Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • MariusOA

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Am un opel astra 2005, 106.000km, motorul 1,9cdti/150cp. Problema asemanatoare cu cea pe care urmeaza sa o descriu, din ce am rasfoit pe forum a mai aparut si la motoare de 1,7cdti... Nu am avut nici un fel de problema, motorul a mers snur tot timpul (+diagnoza facuta de la a-z cu totul in regula!) De ceva timp aprox 2, 3 luni a inceput sa apara la plecarea de pe loc usor, sau mai des cand schimb in treapta superioara, cu motorul subturat pana in 2000rpm in partea dreapta se aude un mic zdranganit sau vibratie ca si cum o piesa metalica nu ar fi prinsa bine si tremura pe acolo. Cand turez masina nu se aude, poate nu face sau poate nu se aude din cauza sunetului motorului. Mentionez ca acest zgomot de la aparitia lui sa accentuat odata cu venirea frigului cat si dupa un ultim drum la munte (Bucuresti-Bran) in care inevitabil am luat niste hartoape deja familiale pt toti. Dupa acest drum se aude uneori la relantiv destul de "galagios" si clar-sunetul fiind mai mult spre metalic ca un tacanit. Orice parere de la posesori ai acestui motor, cat si ceilalti este binevenita. Va multumesc. Idea Smile
  • MariusOA

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am revenit cu o completare. Am observat ca tacanitul asta se aude cam tot timpul, si se aude cand mai tare , cand mai incet. Deja se aude pe langa sunetul motorului si e oarecum deranjant, la relantiv si in turatii mici (cand se schimba viteza > ca un pacanit produs de vibratiile motorului) Sad
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
e volanta ! Nu e nimic grav doar ca se aude zgomotul acela suspect ca sa iti dau niste preturi volanta 280 euro si kit ambreiaj 180 plus manopera cam cat o fi ea !
Bafta !
  • MariusOA

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu rezolvarea problemei care sa dovedit a fi de la cureaua de accesorii, aceasta fiind schimbata pe la 120k. Dupa operatiune zgomotul a disparut. Toate bune Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR