Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut,

ieri trecand prin piata victoriei am oprit pe galben (cum tb facut) ocazie buna pt o tanti sa ma loveasca in fund. carligul de remorca m-a salvat din nou (a treia oara cand sunt lovit in spate si nu patesc nimic) dupa ce am ajuns acasa am obs ca evacuarea mea face un zgomot f naspa - a sarit vreun inel de sustinere, nu stiu... zdragane si baraie si in interior manerul de la frana de mana - asta doar cand plec de pe loc. pt ca e veche si am mai avut zgomote de genul ma gandesc sa elimin toba intermediara - ca ea cred ca atinge. are acest lucru vreun impact negativ? o sa faca si mai mult zgomot (mai mult ca acum nu cred sa se poata Smile
Skip ads

  • haivasmirceajr

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Ascona 1987 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Nu vreau sa-ti poluez topicul, scuze, dar problema mea e oarecum asemanatoare si poate primim raspuns in acelasi timp. N-avea rost sa deschid un thread separat.

Datele ecuatiei: Ascona, 1987, motor C20NE. Nu am zgomot de esapament spart, insa, intr-o anume plaja de turatie, se aude de undeva de dedesubt (undeva in zona tobei intermediare cred), un zornait ca si cum o bucatica de tabla ar intra in rezonanta. Asta se-ntampla undeva pe la 2500 - 3000 rpm (dupa ureche, deoarece nu am turometru). Banuiesc ca e o "sita" din catalizator desprinsa, sau ceva de acest gen, si intra in rezonanta.
Nu-i un defect capital, dar sunetul e enervant...
Sa o repar sunt 90% sigur ca nu am cum; variante ar fi sa schimb toba intermediara sau sa o elimin de pe traseu.

Sunt si eu, asadar, interesat daca se poate elimina toba intermediara fara efecte nasoale.
Informativ, in Cluj am intrebat undeva si mi s-a spus ca se poate cumpara toba intermediara (nu originala Opel, ci echivalenta) undeva intre 300 - 400 RON. Ca suma nu e ceva astronomic, dar, daca se poate rezolva mai ieftin, de ce nu...

Asadar, va rugam veniti cu pareri - cei 300 - 400 RON dati pe o toba echivalenta, merita? La banii astia, e oare facuta pe vapor sau nu? Smile Oare esti mai castigat eliminand-o complet...?
  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca vor sa te traga astia de la piese auto in piept cu 300-400 ron pt o intermediara de ascona. cel mai bine iti iei din inox atunci sau iti iei accelerator de gaze care tine loc de intermediara si care este in jur de 100 de lei + montat parerea mea uite aici cum arata

  • haivasmirceajr

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Ascona 1987 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pentea a scris:eu cred ca vor sa te traga astia de la piese auto in piept cu 300-400 ron pt o intermediara de ascona. cel mai bine iti iei din inox atunci sau iti iei accelerator de gaze care tine loc de intermediara si care este in jur de 100 de lei + montat parerea mea

Omul, cat traieste, invata... Embarassed Multumesc mult pentru informatii, ma voi documenta!
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Informativ va spun , recent am schimbat ambele tobe, practic tot esapamentul din catalizator la finala, cu 300 lei, pe comanda! Toba finala, made in Germany, originala GM marca Walkman, cea intermediara tot gm dar made in Italy.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
octav, ai facut schimbul asta la vreun service din Buzau? ca mi-ar fi mai usor sa merg acolo decat in bucuresti. cat a costat manopera?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ati verificat suportii de la toba intermediara? la mine era unu rupt si din cauza asta vibra toata evacuarea mai tare
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu, o sa verific. e posibil sa fie rupt vreunul, dar chiar si cu ei intregi de multe ori vibreaza si face zgomot, as vrea sa rezolv problema asta de tot, e deranjant sa ai mereu zdranganeli pe sub masina,
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am si eu problema asta... se aude ceva metalic vibrand pe sub masina... zgomotul se aude din ce in ce mai tare...la inceput doar putin... tot timpu...si eu ma gandeam sa dau jos intermediara... care e faza cu acceleratoru ala de gaze? aveti un link ceva cu niste preturi ?am pus pe masina si o toba magnaflow de curand...se aude binisor... daca schimb intermediara cu un accelerator de gaze ma gandesc ca si zgomotul o sa fie mai puternic nu ? ms mult
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da Bogdan, la un service, manopera a fost inclusa in pret odata ce am comandat de la ei tobele, garantia asa cum am zis e de 2 ani, se da factura, chitanta, tot.
  • pro_dragos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Da Bogdan, la un service, manopera a fost inclusa in pret odata ce am comandat de la ei tobele, garantia asa cum am zis e de 2 ani, se da factura, chitanta, tot.


Salut! Si eu sunt tot din BZ, as vrea sa schimb toba intermediara. Daca imi poti trimite un PM cu adresa service-ului ti-as fi foarte recunoscator! Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR