Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bet a scris:si eu am patit-o de dimineata cu portbagajul. prima zi de frig de cand am luat masina. deschid portbagajul dimineata sa iau chestia aia de razuit gheata de pe parbriz si observ ca nu sta deschis. trebuie sa il tin cu mana ca altfel imi vine in cap. m-am gandit si eu ca e de la frig. chestia e ca si in timpul zilei cand s-a mai domolit frigul tot nu vrea sa stea deschis. probabil s-au sticat pistoanele ce sustin portbagajul ca altfel nu imi explic. curios ca masina nu e asa veche si nici nu a fost foarte frig afara, ceva gen -6 grade.


deci, ne-au murit la toti telescoapele in aceeasi dimineatza sa inteleg

efectiv mie tot de la frigul de samabata dimineata

...ma cam doare portofelul sa dau 70 ron x 2 pe ceva ce ... nu porduce cai puter, nu lumineaza in culorile curcubeului, nu creste vizibilitatea ...in fine...nu produce nimic, decat tine amarata de usa de la portbagaj ...si chiar si asa, anul viitor la primul frig probabil ca le schimb iar ?!

stie cineva daca la primavara sau la o temporatura rezonabila de vara sunt sanse sa-si revina ?! (am dubii, am tinut-o in garajul de la birou 1 zi in care erau 12 grade ...nu a avut efect)
Skip ads

  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mirceacr a scris:
bet a scris:si eu am patit-o de dimineata cu portbagajul. prima zi de frig de cand am luat masina. deschid portbagajul dimineata sa iau chestia aia de razuit gheata de pe parbriz si observ ca nu sta deschis. trebuie sa il tin cu mana ca altfel imi vine in cap. m-am gandit si eu ca e de la frig. chestia e ca si in timpul zilei cand s-a mai domolit frigul tot nu vrea sa stea deschis. probabil s-au sticat pistoanele ce sustin portbagajul ca altfel nu imi explic. curios ca masina nu e asa veche si nici nu a fost foarte frig afara, ceva gen -6 grade.


deci, ne-au murit la toti telescoapele in aceeasi dimineatza sa inteleg

efectiv mie tot de la frigul de samabata dimineata

...ma cam doare portofelul sa dau 70 ron x 2 pe ceva ce ... nu porduce cai puter, nu lumineaza in culorile curcubeului, nu creste vizibilitatea ...in fine...nu produce nimic, decat tine amarata de usa de la portbagaj ...si chiar si asa, anul viitor la primul frig probabil ca le schimb iar ?!

stie cineva daca la primavara sau la o temporatura rezonabila de vara sunt sanse sa-si revina ?! (am dubii, am tinut-o in garajul de la birou 1 zi in care erau 12 grade ...nu a avut efect)


nu isi mai revin, poti sa o duci in cel mai cald loc din lume. iti dai seama ca la nimeni nu ii convine sa dea bani pe piese auto mai ales acum de sarbatori. o solutie ar fi cea romaneasca practicata de posesorii de dacia break. o sacandura in portbagaj in care il proptesti cand vrei sa il tii deschis Very Happy . sun sigur ca macar odata ai vazut solutia asta aplicata. tin minte ca mai demult in targuri cei care vindeau din astfel de masini propteau portbagajul cu o scandura ca sa nu crape amortizoarele respective. desi clar ai face de ras marca opel cu solutia asta Sad
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bet a scris:
mirceacr a scris:
bet a scris:si eu am patit-o de dimineata cu portbagajul. prima zi de frig de cand am luat masina. deschid portbagajul dimineata sa iau chestia aia de razuit gheata de pe parbriz si observ ca nu sta deschis. trebuie sa il tin cu mana ca altfel imi vine in cap. m-am gandit si eu ca e de la frig. chestia e ca si in timpul zilei cand s-a mai domolit frigul tot nu vrea sa stea deschis. probabil s-au sticat pistoanele ce sustin portbagajul ca altfel nu imi explic. curios ca masina nu e asa veche si nici nu a fost foarte frig afara, ceva gen -6 grade.


deci, ne-au murit la toti telescoapele in aceeasi dimineatza sa inteleg

efectiv mie tot de la frigul de samabata dimineata

...ma cam doare portofelul sa dau 70 ron x 2 pe ceva ce ... nu porduce cai puter, nu lumineaza in culorile curcubeului, nu creste vizibilitatea ...in fine...nu produce nimic, decat tine amarata de usa de la portbagaj ...si chiar si asa, anul viitor la primul frig probabil ca le schimb iar ?!

stie cineva daca la primavara sau la o temporatura rezonabila de vara sunt sanse sa-si revina ?! (am dubii, am tinut-o in garajul de la birou 1 zi in care erau 12 grade ...nu a avut efect)


nu isi mai revin, poti sa o duci in cel mai cald loc din lume. iti dai seama ca la nimeni nu ii convine sa dea bani pe piese auto mai ales acum de sarbatori. o solutie ar fi cea romaneasca practicata de posesorii de dacia break. o sacandura in portbagaj in care il proptesti cand vrei sa il tii deschis Very Happy . sun sigur ca macar odata ai vazut solutia asta aplicata. tin minte ca mai demult in targuri cei care vindeau din astfel de masini propteau portbagajul cu o scandura ca sa nu crape amortizoarele respective. desi clar ai face de ras marca opel cu solutia asta Sad



sincer, marca Opel s-a facut de ras ... sa dea un frig afara si sa moara telescoapele unui procent semnificaiv de posesori ... mi se pare lipsit de demnitatea nemtzeasca ...
  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
fratilor............... care-i treba cu telescoapele? ; la mine lucreaza bobina de 2-3 ori si abia se deschide , chia trebuie ajutata , pe timp de iarna; se pare k OPEL are probleme la capitolu' asta(comparativ cu Cielo)
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mirceacr a scris:
...ma cam doare portofelul sa dau 70 ron x 2 pe ceva ce ... nu porduce cai puter, nu lumineaza in culorile curcubeului, nu creste vizibilitatea ...in fine...nu produce nimic, decat tine amarata de usa de la portbagaj ...si chiar si asa, anul viitor la primul frig probabil ca le schimb iar ?!


70 amandoua , nu bucata Smile
Apropo mie mi s-au stricat acum o iarna cand am incercat sa le fortez la -22 de grade. Vara mai statea sus portbagajul , insa cum a dat frigul nu mai statea , am dat 35 de lei pe fiecare bucata si par ok.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
La urma urmei sunt telescoape cat vreti sa tina?Eu am masina din 2003 si le-am schimbat in urma cu 1 an jumate si am luat de la sh cu 50 ron ambele si nu mi-a cazut hayonul in cap cand a fost frig.Nu e vorba de marca Opel e vorba de niste amarate de telescoape!Daca nu mai sterge bine un stergator gata marca Opel are mari probleme.Sa fim seriosi!

P.S. cand se strica unul din ele le schimbati pe amandoua altfel telescopul nou se va uza prematur.
  • terry

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
unde se gasesc la 80-90 ron 2 buc . ?
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat de la un magazin de langa vechiul sediu autoa.ro , cautam autoa.ro dar s-a mutat . nu stiu din pacate cum se numeste. Cel mai bine dai niste telefoane la magazinele de pe langa tine.
Skip ads

  • xtiann19

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mi s a stricat inchuietoare de la haion de vine prinsa pe el, aceea care se inchide pe boltul acela. Stii cineva de unde pot sa cumpar una din dezmembrari ca nu am gasit nici unde si noua este in jur de 50€ si nu se merita. Sunt din tg-jiu si aici nu am gasit. daca ma poate ajuta cineva...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
hmm..am eu una da tre sa o schimb pe a mea..pune poze cum..ce e stricat si vedem..
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Astazi le-am schimbat si eu. 40 de lei bucata, marca Krosno. Scrie pe ele made in E.U. si cica ar avea garantie 24 de luni. M-am dat un pic pe net si cica firma asta ar fi poloneza deci sper sa nu fie chiar naspa. Din amortizoarele vechi doar unul era terminat. Acum sper ca astea noi sa ma tine macar pana la inghetul urmator Very Happy
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si mie mi s-au dus azi telescoapele/un telescop . Nu mai sta ridicat haionul Very Happy . Oare or fi cu gaz sau ulei ?
Skip ads

  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sunt consumabile telescoapele astea, cat vreti sa va tina?
La mine au 10 ani de functionare si inca nu am picat de tot desi trebuie sa ajut putin la ridicare haion. Rog pe cei care si-au pus telescoape aftermarket sa ne spuna daca in capatul de cursa a telescoapelor, au acea atenuare sa nu izbeasca haionul cand se deschide la maxim, atenuare asa cum se intampla la cele originale GM.


Ultima modificare facuta de scanx la Dum 20 Feb, 2011 11:49 pm
  • shaolinu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aceeiasi problema o am si eu la corsa mea,nu mai tine deloc hayonul telescoapele alea,desi cate odata daca il tin un pic cu mana ramane acolo sus insa nu tot timpu...

din ce am citit ar cam fi timpul sa le schimb nu?Smile)
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
scanx a scris:Sunt consumabile telescoapele astea, cat vreti sa va tina?
La mine au 10 ani de functionare si inca nu am picat de tot desi trebuie sa ajut putin la ridicare haion. Rog pe cei care si-au pus telescoape aftermarket sa ne spuna daca in capatul de cursa a telescoapelor, au acea atenuare sa nu izbeasca haionul cand se deschide la maxim, atenuare asa cum se intampla la cele originale GM.


singura diferenta intre telescoapele aftermarket si cele originale este ca pe cele dintai nu scrie GM. in rest arata si se comporta la fel.
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pe mine ma intereseaza daca telescoapele aftermarket cand ajung la 80% din extinderea maxima, apare acea atenuare, adica se misca f usor pana atinge procentajul max. de 100% ca sa nu izbeasca haionul in capat.
Spun asta pt. ca un coleg si-a cumparat aftermarket si clar nu se comporta ca cele GM si la capat de cursa cam izbeste si nu-i asa de placut, deci conteaza uneori ce scrie pe el.
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@scanx am verificat astazi si sa stii ca intradevar au si amortizoarele astea nonGM atenuarea aia inainte sa ajunga la capatul cursei. eu nici nu observasem pana acum chestia asta.

si singura diferenta, daca tot intram in amanunt e ca amortizoarele vechi faceau un zgomot ca un fasait cand deschideam portbagajul. nu stiu daca e normal sau faceau asa ca erau ele pe duca. astea noi nu mai fac nicicum.
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Depinde de amortizoare vizavi de acel zgomot. Ce firma sunt telescoapele tale, eventual un cod de pe ele?
  • CORSAC2004

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
din senin au ieºit din funcþie amortizatoarele capotei. poate e de vinã gerul de afarã?



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

2/7/2012 2:21:41 AM
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR