Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare colegi forumisti.Va rog daca ma poate lamuri cineva in legatura cu o problema.Am adus in tara o vectra b care intentionez sa o inmatriculez.Eu am cumparat-o din germania de la un parc auto.Fostul proprietar(si unicul) e din Elvetia,masina a fost inscrisa acolo.El a vandut masina acestui parc auto din Germania.Problema e ca Elvetia nu face parte din Uniunea Europeana.Oare trebuie platita vama?Va multumesc
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
La cumparare era obligatia acelui parc auto sa plateasca eventualele taxe vamale - tu ai achizitionat-o de la parcul respectiv cu factura si acte in regula, deci nu trebuie sa-ti faci griji.
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
din cate am inteles la politie iti cere si un document care sa ateste ca e platita vama,iar eu nu il am
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ti-ar trebui declaratia vamala de import in EU din CH.
Incearca sa suni la autohausul de unde ai luat-o.
Desi, atata timp cat masina a fost produsa in UE nu ar trebui sa iti faca nimeni nici o problema.
Atat ca ramane in sarcina ta sa dovedesti provenienta UE...
In Romania toti desteptii cer tot felul de acte...mai usor rezolvai asta in DE
Skip ads

  • kernel32

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1977 z20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tu ai cumparato "proveninta euro" , nu ai treaba cu vama , parkul a platito deja , altfel nu avea cum sa ti-o vanda ..
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ok,am inteles,oricum ieri seara am lasat actele la un prieten care are ceva relatii sa se intereseze,iar azi imi da raspunsul.Va tin si pe voi la curent.Mersi mult
  • adidre

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt si eu intr-o situatie similara...Masina cumparata din Germania si inmatriculata in tara NonUE si acum vreau sa o inmatriculez in Romania.
Vezi mai jos actele necesare pentru imatriculare. Stiu ca inainte in Ro trebuia sa faci vama la intrarea in tara si dupa-aceea se platea taxa vamala care nu mai este cazul acum dupa ce Romania e membru UE.
Era un document EURO1 care atesta ca masina e produsa in UE dar nu stiu exact cum se considera la vama ca masina sa fie produsa in UE sau sa fie cumparata din UE...Am impresia ca este important unde este produsa masina nu de unde ai cumparat-o, dar nu stiu sigur...
Elvetia, Norvegia nefiind tari membre UE au incheiate acorduri de dublu schimb cu UE fara a fi necesare taxe vamale...
De unde si cum se obtine si mai ales cat costa g) dovada de efectuare a formalitãþilor vamale de import definitiv, în original sau copie legalizatã a acesteia; ?

ÎNMATRICULARE PERMANENTÃ VEHICUL UZAT - IMPORTAT
Documente necesare :
a) cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare ºi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menþiona solicitarea explicitã în cerere;
b) fiºa de înmatriculare a vehiculului, al cãrei model este stabilit conform reglementãrilor legale, completatã cu datele proprietarului ºi având viza organului fiscal competent al autoritãþii administraþiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare ºi a altei persoane, se va depune ºi fiºa de înmatriculare completatã cu datele ºi semnãtura acesteia precum ºi copia actului de identitate. În cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menþionarea în certificatul de înmatriculare ºi a datelor de identificare a utilizatorului;
c) documentul care atestã dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original ºi în copie;
d) actul de identitate al solicitantului, în original ºi în copie;
e) dovada de efectuare a inspecþiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate;
f) copia documentului de asigurare obligatorie de rãspundere civilã pentru prejudicii produse prin accidente de circulaþie, în termenul de valabilitate al acesteia;
g) dovada de efectuare a formalitãþilor vamale de import definitiv, în original sau copie legalizatã a acesteia;
h) dovada de platã a taxei de înmatriculare, stabilitã potrivit legii;
i) dovada de platã a contravalorii certificatului de înmatriculare;
j) dovada de platã a contravalorii plãcuþelor cu numãr de înmatriculare;
k) certificatul de autenticitate al vehiculului în termenul de valabilitate;
l) documentele de înmatriculare eliberate de autoritãþile strãine, în original, precum ºi plãcuþele cu numãrul de înmatriculare;
m) procura specialã, dupã caz.
Persoana juridicã solicitantã a înmatriculãrii trebuie sã depunã la serviciul public comunitar regim permise de conducere ºi înmatriculare a vehiculelor competent, pe lângã documentele prevãzute la alin. (1) ºi acte care sã ateste dobândirea personalitãþii juridice, denumirea, sediul ºi reprezentantul legal, în copie. Pentru entitãþi care nu au personalitate juridicã (notari, avocaþi), în afara documentelor mai sus-menþionate, acestea vor prezenta copia actului de înfiinþare sau a autorizaþiei de funcþionare/înregistrare (ex. decizia baroului pentru avocaþi, decizia Camerei Notarilor Publici pentru notari, certificat de înregistrare eliberat de Direcþia de Sãnãtate Publicã, în cazul cabinetelor medicale individuale) ºi copia certificatului de înregistrare fiscalã.
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
pana la urma am gasit documentele vamale,erau printre teancul de acte pe care il aveam si nu stiam sincer nici cum trebuie sa arate un astfel de document.Acum vectruta mea e inmatriculata,va multumesc pentru sfaturi
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Bravo tie...bine ca ai scapat!

@adidre
EUR1 este documentul ce atesta originea marfii - nu conteaza de unde este cumparata!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR