Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mihai.murgocea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare. am atasat o poza in care apare un furtunas,prins cu 2 coliere, prin care trece ulei de la motor. nu stiu care sunt elementele care sunt unite prin acest furtun dar stiu ca este crapat si curge uleiul de motor. cum se numeste furtunasul? are un nume? faciliteaza trecerea uleiului din motor in.....? ca nu stiu...va rog sa ma ajutati. stiu ca trebuie sa-l schimb, dar cand merg la magazinul cu piese auto ce anume sa cer vanzatorului? mentionez ca motorul este de la un opel astra f din '92, de 1,8

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Furtun la teava de recirculare vapori ulei.
Stiu ei la magazin despre ce e vorba.
Se gaseste universal care intra foarte greu in cele 2 tevi si cam in timp de 2 ani se intareste dar in rest nu crapa , e ok. Cred ca era 10 ron
Sau pe cod original care e mult mai scump dar care vine ca turnat acolo.
  • mihai.murgocea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru sfat Wink . am fost la un shop si am cumparat un futun original. m-a costa 17 lei
  • Mitika23

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua!

Am si eu o problema daca ma puteti ajuta!! Am un astra g 1.7cdti caravan din 2004 cu motor Z17DTL si am observat k incepuse sai curga ulei pe la furtunasul ascela din poza. La inceput a curs foarte putin eu crezand k o fi apa de pe strada, care intrease in scut si cand ajung la destinatie sa curga putin (vreau sa precizez k sunt incepator in ale mecanicii). Dupa cateva zile de la acesta constatare am facut un drum la tara adika aprox. 300km si am vazut k incepuse sa curga un pic mai mult. Trebuia sa ma intorc inapoi acasa cu masina adika inca 300km asa k am completat cu niste ulei kare il aveam la mine (acelasi ulei care era in motor), si cand am ajuns acasa in fata blocului deja mie imi curgea de imi lasa picaturi pe asfalt, si acu e o pata mare sub ea! Din cate stiu curge pe acolo doar cand motorul este cald!

As vrea sa stiu daca se poate cum se numeste acel furtun, si cat ma costa sa-l inlocuiesc! Multumesc
O zi buna tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR