Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • misua

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Am un ascona b , 2 usi pe care vreau sa-l refac . Am si eu citeva intrebari , poate ma ajutati:
- lonjeroanele sunt fisurate . Altfel decit schimbate , cum as putea sa le fac ? nu de alta dar nu gasesc....
- ce motor cu injectie as putea pune ? cu sistem de servodirectie daca se poate , si bineinteles cu caseta de directie cu tot ....
Skip ads

  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Partea cu motorul e simpla si cea cu caseta de directie.Complicata pare partea cu lonjeroanele care fiind fisurate e cam naspa.Masina e inmatriculata?Poate incerci totusi o recarosare cu una adusa de afara si in principiu cred ca te-ar ajunge ceva mai ieftin decat sa te apuci sa schimbi motorul caseta lonjeroanele...
  • misua

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Masina este inmatriculata . Si eu as vrea o recarosare , masina in stare buna( cu 2 usi ) nu gasesc decit de la 5-600 EUR , la care se mai adauga transportul si actele in jur de 700 EUR . Mecanicii din Arad mi-au spus ca nu pot pune alt motor , decit cu flansa , ceea ce nu vreau . Dar am vazut pompa de injectie instalata pe motorul original , si ma gindesc si eu la chestia asta .
  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Scrie-mi pe privat toate datele masinii inclusiv seria sasiu seri motor tipul motorului
Skip ads

  • m_veselie

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1986 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut am si eu an ascona c din 86 cu motor de vectra de 1.8 si as vrea sai pun un carburator dublu corp si nu stiu de unde sal cumpar poate imi dati voi vreo informatie de unde sal procur sa fie si compatibil si miar trebui si filtru de aer !
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
De ce vrei sa renunti la injectie?
  • m_veselie

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1986 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pai din chate stiu fostu proprietar chind a luato avea un carburator dublu corp si mia spus ca este mai bun adica era mai nervoasa! Smile mergea mai bine si as vrea sai pun la loc un carburator cu corp dublu ! voi ce parere aveti ? Rolling Eyes de unde pot sa fac rost de unul ? si un filtru de aer !
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o Ascona 1.8 85Kw la care fostul proprietar a dat injectia jos din cauza ca se stricase calculatorul si i-a pus un carburator Varajet2. Pot sa spun ca imi pare rau ca nu mai am injectia din mai multe cauze: consum marit cu ~1-2litri, reglajul socului nu mi-a reusit niciodata, mers aiurea la relanti indiferent de ce reglaje i-am facut.
La partea cu "mai nervoasa s-ar putea sa ai dreptate dar asta implica si un consum marit (daca o reglez nervoasa-pot sa urc pana la 90-95km/h in treapta a doua- dar haleste cam 15l/100km).
Fostul proprietar mi-a spus ca pe injectie, iarna, nu consuma mai mult de 11-12, iar mie imi i-a 13,5-14.

Daca vrei sa faci modificarea, o sa ai nevoie de: carburator, filtru de aer cu carcasa, galerie (galeria de admisie de la injectie nu se potriveste la carburator), alta chiulasa care sa aiba prindere pentru pompa de benzina mecanica (o sa trebuiasca sa renunti si la pompa elecrica).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR