Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
De ceva timp ma bate un gand sa fac o remapare la masina mea , e vorba de un opel astra g 1.7dti din 2003. Cand am cumparat'o in urma cu vreo 8 luni persoana respectiva mi'a spus ca motorul dezvolta 90 cp , in loc de 75cp(55kw) cat ar fii normal, dar nu sunt absolut sigur. Inainte de a contacta pe cineva care se ocupa cu remapari ar vrea sa stiu daca exista alta metoda sa aflu cati cai are?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
saratik a scris:Inainte de a contacta pe cineva care se ocupa cu remapari ar vrea sa stiu daca exista alta metoda sa aflu cati cai are?

Cine ar vrea sa stii? Shocked
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sincer daca ai inteles intrebare mea astept un raspuns!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Crezi ca sunt mama Omida ca sa pot intelege o asemenea intrebare? Din pacate unii au cam tras chiulu' de la scoala si vinovati sunt cei care nu inteleg exprimarea lor defectuoasa.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se muta la sectiunea potrivita
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai ai doua optiuni.
1. Te duci cand se organizeaza legale si te dai cu o masina similara care are motorul stoc, caz in care daca ai 90 de cai ar trebui sa ii dai cel putin o masina diferenta, dar testul nu e foarte concludent pentru ca sunt multi factori la mijloc (cat de bun e soferul, cum trage cealalta masina, etc).
2. Te duci la United Motors (soseaua Pipera 44), platesti si iti faci un Dyno test si afli cati cai ai la roata, test care este foarte concludent, deoarece diferenta intre HP si BHP este foarte mare de obicei.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@biela-manivela, are neaparat rost sa jignesti persoana pentru o greseala?
Nu te supara ca-ti spun dar esti tare-nplus in cele 2 posturi cum de altfel sunt si eu. Doar ca sincer nu m-am putut abtine sa nu comentez la atata nesimtire.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La a cui nesimtire te referi? Ca nu se intelege prea bine. La a initiatorului topicului care considera ca nu meritam efortul sa ne explice clar ce vrea, dar are pretentia sa percutam cu raspunsuri la obiect?
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca ai buna vointa sa dai un raspuns, poti cu foarte mare usurinta sa-ti dai seama ca omul a gresit si in loc de "s" a pus "r", nu-mi spune ca tu chiar nu ti-ai dat seama, ni se poate intampla tuturor sa gresim o tasta ... din cauza vitezei poate ... dar de ce sa ajutam, cand ni s-a ivit ocazia sa aratam cat de inteligenti suntem noi si cat de nescolarizati sunt alti ...
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pentru faptul ca am omis litera "s" iar dvs. nu ati putut dezlusi intrebare mea domnule biela-manivela . Oricum intrebare mea era alta. Exista cumva pentru y17dt si "mape" de 90cp , s'au doar de 98cp ? In treapta a 5 , la fix 3000rpm am aprox 135km/h , poate cineva cu motor similar stock sa ma ajute ! Multumesc
  • gabi_feraru

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
y17dt nemapat - 3000 rpm - 130 km/h
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
saratik a scris:Inainte de a contacta pe cineva care se ocupa cu remapari ar vrea sa stiu daca exista alta metoda sa aflu cati cai are?

Daca aici singura greseala ar fi ar in loc de as, chiar ar fi usor de descifrat sensul cuvintelor. Insa tu ne-ai intrebat daca ai vrea sa stii ceva, nu ne-ai comunicat ca ai vrea sa stii ceva. E grea comunicarea cand timpul petrecut la scoala s-a consumat prin curtea scolii spargand geamuri, asa ca nu ai de unde sa stii diferenta intre o intrebare si o afirmatie. De unde sa ne dam noi seama daca tu vrei sau nu vrei ceva?
Din pacate in aceasta mirifica tara esti catalogat imediat ca nesimtit daca atragi atentia cuiva ca a gresit. Mosul caruia ii spui ca trebuie sa stranga c...tul javrei din dotare sau taximetristul care iti taie fata imediat urla la tine ca esti nesimtit pentru ca ai avut tupeul sa le zici ceva. Asta tine de educatie. De fapt de lipsa ei.
gabi_feraru a scris:y17dt nemapat - 3000 rpm - 130 km/h

Si la remapat e fix la fel ca la nemapat. Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR