Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • deliadd

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
buna!
Am o corsa in 2 usi si de dimineata am o problema la deschiderea usii din spate, de la portbagaj, nu mai sta deschisa, nu mai functioneaza pistoanele alea. A mai patit cineva asa ceva? Am sanse sa isi revina ori s-au defectat? Daca or fi defecte, se pot inlocui? stie cineva cat costa asa ceva?
multumesc
Skip ads

  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca e de la frig (scade presiunea gazului din pistoane). Prin Cluj stiu ca e destul de frig iarna. Si la mine se deschide mai greu acum iarna. La taica-meu (are un sedan) aproape ca nu mai imping deloc pistoanele; trebuie sa deschizi portbagajul cu mana, dar isi revin la cald. De cand ai masina (poate apare si "imbatranirea" pistoanelor - poate mai pierd gaz) ?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
a mea face la fel...si parca scurge ceva vaselina din ele...
  • Dox

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nici la mine nu sta porbagaju! daca nu va supratati postezi si eu aici... si nici nu se mai inchide, pe usa portbagajului este bucata aceea de metal, in care este acea clema care cand inchizi portbagajul il tine sa nu se deschida! la mine acea "limba" clatina foarte rau... inchid portbagaju si nu sare la loc, sal tina inschis. nustiu ce sai fac, ajutor!
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
unele modele de telescoape pentru hayon sunt cu ulei, altele cu gaz.
ale tale lorand sunt cu ulei si din cauza frigului a crescut vascozitatea. "vaselina" curge din cauza uzurii. frigul a afectat si garniturile pistoanelor din telescoape uzandu-le prematur.
la deliadd si lbadaca sunt cu gaz si intradevar frigul a diminuat volumul gazului din cilindru, astfel pistonul nu prea mai are ce comprima. frigul a afectat si garniturile pistoanelor din telescoape uzandu-le prematur.
@dox tu ai nevoie de o unealta cu care sa strangi "limba" ca sa nu "clatine" pana se desprinde de tot. este posibil sa fie nevoie de o cheie torx.
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema cu acele telescoape (sunt cu gaz), de cand s-a lasat frigul, dar cred ca odata cu venirea primaverii nu o sa mai am probleme.
Apropo, stie cineva cat costa unele noi ?
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu am oarecare probleme dar nu prea ma deranjeaza Smile singura belea e cand inchid, ca atunci se cam tranteste Very Happy
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:si eu am oarecare probleme dar nu prea ma deranjeaza Smile singura belea e cand inchid, ca atunci se cam tranteste Very Happy

pai cand am fost la polivalenta nu ai spus nimic. daca sunt uzate telescoapele poti afla usor. cred ca se pot reconditiona, dar nu cred sa merite efortul zouzou. ca sa nu se mai tranteasca nu mai inchide hayonul Smile
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poi nu-l mai deschid ca are acelasi efect Very Happy
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tatal meu are aceasi problema la un passat combi dar numai iarna, nu vrea nici cum sa stea deschis...deci e din cauza temperaturi si nu numai a temperaturi ci si a telescoapelor uzate.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Corsa C are telescoapele de la hayon cu gaz, eu am schimbat unul , se schimba foarte usor. Am dat pe unul 70 ron fix acum un an. Nu cred sa fie GM , nu mai tin minte , dar o sa ma uit.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, si eu le-am schimbat tot anul trecut, 70 lei bucata, si de atunci parca trage mai bine masina .....Smile)
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cand e sub -15 grade nu-mi sta portbagajul..dace e putin mai cald..pe la -5 -8 e bine deja imi sta...
  • ibn

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut problema cu telescoapele de trebuia sa tin usa de la hayon cu mina. Le-am inlocuit cu altele compatibile pret 41RON /buc si gata merge ca lumea. Cele originale GM sint 200RON/buc. Unul din cele vechi era defect de puteai sa-l misti prin apasare in mina. Data urmatoare se combina cele bune si scot un set. Bafta tuturor!
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
si eu am patit-o de dimineata cu portbagajul. prima zi de frig de cand am luat masina. deschid portbagajul dimineata sa iau chestia aia de razuit gheata de pe parbriz si observ ca nu sta deschis. trebuie sa il tin cu mana ca altfel imi vine in cap. m-am gandit si eu ca e de la frig. chestia e ca si in timpul zilei cand s-a mai domolit frigul tot nu vrea sa stea deschis. probabil s-au sticat pistoanele ce sustin portbagajul ca altfel nu imi explic. curios ca masina nu e asa veche si nici nu a fost foarte frig afara, ceva gen -6 grade.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ªi eu am probleme de genul ãsta ºi am cerut pãreri în topicul https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=77442 dar n-am primit încã un rãspuns...
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O improvizatie vazuta la un coleg cu fiat stilo.
Se demonteaza un capat de fixare al telescopului,se introduce o teava pvc care incape peste cilindru si are lungimea egala cu pistonul.Cand ridica haionulteava ramane jos iar cilindrul se sprijina pe ea;cand vrea sa inchida centreaza teava astfel incat sa intre pe cilindru.Smile
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sau dai 70 de lei pe amortizoare si gata cu problemele Wink
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut problema asta anul trecut si am inlocuit ambele telescoape. Am pus telescoape originale GM. Se monteaza foarte usor.
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mi-a comandat un prieten amortizoare de portbagaj cu 40 de lei bucata. saptamana viitoare o sa soseasca si tot atunci le schimb si revin cu detalii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR