Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Recent am cumparat un Corsa C 1.0 dar din pacate m-am bucurat de el numai 3 saptamani; am facut un accident cu ea si am avariat-o frontal si s-au deschis airbagurile (cu tot ce implica: volan, plansa bord, parbriz crapat, centuri etc). In plus, am lovit bara fata, s-a indoit bara de torsiune si se pare ca am spart si radiatoarele de racire si de a/c.
Nu stiu unde sa merg sa o repar, la reprezentanta ma va costa mai mult decat am dat pe ea (nu facusem casco si am lovit o duba din spate, deci se considera vina mea).
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu informatii despre un mecanic, un tinichigiu si centru dezmembrari sau orice alte sfaturi care va vin in minte.
Revin in cateva zile cu poze si cu necesarul exact de piese.

Va multumesc.
Skip ads

  • iuliusdobre

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1997 X 20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat!
Cu toate ca piesele nu sunt scumpe, cred ca trebuie sa bagi mana adanc in buzunar pentru ca sunt destul de multe.
Tot ce pot sa-ti spun este ca eu am dat pe radiatorul de racire 220 RON. Cel de aer este destul de scump, cred ca in jur de 900 RON. O capota este in jur de 300 RON.
Toate aceste piese nu le-am luat de la reprezentanta. Deasemenea, pentru reparatie, recomand sa nu mergi la reprezentanta (preturi mari si calitate jalnica)

Bafta!
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Merci.
Abia in seara asta aflu daca radiatoarele tb inlocuite sau se pot repara. De capota si faruri nu e nevoie pt ca am lovit cu parte a de jos, poate si d-aia s-au deschis airbagurile (aici e pocinogul).
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
frate,daca erai in Tecuci te ajutam cu placere!am prieteni care fac treaba buna si ieftina!mi-am vopsit bara fata si spate,cu 1 mil,plus atentii..si nu vopsit la pensula in garaju lu nea nelu,baietii au ateliurul la dispozitie dupa program..ceva gen "magarii"Wink)
Skip ads

  • cipybass

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare
sunt nou in acest club si nu prea stiu unde sa imi expun si eu problemele
am un opel corsa b din 96
consuma 6,5 litri afara si 15 16 in oras
consumul lam facut de doua ori si mia iesit la fel
de unde credeti ca ar putea fi problema
?
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
departe a scris:frate,daca erai in Tecuci te ajutam cu placere!am prieteni care fac treaba buna si ieftina!mi-am vopsit bara fata si spate,cu 1 mil,plus atentii..si nu vopsit la pensula in garaju lu nea nelu,baietii au ateliurul la dispozitie dupa program..ceva gen "magarii"Wink)


salut!
piese de unde faci rost? daca sunt preturi bune, fac un drum la tecuci.
ma intereseaza radiatoare apa si a/c, suporti radiator, protectie ventilator.
pentru interior: airbag sofer si pasager (plus plansa bord).
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
piese am prieteni,eu ma refeream la tinichigie-vopsitorie,ca om ca mana de lucru!o sa ma interesez de piese dar incearca pe www.autokarma.ro,acolo is cele mai ieftine dupa mine!
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
voi cumpara o parte din piese de la autokarma.
problema e ca nu am gasit inca un mecanic. partea complicata e la refacerea circuitului de racire si remontarea farurilor si barilor.
ma puteti ajuta cu ceva sfaturi sau informatii; sunt dispus chiar sa sa lucrez cot la cot cu respectivul mecanic.
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
poate iti suna stupid , te-ai gandit si la alte variante ? cum ar fi : sa-ti repari masina pe RCA- ul unui "amic" ? e mult mai ieftin . eu am fost lovit din spate de cineva , acel cineva a declarat la politie ca am pus intentionat , politistul a spus ca daca eu recunosc ca am pus frana intentionat imi da 3 pc amenda si 2 sau 3 penalizare . ( zic eu ca scapi mai ieftin ) deci iti repari masina pe RCA .ca idee un amic a patit ceva asemanator tie la corsa si in service toata nebunia costa 120 mil .
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
e usor montajele iti trebuiesc piese multe surubele clipsuri si is scuympe al naibii...bara sa zicem ca nou e 2 mil..eu atat am dat pe a mea..cu mecanicul sa vb poate e dispus sa vina la tine sa te ajute da tre sa oferi cazare masa..plus banii lui..ceea ce e cam greu
  • DianaBesti

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna, as avea si eu nevoie de ajutor pentru o corsa c lovita in fata. Unde gasesc prin zona bacau - iasi, sa cumpar mai ieftin radiatoare apa si a/c, si ventilatoare pt ele ? masina e in service si incerc sa gasesc piesele sa nu dau o caruta de bani pe ele noi.
Multumesc mult
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
incearca pe site http://www.autokarma.ro/
banuiesc ca livreaza si in bacau prin curier. eu imi voi comanda piesele saptamana viitoare.
Skip ads

  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am decis sa cumpar piese si sa repar masina. deocamdata am lansat comanda pentru bari, radiatoare, suporti.
Am dubii legate de niste bucsi de pe radiatorul de apa... cel putin asa zicea cel de la care am comandat radiatorul de apa: ca ar trebui sa exista astfel de bucsi. stie cineva ceva?
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva pe parte de mecanica? Constacost, evident. Pe scurt, caut un mecanic care sa stie ce face.
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am inceput sa cumpar piesele, pana acum toate noi (bara, armatura bara, radiatoare, suporti radiatoare), peste cateva zile vin un suport armatura + ventilator clima. Se pare ca suportii i-am comandat degeaba pentru ca erau, cel putin o parte din ei, asa ca vor fi disponibili la vanzare (sigilati, sub pretul de achizitie).
Am vopsit bara si armatura si saptamana viitoare duc masina la un service in zona Trafic Greu.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Unde ai vopsit bara si cat te-a costat ? Cum a iesit ?
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
a costa 350ron (bara + armatura), vopseaua inclusa.
am vorbit cu un tinichigiu dar nu stiu exact unde are service-ul; a luat piesele de acasa, mi le-a adus acasa.
a iesit ok dar inca nu le-am pus alturi de caroserie (mi le-a adus aseara); pe suprafata au ramas niste bule mici, pe alocuri dar zicea ca se iau la un polish.
  • pavelalex

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
asta cu se ia la polish am autito si eu .. ce sa intamplat e ca nu a pregatit bine piesa inainte de vopsire daca sunt bule acolo nu a prins vopseaua si cand ai sa dai cu polish sau freci cu ceva se sparg si jupoi vopseaua vezi sa no patesti .
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aoleu frate fricos mai esti, pune mana si cauta un prieten cu RCA si ii da si lui acolo 200 de euro si zice ca e vina lui cand a dat in spate cu dacia din 74 care avea si carlig de ala sanatos si cu asta basta!UPPS ACCIDENT si iti repara asig lui masina!
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cam greu sa sara airbagurile cand da cu spatele. in plus, am fost deja la politie; am incercat sa fac ceva atunci dar nu a iesit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR