Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Propun sa discutam aici probleme care le-am intampinat la leasing-uri, precum si anumite "ciobanii" practicate de unele firme de leasing, ca sa stie toti cei care sunt interesati, cum sa procedeze si pe cine sa evite. Pentru inceput, as vrea sa marcam aici firmele de leasing care refactureaza CASCO si RCA cu TVA, desi nu este chiar atat de corect.
De asemenea ar fi interesant de aflat ce asa zise "taxe" se mai factureaza, taxe care in mod normal nu prea sunt justificate.
Sa speram ca noile reglementari BNR vor face ordine in acest domeniu si vor curata firmele dubioase.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Toate firmele de leasing adauga tva la rata de asigurare.
RCA ul este o suma fixa stabilita de stat parca. Deci acolo nu exista TVA.
In schimb atentie la RCA deoarece e mai scump pt persoane juridice ( masina este inmatriculata in cazul leasingului pe numele unei societati - Banca sau firma de leasing-)
Rata de casco se poate negocia dar probabil numai cu firma de leasing deoarece ei au contracte cu firmele de casco

Aveti grija la franchiza deoarece e posibil sa trebuiasca sa platiti daune mai mici de anumita valoare sau sa platiti x% din daune.

Aveti grija ca nu se asigura cam tot (desi ei zic ca tot) De exemplu daca treci cu masina prin apa Shocked
Eu l-am cam triomis la origini deoarece i-am zis ca nu o sa imi las masina pe coclauri doar ca a plouat afara. dar, ce-i drept nici jeep n-o fac Smile

Si ultima chestie. La BCR asig era un tip sictirit la greu ( e drept era si aglomerat0 N-avea chef de nimic nu raspundea la ce il intrebam .. In schimb la sfarsit a mai ramas un rest de 50.000 din ce am platit pe care i l-am pasat.
A devenit extrem de dragut, Sa va fac o copie de pe acte? sa va dau un plic? va sun eu daca mai e ceva de comunicat ..

In rest. Cascati ochii si urechile si intrebati tot.
Nu va aruncati din prima si intrebati la mai multe firme, nu de alta dar fiecare firma de leasing are cativa asiguratori agreeati.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La asigurarea CASCO nu se plateste TVA deoarece asigurarile sunt scutite de aceasta taxa.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sa iti arat factura si contractul?
sau ai o lege sa pot sa ma duc peste ei?

Rectific:
Nu se plateste direct: Rata de casco + TVA dar iti asigura masina la pretul DDP >> TVA ul masinii intra in rata de casco.
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine (la faza cu DDP), dar am avut asigurare (la toata valoarea masinii evident) la care nu am platit TVA, am avut daune, si nu a fost cazul sa imi ceara cineva TVA. Deci, parerea mea e ca nu e in regula cu TVA la CASCO. Are cineva de pe forum leasing, la care plateste TVA la CASCO? Daca da poate ne spune si firma de leasing.


Ultima modificare facuta de fm la Mie 26 Oct, 2005 6:43 pm
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Deci se plateste TVA la RCA pentru ca onor firma de leasing a gasit o metoda legala de a ne fraieri.

Mai precis, intrucat nu inchei tu polita (fiind leasing, masina e pe numele lor), ei incheie RCA la pretul normal, dupa care tie ti-o trag ca fiind un serviciu pe care ti-l fac si iti percep TVA la el.

Am leasing la HVB. Profesionisti, dar iti factureaza si disparitia soarelului de pe cer, costuri refinantare, dobanzi, diferente de curs valutar, etc. Marea majoritate habar n-am de unde vin...


Ultima modificare facuta de turatii la Mie 26 Oct, 2005 2:26 pm
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am leasing si tot la HVB si pe factura nu-mi apare TVA pe factura de CASCO.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Scuze, despre RCA era vorba. O sa editez si postul de mai sus. La casco nu mai stiu cum e, ca e pe firma leasing-ul. RCA-ul a fost 397 RON.
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Am leasing la HVB. Profesionisti, dar iti factureaza si disparitia soarelului de pe cer, costuri refinantare, dobanzi, diferente de curs valutar, etc. Marea majoritate habar n-am de unde vin...

"Misto" faza, ca si eu am viitorul leasing tot la HVB Sad .
Costurile alea de refinantare, ar trebui facturate numai inainte (sau odata) de plata primei rate de leasing. Dupa aceea nu cred ca mai sunt asemenea costuri.
Faza cu refacturarea diferentelor de curs valutar o au aproape toti, dar cred ca le folosea mai mult cand cursul EURO o lua numai in sus, acum practic nu se mai justifica. Inteleg ca ar trebui sa refactureze si diferentele in minus.
Oricum faza cu aplicarea TVA-ului la orice, este aiurea, deoarece TVA-ul la vanzari/prestari servicii se compenseaza cu cel de la cumparari si diferenta intre TVA vanzari-TVA cumparari se vireaza la stat, deci oricum banii nu intra in buzunarul lor, ci in marele buzunar al statului. Am mai intalnit cazuri la faza cu TVA-ul care nu ar trebui facturat (cartile catre biblioteci sunt scutite de TVA-intamplator ma ocup de vanzarea de carte), datorate unor economisti incompetenti, care decat sa studieze calumea legile, mai bine factureaza TVA, pentru ca statul nu se supara, daca ii dam niste bani de pomana. Inteleg sa isi ia comision pentru prestarea serviciului, dar nu TVA ! Pana la urma nici pe mine nu ma afecteaza ca sunt persoana juridica si il compensez, dar ma gandesc la saracele persoane fizice.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
mihnea a scris:Si eu am leasing si tot la HVB si pe factura nu-mi apare TVA pe factura de CASCO.


Zi-mi si mie tie ce iti mai factureaza si nu ti se pare corect? De cand ai leasingul la ei?
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Leasingul e din august 2005, deci am ajuns la rata a 3-a acum. Nu mai stiu exact ca nu am facturile acum, dar la fiecare luna apar niste costuri pe factura (refinantare, reactualizare curs si dobanda), ma rog nu le mai stiu exact. M-a deranjat mult faza cu Casco, ca iti impun ei firmele cu care sa faci contract. Povestea aici: http://www.turatii.ro/index...p&articol=248
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ti-am citit articolul si poate daca il citeam mai demult nu ma bagam cu HVB. Ideea este urmatoarea: sunt mari acele "suplimente"? La refacturarea diferentelor de curs valutar, factureaza si cu minus cand cursul scade?
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt mari acele diferente, adica maxim 3-4 RON (nu mai stiu exact), din pacate cursul nu a scazut ca sa imi dau seama cum factureaza in cazul asta. Cred ca nu e cazul sa iti para rau, e o firma mare si ai siguranta ca nu patesti cum au patit aia cu MTS-ul. Sunt insa chestiile astea care deranjeaza (le au si altii), pe care le poti numi fara teama gainarii (TVA la RCA, impunere CASCO, etc).
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Asa cum am spus mai devreme, parerea mea este ca la faza cu TVA la asigurare sunt chiar ciobani cei care o practica, sau economistii de acolo habar nu au, TVA-ul ala pana la urma tot se compenseaza si ajunge o parte din el la stat. Si la mine pe firma, o sa il platesc la ei, dar il compensez cu cel din vanzari, deci nu pierd propriu zis acei bani. Cel mai rau au de suferit persoanele fizice in astfel de cazuri - fiind consumatori finali.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Scuze, despre RCA era vorba. O sa editez si postul de mai sus. La casco nu mai stiu cum e, ca e pe firma leasing-ul. RCA-ul a fost 397 RON.

RCA-ul cum se percepe la leasing, pe ani calendaristici (1-I pana la 31.12) sau dupa cum ai cumparat masina? Adica, daca eu o iau in noiembrie, ce si cum platesc RCA-ul?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
din noiembrie pana in aprilie sau pana in noiembrie. Cum vrei
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
avand o oarecare legatura cu domeniul de leasing incerc sa raspund macar la o parte din intrebarile puse de voi.

- la asigurare se plateste TVA in functie de cum considera societatea de leasing. ex: doua firme de leasing din doua locatii diferite au ridicat aceasta problema Min Fin. raspunsurile au fost diferite: se factureaza TVA/nu se factureaza TVA. raspunsurile au venit de la aceeasi institutie insa de la functionari diferiti. in concluzie aceasta situatie este tratata in functie optica managementului finatatorului.

- polita casco intotdeauna se incheie la pretul DDP, iar asiguratul este firma de leasing, nicidecum utilizatorul. in caz de dauna totala finantatorul isi acopera cheltuielile/pretul masinii iar ce ramane ajunge la utilizator.

- firmele de leasing care se respecta afiseaza detaliat pe factura diferentele de curs de schimb si in mod normal ar trebui sa-l factureze indiferent de semnul acestuia. in cazul de fata, HVB nu cred ca si-ar permite sa factureze doar cand diferenta de curs este pozitiva. de altfel, in contabilitate toate detaliile de pe factura se inregistreaza in conturi diferite.

- firmele de leasing lucreaza cu anumiti asiguratori, din diferite motive: au negociat comisioane de reducere (se poate reflecta intr-o rata de polita mai mica; zic "se poate" pentru ca acel comision poate intra in conturile finantatorului astfel functionand ca si broker), colaboreaza mai usor/rapid in caz de daune, etc.; cred ca daca se insista se poate merge si pe asiguraturul propus de utilizator. asta depinde de politica firmei.
avantajul unui asigurator prompt se vede in relatia cu service-ul. service-ul nu iti da masina pana nu are acceptul de plata din partea companiei de asigurare.

- polita RCA se poate incheia pe 3 perioade: o luna, 6 luni, un an si cum a zis AcidMan perioada curge de la data valabilitatii si nu ca pana anul trecut, daca incheiai polita in noiembrie trebuia sa platesti 6 luni, iar la 1 ian tb sa platesti din nou pentru urmatoarea perioada.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Merci mult de informatii.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu o intrebare: la masinile luate in leasing se plateste impozit auto?
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
este de bun simt sa se plateasca, cum de altfel platesti si RCA (poate nu plateste utilizatorul in mod direct, dar lui ii sunt imputate sumele), etc.
oricum, pe langa ratele de leasing si dobanzi, impozitul este nesemnificativ.
(nu sunt 100% sigur de ce am scris mai sus)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR