Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am pus masina pe tester si mi-a aparut doar o problema,egr-ul functiona la nivelul 0 chiar si la turatii mari,tipul cu diagnoza mi-a zis ca la turatii mari ar fi trebuit sa ajunga aproape de 100% dar la mine ramanea la 0. parerea lui a fost ca am egr blocat. azi am desfacut egr-ul care din fericire era perfect functionabil cu putine urme de funingine,l-am spalat cu decarbusolv si l-am montat la loc. deci nu este egr-ul de vina. masina functiona ff bine inainte de testare pe care am facuto de curiozitate si in ideia in care asi putea depista un motiv ptr un consum de 12-14 l% in oras. banuiesc ca totusi este undeva o problema daca testerul arata ca egr-ul nu functioneaza.

oare ce o fi ? Question
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pt o vreme rece, cu polei, cu aglomeratie, la oras, un consum 12-14% n-ar fi exagerat deloc. Se mai intampla. Am patit si eu, chiar asta vara (deci fara frig si polei, dar cu o circulatie de imi venea sa mi-o iau pe jos). Conteaza foarte mult si stilul de condus. Ma rog.. asta gasesti si pe alte topicuri..
La faza cu eroarea, habar n-am, dar verifica si debitmetrul. De aici mai poate sa sara consumul.
  • alinmuresan

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
O fi fost tester fabricat in china, si al meu mai da date aiurea
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
alinmuresan a scris:O fi fost tester fabricat in china,


posibil
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Radovane,de ce nu apelezi tu la Dan Cuciureanu(contracost)ca tot am vazut eu...ca vii la intalniri?Sau ai apelat deja? Idea
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Radovane,de ce nu apelezi tu la Dan Cuciureanu(contracost)ca tot am vazut eu...ca vii la intalniri?Sau ai apelat deja? Idea


nu vreu sa jignesc pe nimeni dar nu prea am incredere in ce fac altii pana nu pun eu ultimul mana pe cheie,in ultima instanta o sa aplelez si la cei ce se pricep daca nu voi reusi eu cu ajutorul parerilor voastre. ca o paranteza,acum ar fi trebuit sa dau 1,5 mil sa-mi curete cineva EGR care de fapt nu era blocat .
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu vorbeam de diagnoza(contracost)sa apelezi la Dan...EGR-ul ti-l cureti singur mosule... Rolling Eyes
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1.Discutii despre EGR mai sunt pe la Probleme Tehnice asa ca nu vad rostul deschiderii a inca uneia. In plus nu se deschid 2 topicuri cu aceeasi problema. Te rog sa citesti Regulamentul si sa il aplici, altfel vom fi nevoiti sa luam masuri.
2. Sunt curios la ce service ti-a cerut 1,5 mil pentru un EGR de 1,6. poti sa me spui sambata la intaniri, sa stim sa nu mergem acolo.
3.Unde ai facut diagnoza?
4. Daca tot ai venit la palat sambata, de ce nu ai intrebat pe careva pe acolo aceasta problema, poate se gasea cineva sa te indrume sau sa iti furnizeze o informatie.

https://www.clubopel.com/vie...ghlight=egr+z16se
https://www.clubopel.com/vie...ghlight=egr+z16se
https://www.clubopel.com/vie...ghlight=egr+z16se
https://www.clubopel.com/vie...ghlight=egr+z16se
https://www.clubopel.com/vie...ghlight=egr+z16se
Astea sunt cateva din topicurile in care poti sa gasesti informatii legate de EGR z16se/xe si unde ai fi putut sa postezi.
Citeste mai mult si scrie mai putin. O sa te ajute mai mult decat crezi.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:1.
4. Daca tot ai venit la palat sambata, de ce nu ai intrebat pe careva pe acolo aceasta problema, poate se gasea cineva sa te indrume sau sa iti furnizeze o informatie.
Citeste mai mult si scrie mai putin. O sa te ajute mai mult decat crezi.


intradevar am fost sambata la palat si mi-a mai facut si dan o diagnoza care arata 99% ca cea facuta de cealalta persoana,concluzia a fost ca masina nu are nimic in neregula. deci simtome nu avea masina ca sa le pot compara cu ale celorlalti cu probleme EGR,de asta am deschis alt subiect,asta dupa ce am cautat in tot ce-am gasit pe forum legat de egr. e adevarat ca am mai deschis un subiect in care ceream date cat mai exacte de la cei care au desfacut egr de pe acest tip de motor ptr a sti la ce sa ma astept la demontarea ei(credeam ca daca manopera e 150 ron,inseamna ca e complicat tare),nu pot spune ca am reusit sa citesc 100% din subiectele cu egr,dar am citit tot ce-am gasit scris legat de x16xel.
cam asta e istoria egr-ului meu. ma simteam dator sa dau aceste explicatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR