Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eram aseara pe pantelimon intr-o solenza, sa ma dau cu un amic cu un kadett 1.4. M-a facut cam cu juma de masina, eu aveam plinu facut si o persoana in plus, si la un moment dat se opreste. Trag langa el si imi zice: "a murit"

deschid capota la kadett, si vad cureaua de distributie, pe care o scot bucatele de acolo Smile

l-am intrebat si a zis ca nu s-a auzit nici o pocnitura nimic. e posibil sa fi facut supapele varza ? cu mana nu am putut sa invart axa cu came, cred ca nici in mod normal nu poti, trebuie o cheie ceva ca sa faci parghie.


PS: desteptu a mai dat si la cheie dupa aia odata Smile)
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sunt motoare(nu stiu daca si acesta) la care chiar daca se rupe cureaua de distributie supapele/motorul nu patesc nimic, daca nu a auzit zgomote poate a avut noroc Smile
Este Kadett 1.4 i nu?
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Acum 4 ani aveam un Kadett 1.7 D din 1991 si mi s-a rupt cureaua de distributie la 120 km/ora, pe Timisoara-Arad.
Nu am stiut ce are si pinba sa se aopreasca masina am mai si dat, ca Bula , la cheie de citeva ori.
In fine cind am oprit si am scos cureaua zdente,m-am gindit ca motorul e praf (nu uitati ca era si Diesel !!!! )
Mecanicul a schimbat cureaua si citiva culbutori pe care i-a cules cu penseta si in rest,nu am avut nici o problema !!!!!!!!!!!!!
Omul-un autodidact- mi-a spus ca la Opel culbutorii sunt facti dintr-un material mai slab care cedeaza primul in caz de lovitura ,iar restul ansamblului se misca liber ....
Ma rog asta mi-a zis.Cit o fi adevarat,nu stiu...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E perfect adevarat, doar ca nu din cauza "grijii" motoristilor de la Opel fata de pretul reparatiilor, ci datorita faptului ca fonta cu grafit e casanta... Laughing
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Oricum citeva supape tot se avariaza partial iar daca nu se schimba performantele motorului au de suferit. Asa ca dupa un asemenea caz trbuiesc verificate etansarea fiecarei supape.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR