Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Exact asa sunt si la mine.

Pai sa zic ce stiu eu :
- ecran 1 : HW - data de fabricatie a masinii; SW - data softului de pe masina;
- ecran 2 : nu stiu nimic decat felul in care se schimba si cand;
- ecran 3 : nimic; oricum neinteresant:
- ecran 4 : distanta in metrii/secunda; viteza direct de la senzori; temperatura lichidului de racire; ce temperatura inregistreaza senzorul si dedesupt ce temperatura afiseaza; alea cu ICE nu stiu ce sunt;
- ecran 5 : cantitatea de carburant injectat in ml/s; TC-Dist este o aproximare destul de exacta a cati litii mai ai in rezervor; Range e range Smile ; FCO e OFF si se face ON cand esti in frana de motor si ai instant 0; restul nu stiu;
- ecran 6 : am inteles ca este ceva cu un cod binar si ca aici s-ar inregistra si anumit erori;

Eu atata stiu si daca mai aflu ceva fac update.
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La ecranul 2 avem si tensiunea la baterie impreuna cu tensiunea optima (de referinta).
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu sa gasesc niste meniuri ascunse pe un Siemens NCDR 1500 cu navigatie. Eu nu am button Settings ci unul Main. Am tinut apasat 10 secunde pe acesta si am obtinut pe ecran cate un meniu pentru fiecare dintre butoanele: radio, BC (eu nu am bc, dar sunt afisate alte functii acolo - unitati masura, ceas, contrastul display-ului si inca una), telefon si alte 3 meniuri pentru nav. N-am reusit sa inteleg mare lucru din cifrele si procentele afisate.
Singurele chestii mai inteligibile erau cele de la radio: diferite frecvente, textul RDS.
Multe dintre valori, in special cele de la radio si navigatie se modificau la intervale regulate (1-2 sec).
Printre butoane aveam si CD. In acel moment aveam inauntru cd-ul cu navigatie si dorind sa vad si meniul din spatele acestuia am introdus un cd cu muzica pe care nu mai reusesc sa-l scot! Evil or Very Mad
Aveti vreo idee cum il pot recupera?
Cred ca o sa revin cu ceva poze, poate ma ajutati in interpretarea datelor.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai ai display CID exact ca imaginea ta din avatar? Pai cum nu ai BC... foarte curios...
Incearca sa scoti alimentarea de la baterie si vezi ce se intampla...
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
OT: da, este chiar modelul din avatar. si eu am ramas surprins si dezamagit cand am aflat ca nu am BC. am vorbit si cu un electrician opel care mi-a spus urmatoarele: a incercat sa monteze/activeze computerul de bord insa nu a reusit pe motorul de 1.7 si tipul asta de display. de fapt a reusit, dar datele afisate nu erau reale.
se pare ca este o incompatibilitate intre calculatorul motorului de la isuzu si display-ul asta. de altfel, la ultima vizita a "umblat" cu tech2 si la un moment dat vazusem informatiile caracteristice BC insa toate valorile erau 0 (masina era la relanti). o sa mai insist pe subiectul asta...

ce ar trebui sa se intample la decuplarea bateriei, inafara de faptul ca o sa-mi ceara codul Wink ?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Era o varianta, nu-ti pot da o informatie sigura... aveam inainte pe o alta masina care scotea CD-ul afara daca decuplam bateria...
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu poze:



Prima poza este meniul afisat pentru radio. Inafara de textul RDS si de frecventa n-am inteles mare lucru. Valorile se schimbau regulat 1-2 secunde.
A doua poza este pentru butonul BC (vezi garajul meu). Procentele Chart si Lamps vad ca apare si la Astra H. De asemenea nu stiu ce inseamna 11/03 (masina mea este fabricata in mai 2003)?!?
La ecranul pentru telefon, la fel alte numere ce se schimbau regulat, aparent fara nici o logica...
Interesante erau meniurile pentru navigatie (3 la numar), insa nu am reusit sa introduc cd-ul corespunzator (s-a blocat inauntru unul cu muzica), drept pentru care imi spune ca informatiile nu sunt disponibile.

Poate cineva sa-mi dea o explicatie pentru toate ecranele astea?
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Doar ecranele astea le ai? Nu prea sunt info utile in ele. Chart si Lamps sunt de la becurile din bord si leduri. Schimba intensitatea luminii din bord si se schimba si 100%.

Mai pune poze daca mai ai altceva.
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am reusit sa introduc cd-ul cu navigatie si mai sunt disponibile alte 3 ecrane insa acum n-am cu ce sa le fotografiez...
ecranul de la telefon afiseaza ceva numere. nu stiu ce reprezinta si nici n-as vrea sa risc postandu-le daca sunt ceva date despre sim Smile

procentele de la chart si lamp dimineata cu farurile aprinse (faza scurta) aratau 70% insa n-am reusit sa modific aceasta valoare in nici un fel...

alte ecrane nu mai am sau nu le gasesc acum Sad.

din meniurile voastre mi se parea interesanta chestia cu tensiunea bateriei, mai ales ca am probleme cu releul alternatorului si acum trebuie sa apelez la varianta clasica de a masura Smile.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am gasit ceva info pe un site german tradus cu google, insa informatiile sunt valabile tot pentru Astra H, ceea ce pe mine nu ma ajuta prea mult.
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca la tine nu folosesc da-ne noua info astea.

Macar link-ul. Smile
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
LINK --- "un site german" Wink


ciudata rau treaba asta cu CID pe motorizare 1.7D. Ce a fost in capul individului care a costumizat masina asta? Aíurea rau, sa ai CID si sa nu poti folosi BCul din el.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma o fi chiar adevarat: nu exista motorizare de 1,7 nici DTI nici CDTI care sa aibe Computer de bord?
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris: LINK --- "un site german" Wink
OT: m-am prapadit de ras Laughing, fara nici o aluzie la nimeni...

cat despre BC, CID si 1.7DTI, n-am stat sa studiez ofertele sa vad care si cu ce pachet este oferit, eu asa am primit informatia.
oricum, mai sap (nu my sap Smile )...

mi-am amintit: pe Astra H 1.7CDTI 80CP este BC, dar banuiesc ca nu este vorba de acelasi tip de display Sad
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
La H poti pune BC pe orice ecipare sau motor.
  • adibose

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cipo a scris:

ce ar trebui sa se intample la decuplarea bateriei, inafara de faptul ca o sa-mi ceara codul Wink ?


cred ca nimic! eu am modelul 1100 si nu s-a intamplat nimic knd am scos minusul pt 20 d minute, am scos si de la un prieten cu modelul 1500 si nu a cerut cod, are un led acolo si licare si scrie Code, dar nu au coduri. parerea mea, scoate-l fara griji (si eu am stat p ghimpi knd l-am scos, k pierdeam si navi si tot Smile )
daca mai descoperiti ceva pt navi 1100 sau navi 1500 ala cu CID asteptam noi detalii

bafta
  • pitbel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salulutam pe toata lumea. Are cineva schema electrica a calculatorul pompei injectie y17dti? (ECV) cum am citit pe aici . Multumesc anticipat
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Baieti am si eu o intrebare :

In imaginea de mai jos ce inseamna


Mode : U

U-Term30: 14.3 V


Eu cred ca este valoarea alternatorului .... care la mine cand dau drumul la AC variaza intruna iar daca aprind si luniminile si mai misc si volanul Mode: U se transforma in Mode: None iar U-Term30: scade pana la 12.2 V bineinteles variaza dar e jos...... este normal? Inseamna ca are ceva pb aleternatorul? sa stiu ce le zic la aia de la service ... am mai spus pe aici ... directia se ingreuneaza




http://img233.imageshack.us...0002_filtered.jpg
  • vavarita

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
la opel astra f din '92 stiti ceva functii ascunse?
  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si dupa ce ai intrat in meniul asta cu cele 6 ecrane cum iesi din meniul asta fara sa strici ceva ,si poti sa modifici ceva din ce apare pe ecran eu de exemplu as vrea sa anulez momentan RDS pentru ca intrerupe cind merge pe RDS si vreau sa vad daca anulind RDS mai face asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR