Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Pe scurt, am achizitionat de curand un Opel ( de fapt, Vauxhall) Vectra B2, cu jante pe 16" . Din pacate, cand am vrut sa dau jos jantele, la doua dintre ele am avut neplacuta surpriza sa gasesc antifurt la unul din prezoane , pentru care desigur ca nu am gasit si cheie specifica. Sunt curios daca mai are cineva acest timp de antifurt , daca se poate gasi undeva, sau daca exista alta metoda de desuruba prezonul respectiv. Atasez 2 poze pentru a se vedea exact despre ce este vorba.
Multumesc anticipat.



Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Problema nu e foarte complicata, dar e destul de complicata rezolvarea "ok" a ei
Trebuie sa "ridici" amprenta prezonului cu ceva - orice - o bara de ceara calda, plastelina, ... , orice material de genul asta care sa intre in gaurelele alea si sa-ti dea niste dimensiuni exacte. Dupa matrita asta faci un negativ din ghips, in care torni apoi (dupa ce se intareste) plumb topit. Dupe ce ai capul "antifurtului" din plumb (intarit), il poti verifica daca intra bine pe prezon la fata locului, si apoi mergi la un strungar sa-ti faca piesa din otel. Atasezi o tija de piesa asta si ... gata.

Stiu ca pare greu, dar daca te pui pe treaba in loc sa stai sa citesti post-ul asta al meu de 5 ori, ai avea deja matrita de plastelina Very Happy
Spor la treaba !
  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mersi de raspunsul prompt!
In principiu m-am gandit si eu la ceva asemanator, care implica matrite, strungar, etc...
Speram insa sa fie un fel de antifurt general, care sa imi permita sa gasesc la alti posesori de Opel din zona mea un asemenea antifurt. Desi, logic gandind, nu s-ar mai numi antifurt daca s-ar gasi pe toate drumurile. Dar speranta moare ultima.
Daca nu gasesc alta solutie, aceasta o sa fie cu siguranta salvarea mea .
Multumesc inca o data de raspuns!
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Eu cand am cumparat masina am gasit in portbagaj ''cheia'', daca ii pot spune asa, pentru antifurturi. Din fericire pentru mine nu am avut si antifurturi montate ci prezoane normale (intre timp am pus antifurturi cu cheia lor). ''Cheia'' cred ca o mai am prin portbagaj. Maine o sa ma uit si o sa iti dau un raspuns desi ma indoiesc ca s-ar potrivi (sunt ferm convins dealtfel Sad ). Ajung acasa la ora 17.00 iar atunci o sa iti dau un raspuns. Exact acelasi model de jante am si eu. Numai bine.
Skip ads

  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Astept raspuns! biner ar fi macar sa aiba aceeasi forma , ca sa fie sanse sa se potriveasca. uffff...ce noroc ar fi...Astept! Mersi!
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daca ai pe cineva in bucuresti si nu rezolvi problema altfel roaga sa se duca in targ la vitan ca sigur gaseste. am vazut cu ochii mei acea cheie de antifurt si era ptr fiat sau ford (adica sa ceara ptr fiat sau ford)
succes.
  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri! astept sa vad pana maine daca mai are cineva un astfel de antifurt, daca nu o sa iau cateva din vulcanizarile mari din oras la rand, ca sa intreb. Daca pana luni nu rezolv nimic, ramane solutia cu strungarul. Va multumesc fiecaruia pt raspunsuri, fiecare raspuns mi-a fost de ajutor ca sa imi fac o idee despre rezolvarea pb. Salutare.
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Tocmai am verificat dar, din pacate, e total diferit. Imi pare rau, chiar nu mai tineam minte amprenta. Nu ma uitasem de aproape un an la ea. Atasez foto:


Imi pare sincer rau. Iti urez multa bafta in rezolvarea problemei. Numai bine.

L.E. Imi pare rau, tot incerc sa postez corect dar se pare ca am probleme cu conexiunea la forum. Sper ca totusi se vad fotografiile.
Skip ads

  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult de raspuns, chiar daca a fost negativ Smile
Sunt curios, daca imi poti spune...jantele tale au semnul opel in mijloc, sau vauxhall ?
Salutare.
  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am montat pe janta un capac ce trebuie inlaturat pt accederea la prezoane.are acelasi antifurt doar ca spre norocul meu am cheia respectiva e neagra in forma de "T" la capat avand trei bilute ce intra in gaurile respective.


Ultima modificare facuta de BimbOOO85 la Vin 16 Jan, 2009 8:59 pm
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca este luat din europa are semnul opel daca e adusa din UK are semnul vauxhall,simplu.
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
teodorteodor a scris:Multumesc foarte mult de raspuns, chiar daca a fost negativ Smile
Sunt curios, daca imi poti spune...jantele tale au semnul opel in mijloc, sau vauxhall ?
Salutare.

Salut. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta. Emblema este Opel, am adus masina din Germania. Numai bine.
https://www.clubopel.com/alb...e.php?pic_id=8589
Skip ads

  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
hot a scris:Daca este luat din europa are semnul opel daca e adusa din UK are semnul vauxhall,simplu.


ca sa fiu si eu putin glumet, te-as putea intreba daca UK este un continent in sine, conform cunostintelor tale?
stiam si eu ca vauxhall este pentru volan pe dreapta , si opel pentru volan pe stanga, intrebam doar daca modelul acesta de jante se gaseste si pe opel, ca eu nu am vazut.
Multumesc pentru clarificari.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@teodorteodor nu neaparat,vecinul meu are vauxhall cu volan pe partea stanga,cred ca semnele se pun in functie de locul asamblarii sau destinatia masinii respective.
  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat problema. La ambele prezoane, am batut cu o tubulara de 16, care a intrat fortat pe prezon, si in final am reusit sa il scot.
Solutie extrema, dar foarte buna.
Se poate inchide!
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salutare
dar am citit prea tarziu,am eu cheie identica si nu o mai folosesc pt ca am pus prezoane normale
  • matias

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut Adrian!
ma poti ajuta cu cheia antifurt, daca o mai ai?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR