurile deloc
Va multumesc pentru informati!
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Parghia ce actioneaza clapeta nu o are nimeni de vanzare?A mea s-a rupt!
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni o parghie?
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am facut rost de parghie!
Am desfacut motorasul sa vad de ce merge incontinuu.Asa este si la voi?Daca nu este conectata parghia respectiva,motorasul se invarte permanent cat timp este contactul pus?
Skip ads

  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salve,

Imi trebuie si mie motorasul de la clapeta de recirculare. De unde l-ati luat?
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cauta la dezmembrari!
  • costache

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am luat de la Bosch Car Service Galati. 90 ron pt. aeroterma behr, in 2008.
  • cireapd

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
al3xisos a scris:Am facut rost de parghie!
Am desfacut motorasul sa vad de ce merge incontinuu.Asa este si la voi?Daca nu este conectata parghia respectiva,motorasul se invarte permanent cat timp este contactul pus?

da poti sa stai linistit,el se opreste doar cand nu mai poate invirti, are un condensator de forta
Skip ads

  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult
  • raducu79

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
al3xisos a scris:Am facut rost de parghie!
Am desfacut motorasul sa vad de ce merge incontinuu.Asa este si la voi?Daca nu este conectata parghia respectiva,motorasul se invarte permanent cat timp este contactul pus?


Am si eu cam aceeasi problema, parghia s-a rupt si motorasul s-a invirtit contiunu citeva zile pina m-am prins de unde vine zgomotul si i-am scos alimentarea.
De unde ai facut rost de parghie? Se gaseste la magazine de piese auto? Cit ai dat pe ea? Este greu de schimbat? Banuiesc ca trebuie dat jos capacul de la aeroterma pentru schimbare.
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit la dezmembrari am dat 10 lei pe ea.In magazinele in care am cautat mi-au spus ca se vine tot sitemul nu doar parghia.Se schimba foarte usor,nu trebuie sa demontezi nimic.Doar o scoti cu o surubelnita in linie.Se prinde ca un dop,dar sa ai grija sa nu rupi ceva cand scoti.
http://img375.imageshack.us/i/79851031.jpg/
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am patit si eu ca tine, am dat jos torpedoul si cazuse parghia,,,,am bagat-o la loc si merge.....vezi ca are un clips care iese,il bagi si actionezi butonul si vezi daca merge
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu fortezi ca risti sa rupi.Cand apesi ai grija ca intra intr-o singura pozitie.
  • raducu79

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit sa comand doar parghia la un magazin de piese auto, 10 lei. Desenul din schema pe care mi-a aratat-o vinzatorul parea ca seamana cu piesa din imaginea ta. Vine in 5 zile, sper sa fie ce trebuie.
  • virlanutaviorel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Desi sunt nou pe acest forum posed o Zafira A motor y20 DTH am reusit datorita flerului meu de a modifica si repara orice lucru care i-mi intra pe maini,asa am economisit niste bani reparand acest motoras care nu functiona si aveam condens in masina de nu vedeam nimic.Am demontat motorasul cu acea tija este un pic dificil daca nu demontezi si aeroterma eu l-am demontat fara sa dau aeroterma jos ,este prins in trei holdsuruburi stea,apoi am demontat caseta reductor ,am desprins usor clapetele de prindere si am avut acces direct la acest motoras banal care avea motorasul ars.Am recuperat apoi acel elicoid din bronz prinzandu-l cu un spitz si lovind cu un ciocanel motorasul elicoidul iese usor de pe acele mici canturi.Apoi am cautat in toate nimicurile pe cre nu le-am aruncat un motoras pe 12Vcare sa se potriveasca in locasul vechiului motor ,nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca vreo 3 motorase dreptunghiulare ca si cele de jucarii se potriveau in acel locas,motorasul original fiind cilindric fabricantii l-au conceput pentru doua optiuni de motorase.Am ales si testat unul dintre motorase de casetofon desi toate se potriveau si am introdus prin presare elicoidul ti nan-d la fel axul cu un clestisor nu am fortat in motoras,curios toate axurile motoraselor au acelasi diametru ca cel original.Am cositorit legaturilor am pus putina vaselina alba pe angrenajele de plastic si am inchis caseta. Functioneaza a la grande foarte silentios ,l-am montat pe masina,nu mai am condens si am economisit vreo 200 de ron cu doua ore de migaleala
  • tony13

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la mine nu m-ai functioneaza clapeta de recirculare , lumina pe buton se aprinde dar clapeta nu functioneaza . am ales solutia "manuala" (era si de sarbatori si nu prea avea cine sa umble) , am scos tija si am dat pe recirculare pana ajung la un electrician
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR