Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat de proiectoare...vine cineva cu o idee...practica...ceva...sa ne scoata din ceata... Very Happy
Skip ads

  • mordornew

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ieri am facut revizia la Radacini si am cerut sa mi se spuna daca pot monta proiectoare de la ei. mi s-a spus ca se poate, insa costa foarte mult. nu am instalatie trasa, deci trebuiesc trase fire, adica multa munca si deranj. proectoarele costa cam 900 lei. mai trebuie instalatia despre care am vorbit mai devereme, ornamentele din plastic din bara pe care se monteaza proiectoarelecare, blocul de lumini (care cica mai costa vreo 4-500 lei). la astea se adauga manopera si rezulta vreo 2000 lei. iar dupa toata chestia asta este posibil sa apara probleme in ceea ce priveste recunoasterea proiectoarelor de catre calculator! una peste alta costa mult pentru putin!
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Instalatia e simplu de facut daca nu are din fabrica, eu mi-am fãcuto singur, bloc de lumini cumparat SH 50 EURO, proiectoare tot SH am preferat ca am gasit GM originale 200 lei ambele, grile proiectoare 100 lei amandoua SH, am fost la baieti de la EDS sa-mi activeze proiectoarele cu TECH 2 si se pare ca din soft sau activat dar tot nu merg, inca nu stiu de ce, nu se cupleaza releul si nu se aprinde nici martorul in bord. Exista posibilitatea sa nu fie compatibil tabloul de sigurante de langa baterie, asta nu stiu sigur e parerea mea, trebuie sa mai sap.
  • mordornew

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
se poate sa fie de vina tabloul ala de sigurante. asa mi-au zis si mie la Radacini, cum ca una din cauzele de necompatibilitate intre proiectoare si calculator ar putea sa fie asta , deci trebuie schimbat tabloul ala. insa mai era o cauza si nu mai tin minte care.
eu am vorbit despre preturile de la Radacini in ceea ce priveste piesele necesare. intrebarea este: daca ai p[robleme ulterior cu proiectoarele cine raspunde pt asta? inteleg ca nu ai garantie daca folosesti piese SH! asa e?
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Incerc sa vin in ajutorul celor care doresc sa isi monteze farurile de ceata la Astra-H originale.
Avem schema electrica (varianta fara AFL sau AHL):

Localizare componente:

Binenteles trebuie programare cu Tech2 si activare functie ceata fata. De programat modulul UEC (aici cred ca sunt probleme la cei care au facut totul corect si totusi nu le functioneaza, e foarte probabil ca numai unele UEC sa suporte ceata fata, de verificat inainte !), de programat bordul de instrumente IPC(Instrument) si de schimbat blocul de lumini.
Succes !

CristianTM.
  • mordornew

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mi-am amintit care era a doua componenta care ar fi fost posibil sa trebuiasca inlocuita: ceasurile de bord!
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
la modelele pana in 2006 in mod sigur nu am auzit de ceasuri bord, probabil la modelele dupa 2007 cand au inceput sa faca economie.
Aceste UEC cum le putem verifica inainte?, azi m-am uitat la o Astra H cu proiectoare din fabrica si are alt cod si denumire fata de al meu.
Masina mea e o Astra H din 2005 si pe UEC scrie FC, la cel la care m-am uita care avea proiectoare din fabrica tot din 2005 scrie GY.
tablou sigurante cu proiectoare din fabrica.
tabloul meu de siguranta.
Acum ce am facut:
montat releu si siguranta, dupa ce am fost la serice EDS sa-mi activeze functia, poate era bine sa activez functia dupa ce am montat releul, siguranta si instalatia electrica la proiectoare.
dintr-o instalatie mai veche de pe o alta masina am extras doi papuci si iam montat in pini 48-49.

O captura din TIS2000 intoarsa cu 180g sa o intelegem mai bine stand langa baterie.
Rezultatul deocamdata nu functioneaza.
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salur...Dar daca punem : Proiectoare AUDI S6 TFL - LED si sa le legam direct la pozitie...are cineva vreo solutie...a facut cineva aceasta improvizatie...nu de alta,dar dau foarte bine la masina...iar cele 5 leduri nu consuma cat un bec de 50w..." http://www.tuningmall.ro/fa...uareg-325291.html " Nu este reclama...sper sa nu fie sters topicul...vreau doar sa se stie despre ce este vorba...
Astept solutii si raspunsuri...
Bafta...
Skip ads

  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
problema e ca azi am rezolvato, acum am proiectoare functionale. Maine mai revin cu restu de poze cu instalatia ce am facuto azi, multumirile de rigoare revin lui Marius Andrei de la EDS pentru programare si scheme.
Toate cele bune.
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Restul de poze.
Langa baterie pe contraaripa e un surub de care este legata o masa, de acolo am legat si eu masa pentru proiectoare, am dat si un fas cu un spray cu vaselina rosie sa nu oxideze in timp.
firul negru masa pentru cele doua proiectoare, celelalte doua fire, galben si roz (asta am gasit pe moment) vin din pini 48 respectiv 49.
In lista de achiziti trebuie si doua mufe pentru proiectoare, eu leam luat de pe o Astra G care nu avea proiectoare dar avea instalatie, din dezmembrari, toate lipiturile cositorite neaparat si izolate bine, indicat ar fi tub termocontractant dar pe moment nu am avut si am izolat cu banda panzata de calitate.
Rezultatul.
Cu multumirile de rigoare D-lui Andrei de la EDS pentru scheme si activare.
In concluzie pentru cine nu are proiectoare si vrea sa-si monteze, schemele si indicatiile de mai sus va pot ajuta.
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
De la panoul nou cu buton de proiectoare ai tras fire pana in UEC ca nu inteleg cum comunica astea 2 module intre ele.Mersi
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
alex82 a scris:De la panoul nou cu buton de proiectoare ai tras fire pana in UEC ca nu inteleg cum comunica astea 2 module intre ele.Mersi

Nu trebuie trase fire de la blocul de butoane la UEC. Trebuie doar schimbat blocul de lumini, acesta comunica cu IPC (Instrumente) si acestea pe CAN trimit comanda la UEC.

CristianTM.
Skip ads

  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Exact. Daca nu am specificat nimic de blocul de lumini nu, singurea modificare trebuie schimbat blocul cu unul cu comanda pentru proiectoare.
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
costel.diaconu a scris:Exact. Daca nu am specificat nimic de blocul de lumini nu, singurea modificare trebuie schimbat blocul cu unul cu comanda pentru proiectoare.


Mersi.
  • topgunrulz

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.6 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La Reprezentanta costa 2000 RON,dar am gasit acum vreo jum de an la un magazin in constanta proiectoare la 340 set-ul,iar pt 50 de RON la un electrician bun(lucreaza de vreo 10 ani doar pe opel-uri) facea toata partea electrica si monta butonul de aprindere proiectoare ori pe faza scurta ori pe becul de ceata de pe spate)! dar n-am mai avut timp sa ma duc sa le cumpar si sa le montez!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
topgunrulz a scris:...iar pt 50 de RON la un electrician bun(lucreaza de vreo 10 ani doar pe opel-uri) facea toata partea electrica si monta butonul de aprindere proiectoare ori pe faza scurta ori pe becul de ceata de pe spate)! !

Aceasta "manarie" nu este originala. Pentru varianta originala s-a discutat mai sus. ATENTIE deci !

CristianTM.
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca merge si pe ceata, dar eu vreau varianta originala.
  • baramu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am instalatia trasa din fabrica(2 mufe albastre sub masina).
Dar ceea ce este curios este ca am si releul si siguranta pentru proiectoare montate in tabloul de sigurante de la motor.
Sa fi avut oare inainte proiectoare si neamtul de la care am cumparat-o sa le fi dat jos?
In decodarea VIN cu EPC nu scrie nimic de dotarea cu proiectoare.
Singura problema e ca nu gasesc bloc lumini cu buton pentru proiectoare fata si lumini automate.
Proiectoare am gasit cu tot cu grila (215-275 Ron amindoua) dar nu au mufa in spatele soclului de bec ci doar doua fire spinzurate.
Sa vina caldura sa ma pot baga pe sub ea si am sa fac un tutorial.
Numai de bine.
PS: si bine-nteles activarea cu TECH2
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
baramu a scris:nu au mufa in spatele soclului de bec ci doar doua fire spinzurate.


asa si trebuie, iti mai trebuie doua becuri H3, un fir din proiector se mufeaza pe soclu, cel maro daca nu ma insel, da masa, si celalalt (+) se mufeaza cu firul de la bec.
Becurile H3 au un fir de vreo 5 cm cu un papuc tata.
  • baramu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
si atunci cele 2 mufe albastre cu ce se cupleaza, sau unde se cupleaza?
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR