Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am sculele adecvate si forta necesara...daca trag tare risc sa rup capul surubului si...n-am facut nimic. Chestia e ca e mai comod de lucrat cu bieleta scoasa pusa intr-o menghina decat cu ea montata pe masina si bagat pe sub masina.
Am s-o scot pana la urma...
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
si eu am avut o astfel de experienta cu aceste suruburi si am reusit pana la uarma sa rezolv problema in felul urmator.....de la caseta de directie am desfacut surubul ce tine bratul am depivotat din partea cu roata acel capat de bara si am prins in menghina am incercat cu tot felul de solutii de desfacut chiar si cu deruginol (solutie de curatat rugina) tot nu am reusit si apoi am tras mai cu forta de cheie pana am rupt capatul surubului(capul hexagonal 13) , la treaba asta nu mi-a ramas decat sa strapung prin gaurire cu un burghiu de 8,1 mm treaba care a reusit cu succes si binenteles ca a trebuit sa schimb suruburile si am pus piulite cu saibe ca prin gaurire am stricat filetul din corpul bratului care oricum nu era mai mare de 10mm filet in lungime cea ce am compensat cu cele 2 piulite care le am pus contra .....si se pare ca problema asta se afla mai la toate masinile cu astfel de brate...........si baron succes la treaba
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu poti gauri cu un burghiu mai mic, si dupa sa elimini resturile surubului original?
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc @edy2172...cred ca asa am sa fac si eu pana la urma....dar inca nu am trecut de faza cu menghina Smile
@4est: putin probabil sa reuseasca pe deplin o astfel de operatiune. Sincer nu stiu cum s-ar putea scoate acele "resturi" ale surubului original, fara a afecta filetul din bieleta Rolling Eyes
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ce va chinuiti cu WD40 & stuff ? lichid de frana .... o stiu de la bunica`miu care a fost mecanic de tir-uri. lichid de frana pe capul surubului, si jos unde iese, lasi 5 minute, mai pui un pic
mai lasi 5 min, ii dai 2 ciocane si iese.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
referitor la resturile de surub dupa gaurire...exista un fel de burghie un pic conice cu "filetul" pe invers....de diferite diametre...poti incerca cu unul din asta


Ultima modificare facuta de livcro la Vin 28 Oct, 2005 1:01 pm
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
intr-adevar, daca ai dat gaura in surubul respectiv, cel mai usor il scoti filetand gaura respectiva cu un tarod cu filet pe stanga
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
tox nu intotdeauna lichidul de frana isi face treaba.......asa am ajuns si eu la solutia cu gauritul....am incercat cam tot ce am putut .....aaaa nu am incercat cu autogenul sa-l incalzesc ca miera frica sa nu stric bratul .......
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am rezolvat...
Am cumparat de la dezmembrari 2 bielete de directie cu tot cu capete de bara: 50 lei, tot... Montajul + reglarea unghiurilor pe calculator (in service) 75 lei... Sunt super multumit
In cazul asta am constatat ca nu se merita efortul de a aplica metodele discutate pana acum... Va multumesc!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este adevarat, dar acum o sa urle meseriasul din tine si o sa te apuci sa scoti surubul, macar din ambitie, ca sa nu mai vorbim ca te vei alege cu o piesa de rezerva, asta daca era buna!
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sper ca nu este prea tarziu....
dar exista un produs foarte eficient in astfel de cazuri: "COCA-COLA".
am auzit ca face minuni. Twisted Evil ... dar nu garantez Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR