Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • hover2008

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ok
Multumesc
Skip ads

  • maffiozo

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z1DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
[quote="starky"]
Iscander_88 a scris:
robertsadu a scris: Sa nu fiu off-topic... in legatura cu pedalierul si pompa de ambreiaj, frana... nu cred ca e nevoie sa lemuti. Poti face ca la masinile de scoala, sa faci prelungireea pedalelor in dreapta, in cazul nostru stanga, si le poti anula pe cele vechi.

nu ai cum sa lasi dubla comanda la vectra b. numai daca dai jos aeroterma cu radiator caldura si clima daca are.
si acesta trebuie schimbat daca se schimba volanul de pe o parte pe alta.nu se poate altfel, si nici pompa de frana nu poate sa ramana aceeasi.
ati uitat si de instalatia de la oglinzi electrice ( daca are) .. si multe alte maruntisuri ...
pot schimba volanul la vectra b pt doritori , cu piesele mele sau ale clientului.


lasa-mi un raspuns sau email la ilie.ciobanu 2006@yahoo.com(vreau sa schimb volanul la un vauxhall vectra b)
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cat costa schimbarea volanului de pe partea dreapta pe stanga la o Astra G Comby ? An fabricatie 2002. Pret pe manopera si piesele tale incluse.
  • ramses86

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
the_boss vorbeste cam aiurea; am adus 5 masini din anglia, intradevar "importul" este ieftin, dar schimbatul volanului + a accesorilor aferente se face de preferat lareprezntanta (asta ca sa mearga treaba ca unsa si sa ai garantie pe lucrare...altfel poate nu mai merge una alta) si asta costa destul de mult.
Skip ads

  • trifucostin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ramses86 a scris:the_boss vorbeste cam aiurea; am adus 5 masini din anglia, intradevar "importul" este ieftin, dar schimbatul volanului + a accesorilor aferente se face de preferat lareprezntanta (asta ca sa mearga treaba ca unsa si sa ai garantie pe lucrare...altfel poate nu mai merge una alta) si asta costa destul de mult.


eu nu zic ca o lauda ci sa va descriu cam ce a insemnat pentru mine o provocare (am ales vauxhall ) si uite ma pe mine plecat in anglia sa caut o masina pentru a o modifica
1 nu stiam ce norma euro sunt
2 binenteles ca am cumparat una euro3 din nestiinta va recomand daca nu sunteti siguri de ce cumparati sa va orientati catre benzina daca vreti o masina pana in 2005 ce este dupa cred ca sunt euro 4 toate am spus cred
3 nu cred ca va intereseaza drumul ....ca si cost.
4 ajuns in romania nu aveam in gand initial sa ii schimb bordul ,dar usor am prins curaj sa schimb volanul si am inceput sa caut piese
5 95% din cei ce vand piese second din romania sunt din anglia ......telefoane peste telefoane si nu gaseam cele mai importante piese de fapt toate sunt importante nici una nu este mai putin importanta fata de alta
6 in sfarsit am gasit sa cumpar plansa de bord cu greu si la vreo 350 euro cu un mic defect------ are o gaura cat o moneda de 50 de bani deasupra grilelor de aerisire centrale .....am zis ca nu ma deranjeaza ,asta dupa ce asazisul baiat din iasi ce face reclama pe toate saiturile si ca preia comenzi de piese ....va spun sincer este minciuna.........
7 a urmat caseta de directie ce am dat 250 euro ca avea esp cea fara esp era 170 euro dar de mi a trebuit masina din anglia scoate banii nene
8 dupa suportul de bord 100 ron tot de la tony tipul cu plansa de bord
9 urmeaza asa podul pedalier care a costat 400 ron si ansamblul de pedale si pedala de acceleratie 400 ron
10 conductele de servo 200 ron
11 grila de la stergatoare 100 ron motorasul de la stergatoare 250 ron si bratele de la stergatoare 60 ron si stergatorarele 140 ron
12 aeroterma vroiam sa imi pun clima dar cei de la dezmembrari au luat o piesa pentru care crereau separat 400 ron asa ca am preferat sa raman la manual 150 eur0
13 consola dintre scaune din 2 bucati maneta de frana
14 mocheta de la motor gratis
15 reglat farurile
16 stop ceata stanga sa fie functional
17 ornamentele din bord 150 ron
18 torpedou 100 ron
19 capacul de sub volan
20 antigel si ulei caseta de directie
sincer cumpararea a 18 piese trecand de partea finaciara au fost un test de rabdare imens ,si normal acum ca a tracut mi se pare usor dar daca le i au la puricat toate intamplarile mama mama,zeci de telefoane ,zeci de mailuri .......


si binenteles plata la mecanic surpriza ......si el baniiii dar asta nu conteaza va rog nu puneti intrebari ,foecare se descuraca cum poate
sper sa nu mai fi uitat nimic .......si uite cum merg eu pe strada acum cu vectra cu volanul pe stanga si mai sunt printre pietoni ce vad semnul distinctiv al emblemei si se mira cum este cu volanul pe stanga !
sunt acum in situatia sa o i au de la capat in cautarea unei masini pentru ca vreau sa i o dau tatalui meu si imi pun intrebarea se merita?
va raspund la orice intrebari (mai putin cele referitoare la mecanic ca si cost) nu din rautate dar fiecare se descurca cum poate nu imi place sa fac reclama mecanicului Laughing Laughing Laughing
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mutarea asta a volanului implica ceva lucrare la caroserie cu autogen si flex? Ma gandesc la gaurile din podea pentru coloana volanului si pedalierul ... Ca daca se lucreaza cu autogen si flex eu nu m-as mai sui in acea "masina "
  • trifucostin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
[quote="Drogas"]Mutarea asta a volanului implica ceva lucrare la caroserie cu autogen si flex? Ma gandesc la gaurile din podea pentru coloana volanului si pedalierul ... Ca daca se lucreaza cu autogen si flex eu nu m-as mai sui in acea "masina "[/quo
implica decuparea panoului dintre habitaclu si motor fara sa afecteze sasiul ,podul pedalier tine de sub parbriz pana la o traversa nu stiu cum se numeste exact ca sa o denumesc si de la un stalp pana la celalalt ......este defapt o decupare a panoului care nu are puncte de rezistenta ca si siguranta si eu am fost suspicios dar m am convins cand am luat panoul
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tu vorbesti de vectra B probabil. La vectra C mai ai cateva distractii. Rolling Eyes
Skip ads

  • trifucostin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pai vorbesc despre vectra c,nu am mentionat modelul pentru ca se aplica pentur toate vauxhall dpdv ,nu a fost omitere........
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In cazul asta ai iesit foarte ieftin cu piesele. Geamuri electrice mai ai? Embarassed
  • trifucostin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
[quote="elegance"]In cazul asta ai iesit foarte ieftin cu piesele. Geamuri electrice mai ai? Embarassed[/quote
da ce crezi , ca se modifica si geamurile din electrice in manual? Glumeam, cred ca înþeleg, toate comenzile functionale chiar de s au modificat schimband între ele comenzile si cu o modificare mica sunt toate funcionale.
Singurul lucru care a ramas ASA cum a fost este maneta ce deschide capota.
  • tolik553377

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mult sa vorbeste dar nimic la concret, nici o informatie concreta , stie cineva unde anume sa fac modificarile masinilor engleza ? vreo firma- un numar de telefon- un pret concret ? si ce fel de modele sa modifica ?
Skip ads

  • trifucostin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
tolik553377 a scris:Mult sa vorbeste dar nimic la concret, nici o informatie concreta , stie cineva unde anume sa fac modificarile masinilor engleza ? vreo firma- un numar de telefon- un pret concret ? si ce fel de modele sa modifica ?

de vorbit!
am scris ce am facut pentru modificare adica piese ,CONCRET (O-I VREA SI NUMARUL MECANICULUI DE TELEFON.... )CONCRET AI SI PRETUL DE MANOPERA ,EU TOCMAI SI DE ASTA AM POSTAT SA DESCRIU CE A TREBUIT SA CUMPAR CE PROBLEME AM INTAMPINAT , CA VOI CE CITITI SA VA PUTETI FACE O IMPRESIE SI IN ACELASI TIMP SA STITI CE PIESE V-AR TREBUI DACA AVETI DE GAND SA INCERCATI ,...... LA BMW MODELELE NOI NU TREBUIE CUMPARTA EROTERMA ETC.
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Fara suparare... Am gasit o imagine ce are legatura cu acest subiect.
Atentie, nu-mi propun sa fac misto de nimeni, este doar un exemplu neomologat.

Salutare.
  • siman

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2012

  • Mesaj Privat
poate cineva sa imi spuna si mie cat costa sa schimbi volanul de pe dreapta pe stanga la opel vectra C.multumesc
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
probabil in jur de 1000-1500 euro
  • ionutz81

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da,este multa bataie de cap cu mutatul volanului,plansa de bord,volanul,pedalele,si multe altele.Mai bine vinzi masina si cumperi alta
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sa sti ca e asa si nu prea , uite eu am cu volanul pe dreapta si sincer ma gandesc si la varianta sa o vand ca vreau un cabrio dar e cu dus intors, lumea fuge de faza cu volanul si toti vin cu preturi dalea bune ca au vazut ei cu cat se vand in anglia ; dupa chestiile astea am ajuns la concluzia ca mai bine o tin si merg in continuare cu ea asa ca am facut destui km fara nici o pb si daca voi avea o oferta ok de schimb al volanului poate o sa il schimb , si eventual strang bani si imi iau ce vreau eu . masina la ultima verificare sa ales cu urmatoarele defecte: placute frane "ar cam trebui schimbate" , ulei motor si filtre, bucse bara stabilizatoare si masina e "tanc" ; cand ai o masina de genul asta eu cred ca merita sa mai investesti niste bani in ea si sa o ti mai ales ca in ziua de azi se poate face conversie de volan si iese foarte bine atat timp cat o faci cu meseriasi si piese bune
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR