Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alexxz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am reusit sa schimb, ce trebuie sa reglez? e vorba de becul de pe spate
Skip ads

  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Fin cate ai spus tu in primul mesaj era vorba de BECUL PE FAZA SCURTA, NU TE-AI EXPRIMAT CUM TREBUIE, daia am zis ca trebuie reglat(pt cui ii place sa ii bata farurile f bine si fara sa ii deranjeze pe cei din trafic).Daca e pe spate este bec de POZITIA LAMPA SPATE SAU STOP!

Bafta si ne mai auzim, Smile
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce am schimbat becul pe dreapta, faza scurta, imi bate lumina putin mai sus decat celalalt. (verificat la un perete)
Normal si indicat esa sa le schimbi pe amndoua. Dar stie cinea cum se poate face reglarea becului ? adica sa
bata mai sus sau mai jos, sau cum fac aia in service? Noi nu putem face acasa ?
Un an nou fericit tutur.
Kilometri ∞ fara probleme.
  • piolet

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@mulahul: din cate stiu eu, este normal ca farul dreapta sa bata putin mai sus. cel mai bie ar fi sa te duci la un service. este o operatiune usoara si destul de ieftina. in mod normal nu ar fi nevoie de reglaj. la mine nu a fost.
Skip ads

  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
piolet a scris:@mulahul: din cate stiu eu, este normal ca farul dreapta sa bata putin mai sus. cel mai bie ar fi sa te duci la un service. este o operatiune usoara si destul de ieftina. in mod normal nu ar fi nevoie de reglaj. la mine nu a fost.


Dar totusi ei acolo cum regleaza un far care bate prea sus sau prea jos. M-ar interesa unde ¨gadila¨ei ...
E bine de stiut...parerea mea ! Multumesc pentru raspuns.
Drumuri bune!
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Deschizi capota si ai sa observi doua decupaje in tabla, deasupra farului. Sunt doua reglaje, unul pentru orizontala unul pentru verticala. Reglajul se face cu un imbus.
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Cum a zis Alexx1402 poti sa iti faci si singur reglajul la un perete si pe un loc drept din cele 2 reglaje, dar pt mai multa precizie, poti sa mergi la un service sa fac o reglare de faruri (cred ca nu e mai scump de 30 lei).Ei o sa iti puna un aparat special de reglaj si o sa ti le regleze exact dupa valorile prescrise in carte sau pe far.

Bafta!
  • papimig

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. Mi s-a ars becul de faza scurta (cel dinspre radiator parca) de pe stanga si am incercat sa il schimb. Am dat bateria jos, mi-am rupt mana pe acolo, dar degaba, nu am resusit. Care e exact modul de scoatere al becului ? Am incercat sa rotesc de el spre stanga, degeaba. Atasez cateva poze, poate ma puteti ajuta. Am unmbalt pe acolo, acum nu mai merge nici faza lunga Neutral . Semnalizarea merge. Mersi !



http://postimage.org/image/rptp0gdnx/
http://postimage.org/image/lq5xwssvh/
http://postimage.org/image/7l04uzju5/
http://postimage.org/image/jbe2cdcml/ Stie cineva cum se desface aceasta mufa ? Ma gandesc ca as avea mai usor acces.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat



Mufa se scoate tragand lateral de "clapita" rosie, eventual cu o surubelnita daca nu merge cu mana.
Becul care vrei tu sa il schimbi e fixat cu doua cleme (sarme), nu se scoate prin rasucire! (poza 3)
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
papimig a scris:Salutare. Mi s-a ars becul de faza scurta (cel dinspre radiator parca) de pe stanga si am incercat sa il schimb. Am dat bateria jos, mi-am rupt mana pe acolo, dar degaba, nu am resusit. Care e exact modul de scoatere al becului ? Am incercat sa rotesc de el spre stanga, degeaba. Atasez cateva poze, poate ma puteti ajuta. Am unmbalt pe acolo, acum nu mai merge nici faza lunga Neutral . Semnalizarea merge. Mersi !



http://postimage.org/image/rptp0gdnx/
http://postimage.org/image/lq5xwssvh/
http://postimage.org/image/7l04uzju5/
http://postimage.org/image/jbe2cdcml/ Stie cineva cum se desface aceasta mufa ? Ma gandesc ca as avea mai usor acces.


acum ca nu mai iti merge nici un bec ar fi bine sa dai jos farul sa vezi care este problema si poti sa inlocuiesti si becul de faza scurta...
ca sa demontezi farul trebuie desfacuta bara deoarece ai 2 suruburi ascunse sub bara de protectie...
ca sa desfaci bara pe partea stanga ai nevoie de surubelnita stelata pentru a desface cele 2 suruburi de prindere aflate la roata din stanga(le vei observa daca iei viraj dreapta)..dupa ce le-ai desfacut tragi de partea laterala a barei dar nu f tare sa nu se sparga deoarece este prinsa in clipsuri chiar in zona de intalnir a barei cu aripa stanga....dupa ce ai desfacut-o din clipsuri tragi usor de ea in fata atat cat sa iti permita sa introduci o tubulara de 10 cea mai lunga posibila sa poti desface cele 2 suruburi de 10 aflate sub far dupa ce ai reusit sa le desfaci pe acelea mai il ai si pe al treilea care se afla pe aripadin stanga in prelungirea farului



dar ca sfat pentru inlocuirea becului de faza scurta iei viraj stanga sau dreapta in fct de partea unde este ars becul iar pe interiorul contraaripii (aparatorea de noroi) se afla o gura de vizita special conceputa pentru accesul in spatele farului pentru a inlocui becul de faza scurta....

succes
  • papimig

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
http://postimage.org/image/e1fup4y4j/
Imi puteti explica va rog punctul 5 de la faza lunga ? Nu prea inteleg exact ce trebuie sa fac. Asta e poza http://postimage.org/image/7l04uzju5/ , daca se poate sa imi faceti niste sageti ceva in paint ...


Va multumesc pentru ajutorul acordat pana acum Smile
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Apesi pe sarmele alea si tragi in lateral.

Skip ads

  • papimig

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Iti multumesc frumos pentru ajutor. O sa incerc maine sa imi rup degetele pe acolo. Va tin la curent. :-h
  • Htoth

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cum schimb bec faza scurta pe Opel astra G? S-a ars (cred, cum pot sa aflu exact?) doar cel sin stânga, pot sa-l schimb doar pe acela? Sau trebuie schimbate ambele? Mentionez ca sunt cele originale. Ce becuri imi recomandati? Raport calitate preț?
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
a folosit cineva unul din becurile de la philips E-xtreme Power , NightGuide , BlueVision , VisionPlus? Ce parere aveti ? Cum Lumineaza?
  • octavio.mala

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:


Mufa se scoate tragand lateral de "clapita" rosie, eventual cu o surubelnita daca nu merge cu mana.
Becul care vrei tu sa il schimbi e fixat cu doua cleme (sarme), nu se scoate prin rasucire! (poza 3)




buna ziua..

stie cineva unde as putea gasi acele cleme care fixeaza becul pentru faza scurta¿
am schimbat becul si imi lipsea acea clema,
va multumesc
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut.am si eu o intrebare.rezista farul de astra h la becuri de 55w ? am vazut ca cei de la philips au majoritatea becurilor de 55w.am avut pe un matiz (nu compar matiz cu astra) becuri de 55w si din cauza caldurii s-au topit plasticele pe acolo si nu am mai putut sa scot becu.a folosit cineva becuri de 55w pe astra h?
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
mihai salut pana sa schimb becurile cu halogen cu un kit de xenon,am avut ope masina de 55w si nu au fost probleme.bafta multa
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg de ce ne-au complicat viata cu o asemenea prostie.Nu era mai simplu daca se reusea prin fata asa cum este si normal?Offf...in fine si mie ieri mi a aparut asta...Am inteles ca asta este o buba a lor,adica se arde mai mereu becul din dreapta
  • ionutzrazvy

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 z 16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Eu am bixenon din fabrica. Eu cum le schimb daca mi se ard?Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR