Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Genil

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu racordul flexibil s-a luat primul strat din sarmele acelea s-au dat intr-o parte cand am urcat o rampa si masina fiind joasa opel corsa c 2005 Z10xep motor 998cm benzina 44kw 60cp...Si am comandat si sonda lambda 2 ca am codul de eroare P0141 si se pare ca am comandat-o degeaba:(Va rog frumos sa-mi spune-ti si mie care stiti dimensiunile racordului flexibil la masina mea....Le am spus alora nu o fi de la racordul asta problema cu sonda lambda2?Ei nu domne nu are cum....
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Genil
stii sa folosesti ruleta si subleru?
daca da ,spor la masurat
sau te duci la un atelier unde se repara/monteaza sisteme de evacuare la masini si,,,,,,stiu baietii de acolo ce dimensiuni are racordu flexibil si til si monteaza
sonda nu ai comandato degeba ca are circuitu de incalzire ars
http://www.obd-codes.com/p0141
  • razve3

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salutare ! ... o problema am si eu ma intereseaza daca stie cine dimensiunile la racordul flexibil pentru un opel vectra B an 96 ... am nevoie sa il schimb urgent si nu am subler sa o masor . multumesc !
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dar baietii care se ocupa cu reparatii tobe esapament au subler/ruleta si sigur au si racord flexibil
Skip ads

  • razve3

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
am rezolvat ... Multumesc !
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ar fi si mai frumos din partea ta daca ai da mai multe amanunte,cost racord flexibil,cost inlocuire si atelieru,(daca nu se considera reclama)
macar tu ai spus ca ai rezolvat problema,dar sunt unii care rezolva problema aparuta si nici nu mai intra pe forum decat atunci cand se strica iar fieru
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cam asta am facut eu.
Am poze am doar la gata, nu am fost inspirat sa fac poze si la racordul vechi. Operatiunea a fost facuta pe toamna.
Cost racord aprox 75 lei nu mai retin exact ( a fost cam 72, 73 de lei) -- Bosal
Puteti gasi si mai ieftin racordul, dar calitate mai slaba. Eu am cautat in mai multe locuri pana l-am gasit pe acesta. Am aprox 7000 de km de cand l-am schimbat si arata la fel. Nu s-a ars deloc, are culoarea aceea metalica, ca de inox.
Arata identic cu originalul. Tesatura dubla.
Sudura electric- in mediu de gaz protector. Cost sudura - 0 lei ( am facut un troc cu cel care mi-a sudat, serviciu contra serviciu)
Oricum mare lucru nu ar costa doua cordoane de sudura.
O atentie deosebita trebuie acordata si pregatirii bucatilor de teava, curatarea vechilor suduri. Teava intra aprox 1 cm in fiecarea capat al racordului, se intrepatrund.

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
lucrare de maestru
Skip ads

  • razve3

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
poze nu am dar , ideea este ca am gasito la mecanic noua , ma costat 50 de lei racordul si 50 de lei mana de lucru . in giurgiu
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
bun pretu
ai scapat de o grija
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Recent am intampinat si eu o problema la evacuare. In partea din fata, cam in dreptul rotilor, galeria de evacuare s-a desprins de racordul flexibil (nu imi dau seama cauza). Din ce am putut observa pe dedesut, racordul arata bine, nu pare ruginit. Unde ma pot adresa pentru sudura, ce fel de sudura trebuie facuta si cam cat ar costa? Multumesc.
  • Toma1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 ......
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut,am si io nevoie de ajutor...am trecut peste un pietroi cu masina si mi-am lovit teava de unde se imbiba cu racordul flexibil..racordul nu a patit nimic doar mi-a esit din imbibarea lor de-acolo...manual nu pot sa o bag la loc...pot sa o sudez acolo?
Skip ads

  • George_85

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Un sfat! O recomandare va rog!
Protecția metalicã a racordului flexibil este rupta in ambele capete. Se mișca foarte foarte putin. Zgomot nu scoate, gaze nu am verificat daca scoate, o sa verific si asta.
Ce imi recomandați, sa il las asa pana scoate sunete aiurea toba sau sa il schimb?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ce intrebare?
Daca ai bani schimba-l, daca nu ai asteapta pana crapa - cand crapa vei stii... va face ca Trabantul.
Pentru operatie cauta un service care il au pe stoc "racord flexibil" (de obicei il au) sau care il aduc repede... si in 20-30min il ai si montat pe masina.
Si nici timp prea mult nu pierzi - asa sa il cumperi + cautat service sa il monteze, eu spun ca pierzi mai mult timp...
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Cumpara teava cu totul. Eu asa am procedat. La un service de tobe vroia 180 racord+manoperã. Vindea racordul care costa pe net 50-60 la preț dublu+ manoperã. Iar sudura nu e ok și nu ține mult racordul sudat separat. Am cumpãrat țeavã cu tot cu racord , am demontat vechitura și am montat pe cea nouã 170 lei + un colier nou 4 lei. Treabã ca la carte. Așa am procedat eu, nu oblig pe nimeni sã facã la fel. Și aș sfãtui pe oricine sã facã la fel. Baftã!
  • Dayro10

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Sall mi.am achizitionat si eu un opel astra h 1.9 cdti 120 cp Z19DT de ceva timp ma confrunt si eu cu aceeasi problema, acum cateva zile dupa ce am bagat masina in garaj am simtit un miros de ulei ars ,cand am coborat din masina am vazut ca iese fum de sub capota cand am deschis capota am observat ca pe racordu flexibil este ulei si de acolo iesea fum .Mam uitat sub masina racordu era ok chiar nu imi dau seama de unde ar putea fi ulei acolo daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi va multumesc ....
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Urca masina pe o rampa sau un elevator si iluminat ca sa vezi bine de unde vine ulei pe tub.
Poate niste poze ne ajuta sa ne dam cu seama de unde vine acel ulei.
Poze.... - si intre cutie si motor, zona la filtru de ulei - mai era un coleg pe aici care avea scurgeri pe la el.
https://www.clubopel.com/rez...ulei&sa=Cauta
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
azi am reusit sa schimb racordul flexibil, costul intregii operatii 200 ron. Sunt multumit de rezultat, racordul a fost sudat fara a-mi da toba jos.(poate gaseam mai ieftin , dar timpl m-a presat..) Opel astra g 1.4 benzina
  • Lupulik86

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema la un opel astraH 1.9 150 de cai. Am teava de la galerie la racitorul EGR Sparta. Stie cineva daca se poate suda la autogen? si daca da va tine?
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu de curand flexibilul, dar am preferat s-o iau cu tot cu teava si prindere .am schimbat si suruburile.e mult mai simplu decat sa te rogi de toata lumea.plus ca sudatu si flexibilu erau pe la 150 de lei, iar piesa intreaga cu tot am gasit-o la 180 si l-am montat personal.m-am tarat un pic ca o rama pe sub ea da a meritat.masina fiind zafira a z18xe.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR