Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sorinelb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am achizitionat de curand masina si cel care a mers cu ea inaintea mea a mers fara antigel cred....,ca pe vas s-a depus ceva impuritati de culoare maro si asta cred ca e de la apa dura,i-am schimbat apa aia si acu i-am bagat antigel cum trebuie dar nu sunt multumit de felul in care da caldura...daca dau p recirculare baga mai multa caldura,in rest vine caldut...poate ati mai intalnit si voi..astept sfaturile voastre.
Multumesc,
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cu temperatura la apa cum stai ?
Poate n-ai termostat la masina sau e stricat
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sorinel, mama draga, vezi aici: https://www.clubopel.com/vie...2&highlight=. Aici sunt intalnirile celor din Iasi. Poate poti veni azi pe acolo si mai discutam. Poate descalcim cate ceva.
Bafta! Te asteptam!
  • sorinelb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai acul sta la 92
Skip ads

  • sorinelb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu ma ajuta si pe mine nimeni!?Sad(
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sincer, nu am idee... Nu sunt mecanic, imi dau si eu cu parerea din ce am mai vazut pe ici, pe colo.... Imi pare rau..
Singurele variante pe care le-as putea vedea sunt lipsa sau defectarea termostatului; ar mai putea fi o problema sa ai depuneri/dopuri pe instalatie sau caloriferul sa fie problematic.
Apa/antigel iti pierde ?

Ca a mers fostul proprietar cu sau fara antigel conteaza mai putin. Teoretic, iarna, obligat trebuia sa bage antigel ca sa nu ii crape blocul motor/vasul de expansiune/furtune/calorifer (de asta te intreb daca ai pierderi de apa ca poate a mers iarna fara antigel si are caloriferul masinii vreo fisura).

Acea culoare maro este normala chiar si daca s-a mers cu antigel. Pt ca nu toata lumea goleste instalatia si schimba antigelul+apa o data pe an sau o data la doi ani. Si nici antigelul folosit in majoritatea cazurilor nu este cel recomandat (cel care ti-l da producatorul masinii fiind mult mai scump si probabil multi considera ca pt o masina second merge si un antigel mai ieftin, de 10 lei/litrul in loc de 30 lei/litru; mentalitatea e "sa nu plezneasca ceva pe timpul iernii, ca oricum il schimb la anu' ", dar se va ajunge la 2-3-4 ani pana va fi schimbat). Oricum, ideea e ca in timp antigelul isi pierde din calitati, apar depunerile pe instalatie si asa se ajunge la culoarea maronie, plus ca mai prinde si un miros urat (cam ca de mortaciune).

Sper ca nu i-ai bagat numai antigel in instalatie ! Sper ca ai pus si apa.
  • sorinelb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce naiba are,acul la apa sta pe la 92*si urca cand stau mult p loc,pe la 98*intra termocupla,imi baga aer rece,doar cand dau pe recirculare se simte caldura,dar se aburesc geamurile.Sa fie termostatul...nu cred,ori e infundat caloriferul si nu se incalzeste suficient ori clapeta aia care inchide aerul ramane cumva...nu stiu...imi dau si eu cu parerea.Voi ce ziceti?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR