Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Salut, am o vectra cu 5 usi din 92, si vreau sa arunc urmatoarea intrebare: dupa ce am schimbat amortizoarele pe spare si bucsile care leaga puntea de caroserie totusi suspensia este destul de dura si de zgomotoasa.La voi cum e?
Pe mine ma face cu nervii dupa ce rotile din fata trec peste denivelari fara probleme cele din spate cam scutura si bat.
Alta intrebare cum a-ti rezolvat rugina la pasajele rotilor spate ( boala Opel ) ?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
vectrapxi a scris:Salut, am o vectra cu 5 usi din 92, si vreau sa arunc urmatoarea intrebare: dupa ce am schimbat amortizoarele pe spare si bucsile care leaga puntea de caroserie totusi suspensia este destul de dura si de zgomotoasa.La voi cum e?
Pe mine ma face cu nervii dupa ce rotile din fata trec peste denivelari fara probleme cele din spate cam scutura si bat.
Alta intrebare cum a-ti rezolvat rugina la pasajele rotilor spate ( boala Opel ) ?

*
Rugina se rezolva cu aparatul de sudura si o foaie de tabla...
Ai un Vectra cu 5 usi?... Wink Daca era cu 3, ceream si eu o poza... Very Happy
  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In legatura cu amortizoarele... vezi ce ai schimbat... vectra nu e chiar asa de rigida, nu ar trebui sa se auda tare
Pentru pasajele de la roti e un magazin in zona Iancului unde gasesti chiar pasajele in forma si dimensiunile lor originale. Nu-ti ramane decat sa le tai pe alea ruginite, le pui pe astea si le vopsesti.
  • ifrim ionut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o vectra a din 92 si vreau sa stiu dak pot sa-i pun amortizoare pe gaj si de unde le iau.multumesc
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Shocked
"amortizoare pe gaj" ??? j nu e pe linga z si nici nu scrii cu diacritice ca sa fie linga y. nu inteleg.
vrei sa le scoti de pe masina si sa le pui gaj pentru un imprumut luat de la la cineva (ca la banca nu cred ca le primeste)?

daca totusi e gaz, eu am fost sfatuit sa nu pun pentru ca sint prea dure si ai probleme la denivelarile din prea asfaltatul bucuresti. indiferent de care vrei sa pui, cind faci comanda specifici tipul de amortizoare.
  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pe gaz intradevar sunt mai rigide dar depinde pe unde umbli cu masina...... eu am pe gaz toate 4 si in oras sau drumuri mai nasoale te scutura dar pe e60 sau drumuri bune e o placere sa iei viraje cu suspensii pe gaz Laughing asta depinde doar de tine ce tip de suspensii pui pe ea
  • george_gopo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sa le faci cu o bucata de tabla nu e solutie..mai bine cumperi 2 semiaripi si le sudezi in argon...ai sa vezi ca nu o sa mai ai pr cu ea..si in plus cu tabla nu mai iese forma initiala
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mai sunt niste bucse pe bara stabilizatoare, uitate daca au uzura. Aripile se gasesc la piese auto si relativ ieftine. Se vand sub forma unui semicerc exact portiunea de deasupra rotilor. Deci te duci la tinichigeriu cu ele; le taie pe cele vechi si le sudeaza pe cele noi(finisaj, grunduit, vopsit etc.)
  • cipriansavu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ce ar trebui sa fac pentru a nu se mai uza pneurile spate pe partea interioara la un astra F din '95?...am fost la un service sa-i regleze geometria iar cei de acolo au spus ca la puntea spate nu se poate regla geometria....si ar trebui schimbata puntea spate.
Alte solutii nu mai sunt?
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Schimbã roþile între ele, ºi se vor uza ºi unde nu sunt uzate
  • Y_GREC

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR