Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare prieteni! Am o vectra b 1.8 16v si ma gandesc sa ii mai agaug una alta...ea e varianta cu geamuri electrice fatza si aer conditionat. ma intreb (si aici am nevoie de ajutorul vostru) de ce e nevoie pentru a-i pune:
-tempomat (aici stiu ca trebuie maneta de semnalizare cu butoanele de tempomat...restul..habar nu am)
-climatronic (in afara de comanda de clima din bord mai trebuie ceva?)
-TID - de asta m-am informat deja, mai trebuie cineva sa il monteze luna viitoare dupa ce il iau
-2 amplificatoare audio + 2 tunuri bass (trebuie tras curent direct de la baterie? sau din instalatie?)
-chei tip briceag (gasit pe ebay.de la pretul de 30 eur/2 buc)
-alarma - e cumparata si deja am vb de montaj
-ceasuri plasma
Toate piesele sunt sau vor fi luate de pe ebay.de, unde preturile sunt mai mult decat accesibile.
Daca se poate sa ma ajutati cu ceva sfaturi raman profund indatorat. Astept mesajele voastre si va multumesc anticipat.
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu cumva e vorba de vorba de MID (multi info display) ? TID (triple info display) cred ca ai acum pe masina.
Depinde de fiecare, dar 120 ron pentru 2 chei + putina bataie de cap nu e cam mare efortul ?
Cred ca e mai mare daraua ca ocaua, cu tot ce spui sa bagi in ea...nu mai scoti banii niciodata.
  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu e vb de banii pe care o sa ii scot...daca o sa ii mai scot...sincer vreau sa fac masina asta pe gustul meu. Cat despre chei...mie nu imi mai merge nici o telecomanda din cele 2 pentru usi, asa ca sunt nevoit sa o descui cu cheia. 120 de ron ptr 2 chei briceag si modulul de comanda nu mi se pare chiar atat de mult. cu restul...poate sunt fitze..dar stii vb..fiecare cu pasarica lui (sau stol dupa caz). oricum multumesc de raspuns...incepusem sa cred ca nu ma ia nimeni in seama pe aici:)
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Crezi ca 120 ron sunt cu tot cu modulul de comanda? Eu pe unde am vazut era doar carcasa de plastic in care puneai tu cheia veche, cu tot cu cip si cu electronica pentru deschidere, atat.
In ce priveste telecomenzile vechi, ai incercat resincronizarea?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ludi_f: un hint ceva cum se face resincronizarea ? am si eu una din chei la care nu mai merge telecomanda.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=755
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3001
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3176

ideea cu climatronic-ul cred ca e prea complicata
cheie tip briceag si-a luat un prieten din Vitan cu 30 lei parca
  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Crezi ca 120 ron sunt cu tot cu modulul de comanda? Eu pe unde am vazut era doar carcasa de plastic in care puneai tu cheia veche, cu tot cu cip si cu electronica pentru deschidere, atat.
In ce priveste telecomenzile vechi, ai incercat resincronizarea?



uite aici ce vreau sa iau (nu e reclama):
http://cgi.ebay.de/Fernbedi...rkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318
cat despre telecomenzile vechi...nu mai merg pur si simplu...le resincronizez si nu merg decat o singura data. cum am descuiat masina, cum s-au desincronizat
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
intrerbarea mea este :se potriveste la cheia ta?.banuiesc ca tb sa ieicheia de pe cea veche si sa o pui pe cea noua.cum faci--procedura?spun asta pt ca si eu vreau sa fac la astra mea lucrul acesta dar ma da inapoi faptul ca nu am vazut niciodata o cheie model vechi pusa pe una tip briceag.cum faci prinderea la cheia veche de carcasa noii telecomenzi?
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am vazut, dar am citit ca se poate. Insa...sistemul se pare ca merge (ca si marea majoritate a centralizarilor) pentru 2-5 usi. Cel putin la Vectra sunt 6 incuietori. Teoria zice ca daca pui 6 actuatoare pe sistem cu 5, pana la urma se arde.
Deci faza cu modulul este putin delicata, macar sa fii sigur ca modulul de pe masina e stricat inainte sa il schimbi cu ceva neoriginal. Iar cheia plianta...da, e interesanta.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
partea electronica merge sa o iei de pe cheia veche si sa o pui pe cheia noua ,eu ma refer strict la lama cheii vechi,daca merge sa o pui la cheia pliabila fara sa iasa ceva urat ,sa se vada modificari?ma intereseaza procedura de demontare de la cheia veche si montare la cheia pliabila .
daca se poate si ceva poze.
  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am vb cu cineva care mi-a tradus din germana (eu sper ca bine:D) si care zice ca ce e de vanzare acolo sunt 2 chei complete cu cip si modulul de comanda (de recunoastere) ptr imobilizator si inchiderea centralizata. el si-a luat ceva asemanator dar pentru audi si nu a avut decat de inlocuit modulul respectiv si de copiat profilul la chei de pe cele vechi pe cele noi. acum....eu sunt cam atehnic....daca ma abureste...tzeapa mea. dar nu vad de ce nu ar merge setul de chei daca se schimba si modulul ala de citire a cipului sau ce o fi:)
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai la cheia pliabila din cate am inteles (ceva vag)lama este prinsa cu un surubel se desface acel surubel si de aici urmeaza partea cu cheia veche de pus pe noul modul.pt ca nu stiu daca merge sa faci copie dupa cheia veche .si in plus lama noua este mai lata fata de vechea lama
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cum sa nu poti face copie dupa cheia veche? cat despre latimea lamei difera de la marca la marca si sunt sigur ca se gasesc si de Opel...intreaba la un atelier de copiat chei
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
se poate face copie nu zic nu ,dar eu ma refer sa scot lama de la vechea cheie si sa o pun la o cheie pliabila .se poate ? cum?vreau procedura de inlocuire cu eventual poze
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu daca se poate...mai cauta pe aici https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in mod normal nu trebuie sa scoti lama cheii, doar ii faci o copie. daca sunt pentru un tip anume de masina sunt la aceleasi dimensiuni zic eu
  • MBoncea

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Problema cu scoaterea lamelei din cheia pliabila o face cel care vã copiazã lamela dupã original si da sunt centre care au chei din astea de se introduc exact in locul celei noi..
  • MBoncea

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Costa undeva la 30 lei/buc
  • vwv
  • *
  • 15 mesaje
  • din 19 Oct 2013
  • Insignia 2009 A20DTH
  • Bucuresti
  • vwv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am o Insignia 2009, cu navigatie, DVD800.
As vrea sa redau continut audio de pe telefon android pe masina prin bluetooth.
Masina se conecteaza cu telefonul prin bluetooth doar pentru convorbiri.
Exista cumva posibilitatea ca un update de soft sa imi rezolve problema?
Daca da, cum fac acest update de soft? De unde le descarc/achizitionez pachetul de date pentru update?
Orice sugestii sunt binevenite.

Multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vwv : nu
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR