Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • katlin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am achizitionat un astra enjoy de 1.7cdti din 2003 cu defectiune la motor. cel care a vandut-o a spus ca s-a oprit in mers. Naiv am crezut ca e o mica problema. Cand ce sa vezi: doua pistoane lipsa, adica topite. A MERS FARA LICHIDUL DE RACIRE! Acum imi trebuie un motor fara anexe. Precizez ca tipul motorului e DTL. A JUTATI-MA SA GASESC UN MOTOR MAI CONVENABIL!
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poate asta te ajuta PIESE AUTO Opel Astra din Dezmembrari - DezmembrariMasini.ro [ Dez ...
  • katlin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am crezut ca gasesc ceva mai ieftinut. Pestetot am gasit la 1200 euro. Ofi mult?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
katlin a scris:am achizitionat un astra enjoy de 1.7cdti din 2003 ... Precizez ca tipul motorului e DTL

Parca cdti nu e acelasi cu dtl. Inainte de a te apuca de cumparat, vezi intai ce iti trebuie.
Skip ads

  • katlin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la tipul motorului scrie z17dtl. Nu e ala COMMON RAIL?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acela este dar nu stiam ca are codul dtl. Motoarele astea sunt mai rare la dezmembrari intrucat s-au montat pe clasic care nu prea a fost importata ca masina sh iar cine a luat-o noua, o repara in 99% din cazuri pe casco.
Nu cred totusi ca trebuia sa mai deschizi un topic pentru acelasi motor fiindca toti am priceput ca te intereseaza unul bun.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
"Un pret mic nu inseamna intotdeauna o afacere buna in acest domeniu ci in general tocmai invers ! Inainte de a plati asigurati-va ca stiti ce si de unde cumparati!"
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
z17dtl am si eu pe H.Cred ca e acelasi motor. Zi-le si asta celor de la dezmembrari
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Motoarele de 1,7 cdti (80 cai,dupa 2003 ) nu sunt aceleasi cu cele mai vechi (75 hp -2000-2003),nici macar nu seamana (si nu ma refer la capacul de plastic care acopera ).
  • katlin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2008

  • Mesaj Privat
al bandi, nu inteleg ce vrei sa spui cu topicul... Chiar au inteles toti ca-mi trebuie unul bun? Vreau sa-i pun ceva acolo sa scap de ea. Eu am un bmw 520d si vreau sa spun ca cu opelul nu prea ma impac. Am vrut numai sa vad daca ma poate ajuta cineva cu vreun motor...
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
vali zak a scris:Motoarele de 1,7 cdti (80 cai,dupa 2003 ) nu sunt aceleasi cu cele mai vechi (75 hp -2000-2003),nici macar nu seamana (si nu ma refer la capacul de plastic care acopera ).

Tocmai aici apare dilema, ca a lui e din 2003. O fi de 75? O fi de 80? Al meu de pe H e de 80. De fapt era...
  • edidraghici

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceeasi problema cu pistoanele.
Sigur se nimeresc cele de 1,7 DTI. In principiu e cam acelasi motor dar este schimbata injectia. Pe mine m-a costat 1200 RON setul motor de pistoane cu segmenti pe ele si bolt, astea fiind noi. Dar pot aparea probleme cu chiuloasa. Asa ca te sfatuiesc sa pui ochii pe un motor complet second chiar daca e 1200 de euro.
PTR. MAI MULTE DETALII: 0744763575
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR