Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Dupa cum spune si titlul sunt proaspatul posesor al unui Opel Omega B 2.6 V6 din 11.2000 97.000 km, si as vrea sa afle cateva informatii despre masina (este si prima mea masina).
1.Am navigatie la masina, dar pe CD am doar harta Germaniei.Exista vreo posibilitate sa pot folosi navigatia si la noi? A facut cineva rost de CD cu Romania?
2.Am auzit de la un mecanic ca exista chip pentru reducerea consumului masini (cu motorul asta chiar mi-ar prinde bine Very Happy ).Ati auzit de asa ceva? Exista alte metode pentru reducerea consumului?
3.Cat ma costa sa schimb distributia (informativ)?
4.La ce ar trebui sa am grija la masina asta? Dati-mi orice informatii care credeti ca m-ar putea ajuta.

Multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre!
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu te inteleg iti cumperi v6 si vrei sa reduci consumul? vinde-o si cumparati o corsa diesel sau motor de 1l .
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:nu te inteleg iti cumperi v6 si vrei sa reduci consumul? vinde-o si cumparati o corsa diesel sau motor de 1l .


Nu am zis ca asta e singurul meu scop in viata. Am auzit si eu de o chestie si am intrebat nu am dat cu parul!
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
majoritatea dupe ce isi iau omega isi pun problema consumului ,iti dai seama ca o sa consume mai putin daca tai din ea sau dai jos ca sa piarda din masa totala ,comfortul vine si cu un consum sporit asa ca ...
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sa o stapinesti sanatos si fara evenimente deosebite
legat de cip pt consum mai mic este fals dupa parerea mea, iar legat de distributie in jur de 100 euro +/-
  • Pfenning

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca mergi cu frica de consum la V6, te imbolnavesti de ulcer. Da-o-n colo! Consuma da si merge! Asta e. Si eu cand am luat-o pe a mea (2.0i) mergeam cu frica de benzina. Dupa cateva zile mi s-a luat de economie si masina tot atata consuma. Nu o sa merg ca bunicu' pentru 50RON/luna diferenta! E drept ca daca faci diferenta intre banii pe care ii consumi tu cu V6 si unu cu o Corsa 1.3cdti o sa te apuce ameteala, dar cum treci pe langa el? Daca nu te mai intelegi cu ea si te lasa nevasta Smile pui gaz, dar eu spun ca e pacat. Scuzati exprimarea joviala. Daca aveti a va plange, dati PM si ma potolesc.
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pfenning a scris:Daca mergi cu frica de consum la V6, te imbolnavesti de ulcer. Da-o-n colo! Consuma da si merge! Asta e. Si eu cand am luat-o pe a mea (2.0i) mergeam cu frica de benzina. Dupa cateva zile mi s-a luat de economie si masina tot atata consuma. Nu o sa merg ca bunicu' pentru 50RON/luna diferenta! E drept ca daca faci diferenta intre banii pe care ii consumi tu cu V6 si unu cu o Corsa 1.3cdti o sa te apuce ameteala, dar cum treci pe langa el? Daca nu te mai intelegi cu ea si te lasa nevasta Smile pui gaz, dar eu spun ca e pacat. Scuzati exprimarea joviala. Daca aveti a va plange, dati PM si ma potolesc.


Stai linistit, nu m-a deranjat, chiar mi-a placut.Astept in continuare pareri si sugestii legate de masina.
Numai bine la toti!
  • fabian

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: jerusalem
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sa o porti sanatos!
Ce typ de motor are? Benzina sau motorina?
Skip ads

  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc.

Motorul de 2.6 e doar pe benzina, de acolo si intrebarea legata de consum Very Happy.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pune niste poze sa vedem achizitia!
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:pune niste poze sa vedem achizitia!


Momentan eu sunt la Bucuresti si masina acasa (am lasat-o pentru ca a trebuit sa plec si nu am apucat sa ii fac nr rosii), dar o sa pun niste poze imediat ce ajung la Arad.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
omega e clasa limuzina..cat despre cip-tuning///costa cam 200 de euro si ati creste calutii din motor cu vreo 30-50 de cai..depinde de comp de bord..iar ca sa scapi de consumul enorm pune GPL..cu cip tuning nu rezolvi nimik.
-la distributie nai ce schimba ca e pe lant,se schimba doar FULIA care rezista cam 180 mii de km si pompa de apa-costa 300-400 de euro depinde de producator
masina e mare si bengoasa si nu in ultimul rand'sigura'-asa ca LA CATI MAI MULTI KM!
Skip ads

  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:...cat despre cip-tuning///costa cam 200 de euro si ati creste calutii din motor cu vreo 30-50 de cai..depinde de comp de bord..iar ca sa scapi de consumul enorm pune GPL..cu cip tuning nu rezolvi nimik.

Eu am fost la un garaj si cei de acolo mi-au spus ca au 2 feluri de chip:unul care creste puterea, cum ai zis tu, si unul care reduce consumul cu 10-15% (cicã). Nici eu nu mai auzisem inainte de asa ceva (stiam doar de chip-ul de putere) si de aia am pus intrebarea.
shaftt24 a scris:la distributie nai ce schimba ca e pe lant,se schimba doar FULIA care rezista cam 180 mii de km si pompa de apa-costa 300-400 de euro depinde de producator

Poate la diesel e pe lant distributia.A mea e benzinara...A schimbat-o neamtul la 60.000 km si pe la 120.000 va trebui sa o schimb si eu.
shaftt24 a scris:masina e mare si bengoasa si nu in ultimul rand'sigura'-asa ca LA CATI MAI MULTI KM!

Multumesc de urari!
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca ai distributie pe curea ...atunci schimbo ca nu cred ca e o avere nu te risca dupa ce a zis neamtu!odata rupta se duce si motorasul!am cunoscut multi care au ajuns acasa cu masina din germania si dupa inca 1000 de km a cedat cureaua..si a facut paguba de 10 ori mai mare decat era acea curea!
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Troll the Great a scris:
gsi_master a scris:pune niste poze sa vedem achizitia!


Momentan eu sunt la Bucuresti si masina acasa (am lasat-o pentru ca a trebuit sa plec si nu am apucat sa ii fac nr rosii), dar o sa pun niste poze imediat ce ajung la Arad.


D-abia astept s-o vad in trafic:D
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu are rost sa discutam despre chip-urile care scad consumul , asa ceva nu exista decat in mintea unora care vor sa faca bani din nimic. De asemenea chip tuning-ul nu da rezultate sesizabile fiind vorba de un motor pe benzina aspirat , poti obtine prea putin in plus chiar daca tuner-ul se lauda cu mai mult.

Motorizarea Y26SE / Y32SE e una foarte fiabila intrucat sunt rezolvate toate problemele care existau la X25XE/X30XE , e un motor solid din punct de vedere mecanic si nu necestita atentie sau investitii deosebite. Distributia , filtrele si uleiul corespunzator sunt lucrurile de care trebuie sa ai grija , in rest nimic deosebit. Electronica mai poate sa produca surprize intrucat senzorii si sondele sunt de calitate corespunzatoare zilelor noastre...

In Arad mai exista doua Omega B2 cu motor Y32SE inmatriculate , prorietarii sunt inregistrati pe forum , asa ca vei avea cu cine sa schimbi impresii...
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Senator a scris:In Arad mai exista doua Omega B2 cu motor Y32SE inmatriculate , prorietarii sunt inregistrati pe forum , asa ca vei avea cu cine sa schimbi impresii...


Unul dintre ei este mecanic la un service marisor in Arad.La el duce tata masina cand are bube.
I-am vazut masina si am ramas asa :X:X:X
E superba !
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
D@ny a scris:
Senator a scris:In Arad mai exista doua Omega B2 cu motor Y32SE inmatriculate , prorietarii sunt inregistrati pe forum , asa ca vei avea cu cine sa schimbi impresii...


Unul dintre ei este mecanic la un service marisor in Arad.La el duce tata masina cand are bube.
I-am vazut masina si am ramas asa :X:X:X
E superba !


Poti sa imi dai si mie adresa service-ului si numele tipului? O sa am nevoie de un service si mi-ar prinde bine cineva care cunoaste masina.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos!
In momentul in care cumperi Omega intrii, ca sa zic asa, intr-o alta lume. o sa vezi ca totul devine ceva mai mare.si consumul si viteza si portbagajul si interiorul (nu te mai lovesti in coate cu cel de linga tine).la drum ai senzatia ca stai in fotoliul de director (nu ca la celelalte de parca ai fii la sedinta)...etc. bineinteles ca toate astea se platesc.daca nu-ti convine sau nu te tine buzunaru, vorba lui gsi_master... o corsa diesel. singurul lucru care se reduce este numarul de accesari la rubrica "probleme tehnice"
  • florin_alex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut
sunt nou pe aici si as avea nevoie de sfaturile voastre. am gasit un opel omega din 97 cu motor benzinar de 2000cmc la pretul de 2500 euro. as vrea sa stiu si eu cam la ce sa ma uit inainte sa-l cumpar, care sunt problemele ce apar des la modelul asta, si cum e cu piesele si consumul mai exact ca am tot citit pareri care mai de care mai contradictorii.
sper sa devin si eu cat mai curand membru motorizat opel. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR