Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am ales-o pe cea mai ieftina dintre cele bune, este NGK si a costat 6.500.000. Dar am gasit si una cu aproape 10.000.000... Vezi sa fie neaparat pentru X20XEV (sunt deosebite de restul) si nu uita de garantie, la piese auto se acorda minim 18 luni.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mama ce de bani!!! pina una alta am schimbat amortizoarele pe fata, Boghe, 6 mil amindoua( inclus montaj) apoi distributia (curea 1,2 mil, intinzator +role 2,2 mil) iar manopera "0" pt ca am facut eu toata lucrarea .
daca tine vremea calda citeva zile si am timp incerc sa desfac sonda de pe teava si sa-i fac manevra cu apa tare.inca nu sunt ferm convins ca este defecta pt ca dupa ce am umblat la cupla de jos si am curatat-o am tras de firele alea pe acolo acum sta becul aprins de la inceput si nu se mai stinge ca inainte. este ceva in neregula cu contactele de acolo.
NGK sunt englezi? nu fac si bujii? este o firma buna din cite stiu eu
  • Rudi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Senator 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Din cate shtiu,apa tare este acidul sulfuric adica ala care sta in frumoasa baterie de acumulatori.In mod sigur pe afara exista un spray special ptr.curatzat sonda lambda..(am vazut eu spray de curatzat insectele de pe calandru..)
NGK vine din Japonia shi sunt buni tare la bujii cel putzin.Eu mi-am luat la mashina numai ca pe una scrie made in japan shi pe restul made in France.Nu m-am mai intors la magazin ca shtiam k doamna mi-ar fi spus :"Nu e domnule eshti bou nu conteaza ca una e de la Japonia shi restu de la Franta!"-adicatelea sony made in hungary e exact acelashi cu ala made in Japan..sau altele

Descpar cu tristetze o alta metoda folosita mai nou de comerciantzii romani de tot felul..Adica aia de a-tzi prezenta 2 produse care indeplinesc acelashi scop,unul la un pretz exorbitant shi urmatorul la un pretz ridicat dar acesibil in comparatzie cu primul...Bineintzeles k noi,k mici afacerishti cumparam pe cel care pare ma ieftin...(e greu tare oare sa faci un alt ambalaj unui produs ieftin shi sa-l vinzi k produs de firma?)

Chiar dak am deviat de la subiect(deviat sunt de la nashtere)ma uimeshte tupeul vanztorilor de piese in ceea ce priveshte adaosul..Totzi ishi doresc M3 ?Sau foshtii bishnitzari de pe centru trag mai nou tzepe in calitate de patroni ?
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
tsk - apa tare = acid azotic.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
corect, acid sulfuric= vitriol
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu nici macar acid azotic nu e 100%. In el se pune putin zinc pentru a-i reduce reactivitatea. Nu ma pricep insa deloc, o stiu doar din auzite, prin urmare s-ar putea sa ma insel...
In ce priveste NGK-ul, multi spun ca este "tata" bujiilor. Este o firma japoneza cu pretentii, iar pe sonda scrie "Made in Japan". Dar ca e facuta chiar in Japonia nu poate garanta nimeni, pe majoritatea componentelor Opel scrie "Made in Germany" chiar daca producatorii inca asteapta integrarea...
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
scuze ca ma bag si eu in seama.sonda asta este doar la motoarele pe benzina?vad ca toti aveti motoare pe benzina...
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se poate reconditiona sonda lambda? Adica sa fie inlocuita lamela aia care se rupe?
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
NU
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@b82bog
scuze ca ma bag si eu in seama.sonda asta este doar la motoarele pe benzina?vad ca toti aveti motoare pe benzina...


Sonda lambda este si la motoarele diesel
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe mine ma interesa exact principiul de functionare a sondei lambda, din ce anume este fabricat senzorul respectiv, nu rolul acesteia in cadrul sistemului de management al motorului, dar negasind un alt topic asemanator, m-am gandit sa intreb aici.
  • cristofer

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: RESITA
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
se poate ca sonda lambda sa se defecteze dupa doar 1000 km parcursi si daca nu e schimbata poate sa afecteze atat de mult motorul incat sa nu mai traga bine, sa nu mai depasesti 120 km/h si sa isi dea in nas masina la demarari si in mers iar motoru sa nu mai stea la relanti?
Astea sunt simptomele masini mele si e singura varianta care mai trebuie efectuata, adica schimbarea sondei, desi e relativ noua(bosh).
Se poate ca ea sa nu lucreze bine si cu toate acestea calculatorul sa nu detecteze ca ar fi defecta, ci doar sa vada un amestec prea bogat?
(Sper sa nu fiu off topic)
Skip ads

  • movix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ajutor!, de vreo 6 luni mi se tot aprindea check engine, si azi am facut testul "agrafa" si am citit 13 ca si cod de eroare. una peste alta masina nu da nici un simptom, dar parca nu mai trage ca inainte. nici nu am indraznit sa mai sar de 120 cu ea. trebuie sa inlocuiesc neaparat sonda lambda? Crying or Very sad MULTUMESC ANTICIPAT
movix. caravan 1993.C16NZ
HELL WAS FULL SO I COME BACK!
  • cristofer

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: RESITA
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pai 13 este codul de eroare pt sonda lambda defecta, macar tu stii exact ce ai defect, asa am avut si eu inainte de a o schimba si statea becul in permanenta aprins pana am schimbat-o. Daca iti pui alta noua sa nu uiti sa scoti borna de pe baterie vre-o 10 min ca sa resetezi calculatorul pt a sterge eroarea stocata
  • movix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ma risc sa caut una la dezm., desi ma duc cu inima indoita, mai bine strang bani pentru una noua. apropo, stiti ceva locatii si preturi de unde pot sa cumpar? Question
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La Autonet- sunt piese ieftine.
  • movix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult, daca imi spui si unde este autonet iti raman dator pe viata. anyway, desi risc sa devin agasant, poate fi cumva problema de la debitmetru?
si, apropo, cum naiba va intra voua semnatura, ca eu nu reusesc nicicum?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Bucuresti
Adresa: Sos. Pipera, Nr. 42, sector 2, cod postal 020112

Reprezentanti vanzari:
Gelu Apostol
gelu.apostol@bucuresti.autonet.ro

Fanel Grigore
fanel.grigore@bucuresti.autonet.ro

Marian Oprea
marian.oprea@bucuresti.autonet.ro

Vasile Gheorge
vasile.gheorge@bucuresti.autonet.ro

Roxana Miroseanu
roxana.miroseanu@bucuresti.autonet.ro

Vasile Moldovan
vasile.modovan@bucuresti.autonet
Dar mai e o problema: poti lua numai pe firma de la ei.
  • movix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult, raman dator.
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
slaut
hai sa va-ntreb si eu o chestie
am fost in service si mi-au spus baietii de acolo ca pot schimba sonda lambda (la modelul meu 160 lei noua) dar ca, ... daca nu e schimbata de ceva timp, e posibil sa fie deja "coclita" pe galerie. N-am insistat, pt ca aveau ceva de munca la masina, dar ... daca stiti exact ce presupune aceasta ... v-as fi recunoscator. Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR