Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • KvRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mi-a inghetat lichidul de spalat parbrizul si mi s-a ars siguranta de la stropitoare. azi cand am inlocuit-o am zis sa ma uit si eu prin panourile alea de sigurante sa vad ce si cum. si cum stateam eu cu manualul in mana si ma uitam la fiecare siguranta de la ce este am observat ca siguranta din panoul din spate de la pozitia 5 lipseste, adica de la airbaguri.martorul de bord pt airbaguri se aprinde 1-2 secunde la punerea contactului iar masina a fost cumparata noua. e normal sa lipseasca? ar trebui sa pun eu acolo o siguranta corespunzatoare?

Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E posibil ca panoul sa aiba alta configuratie. Daca se aprinde ala normal si zici ca e luata de noua nu ar trebui sa ii faci nimic.
O smecherie care se mai face la masinile masluite, e sa se lege martorul de la airbag de martorul de abs de exemplu, si sa se aprinda si sa se stinga o data cu ala. Dar asta nu e cazul tau daca zici ca ai luat masina de noua
  • KvRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aici am pus imaginea dintr-un manual in engleza ca nu am avut altceva la indemana, insa si in cel in romana e identic: acolo ar trebui sa fie siguranta de la airbaguri. mine sper sa verific sa vad daca si la o alta astra h e la fel...
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De cand ai masina? Am mai vazut chestia cu siguranta scoasa si la alte Astra H.
Era scoasa ca sa nu mai deranjeze avertizorul de centura. OMG
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mi se parea mie ciudat panoul ala, COMPLETEAZA CU DATELE MASINII profilul tau daca vrei sa primesti sfaturi pertinente!
  • KvRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
panoul din manualul in engleza e la fel ca cel in romana si la fel ca cel din masina. in ambele manuale scrie ca ar trebui sa fie siguranta de la airbaguri in pozitia 5 insa locul acela e liber.

in legatura cu avertizorul de centura, am pus o siguranta de 7,5 A insa nu am observat nimic schimbat, in sensul ca avertizorul de centura tot nu e activ (oricum am inteles ca odata cu faceliftul din 2007 opel a eliminat cateva chestii de siguranta, printre care asta cu avertizorul si inchiderea automata a usilor la demaraj)
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am crezut ca e vorba despre Astra G, care nici nu are avertizor de centura
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR