Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Abuser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu sunt nou aici pe forum. Am o Dacia Nova bunicica dar sufletul meu a stiut intodeauna ca nu pot fi eu fara un Opel Calibra.

Nu am foarte multi bani si de ulte ori mai uit pe un site de vanzari german www.mobile.de si constat cat de mici sunt preturile la masini acolo.
Poti sa-ti cumperi o Calibra intre 500 si 5000 de euro. Cea de 5000 de euro are numai kit-uri de tunning si chiar nu ma intereseaza.

Mi-as cumpara pana la urma si din Romania una dar de unde stiu eu cat de calarita a fost?

Macar acolo dau cateva sute de euro, na.. 1000. Daca este sa-mi iau teapa sau sa mai bag bani, bag peste o mie nu peste 4000-6000 de euro cat costa un in Romania.

Problema mea este urmatoarea: cum sa fac sa o utilizez in Romania cu numere de Germania (multe nu au nici numere pe acel site deci sunt radiate). Cum trebuie sa fac? Cunosc multi la mine in oras care au masini de ani de zile cu numere de IT, DE si nu se mai ia nimeni de ei. Stiu ca exista un sistem care ma obliga sa ies la 3 luni din tara sau am mai auzit ca platesti nu stiu ce la Campina si ei iti dau "pastilele"...

Va rog sa ma invatati si pe mine cap coada, care sunt formalitatile. Ce acte trebuie sa aibe masina cand o cumpar, cum o inmatriculez in DE daca nu are numere, ce fac cand ajung in Romania, cum e treaba cu iesitul din tara la 3 luni si cu Campina. Ma rog...absolut tot ce trebuie sa stiu.

V-am spus, nu am foarte multi bani dar in timp mai fac eu, iar sa ies din tara nu ma doare la trei luni pentru ca oricum eu calatoresc mult si pe teritoriul RO cu Dacia mea.

Va multumesc anticipat! Exclamation
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Legal, nu ai cum, ilegal, nu depinde decat de imaginatia ta, dar nu stiu cine risca sa iti dea sfaturi... Rolling Eyes
  • Abuser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu, legal...ca toti botezatii. Daca imi fac iesirea aia legala la 3 luni din tara. o asigur..sau ce mai trebuie. care e problema?
Eu asta vreau sa stiu!
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si platesti asigurare la ei de 1 mie de euro pe an... cam mult.
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Faza aia cu iesitul la 3 luni se aplica celor care le au inmatriculate in strainatate, dar cred ca trebuie sa fii rezident in tara respectiva ca sa o poti inmatricula. Oricum ideea e ca ai avea de plata doua chestii importante:
-asigurare in tara de origine (un fel de RCA);
-carte verde ca sa umblii pe teritoriul Romaniei;
Cel mai rezonabil este sai o ruda/prieten in afara dispusa sa tina o masina inmatriculata acolo pentru tine si ii platesti tu toate taxele. Cu iesitul la trei luni nu e o problema ca poti sa te duci doar pana intr-un oras de la granita, treci in partea cealalta si te intorci inapoi.
Stiu ca la un moment dat erau la moda fundatiile, pe care se aduceau masini ca beneficiai de tot felul de scutiri. Stie cineva daca mai e vreo sfaraiala cu fundatiile?
Oricum legal sa inmatriculezi in Romania o cataracta din UE, de 500E-1000E, nu se poate.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
fm a scris:
Oricum legal sa inmatriculezi in Romania o cataracta din UE, de 500E-1000E, nu se poate.


dar dupa 2007 dc intram in UE se va putea inmatricula masinile astea cu euro 2 ?
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dupa 2007(daca intram) o sa se poata inmatricula orice.Libera circulatie a bunurilor nu e un moft in UE.

@Abuser
Vezi ca e(cel putin)un politist pe aici... Cool
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Roger a scris:Dupa 2007(daca intram) o sa se poata inmatricula orice.Libera circulatie a bunurilor nu e un moft in UE.

@Abuser
Vezi ca e(cel putin)un politist pe aici... Cool

*
Ba da, cam este, cand politicienii o decid asa Evil or Very Mad
Skip ads

  • Abuser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Chiar as vrea sa fie un politist pe aici sa ma invete si pe mine o modalitate crestineasca de a avea o masina straina in fata blocului.Si apropos de cataracta, mai oameni buni nu cred ca o dacie 1300 din anii 70 care circula pe drumurile noastre, non -euro este mai proasta ca o Calibra.Let's face it!
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa nu se poata inmatricula totusi la liber orice masina din UE, odata cu intrarea tarii noastre. Polonezii au avut o experienta naspa din punctul asta de vedere si au impus masuri limitative de import la SH. Ai nostrii probabil ca vor sufla si in iaurt.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Abuser a scris:Chiar as vrea sa fie un politist pe aici sa ma invete si pe mine o modalitate crestineasca de a avea o masina straina in fata blocului.Si apropos de cataracta, mai oameni buni nu cred ca o dacie 1300 din anii 70 care circula pe drumurile noastre, non -euro este mai proasta ca o Calibra.Let's face it!

Sunt pe sfarsite Daciile alea de care zici. Sunt de acord ca sunt multe masini SH in UE, mult mai bune decat harburile de la noi, dar iti dai seama ca pe langa multe masini bune, vor intra si o sumedenie de harburi in tara? Am deveni in cateva luni un garaj urias de masini vechi. Din cate ma cunosc pe mine si pe multi altii, as aduce pe langa o masina buna si vreo 2 pentru piese de schimb si iti dai seama ce ar iesi. Pana una alta trebuia prelungit programul ala de dat o masina veche pe una noua si alte masuri de incurajare (gen reducere accize, facilitati la rate, etc.).
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Ba e..
.

Sincer nu stiu cum ar putea impiedica chestia asta ca si multe altele.Daca asta e de bine o sa fie multe altele de rau.(vezi ungurii care cumparau zahar din Romania imediat dupa integrare).
Toate vin la pachet.Pretul integrarii.
Concret , daca asta e legea in Berlin trebuie sa fie si la Pascani.Legislatia UE.

Ca s-ar putea sa devenim parcul de masini vechi al UE ...posibil.Eu unul nu cred dar ..cine stie ?
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Faza e ca fiecare stat are voie sa aiba propriile reglementari in anumite domenii, daca prin asta demonstreaza ca-si protejeaza industria, etc. Stiu ca in unele state din est, dupa integrare s-au pastrat reglementari de genul "minim EURO...." la importul si inmatricularea de masini SH. Cel mai rau a luat-o Polonia care in prima luna de dupa integrare, au crescut importurile de masini SH din UE de vreo 10 ori!.
In ceea ce priveste libera circulatie bunurilor nu se incalca nimic teoretic, pentru ca si acum poti sa aduci cate masini vrei, numai ca nu poti sa le inmatriculezi.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Repet , nu stiu cat este de posibil.Nu stiu daca vom fi lasati sa ne protejam ceva.Acel Aquis comunitar , din cate cunosc , asta inseamna.Ca trebuie sa respectam tot.Si ce ne convine si ce nu ne convine.
Ne convine ca vom putea(doar un exemplu)munci legal la Munchen , poate in locul unui neamt care va sta in somaj ?Ne convine.Lor nu.

Ne convine ca fratele neamtzului care e in somaj Very Happy , ne vinde harburi pe care le aducem in RO ?Nu.Asta e.

In domeniile de importanta strategica UE ne da un cacalau de bani ca sa supravietuim.In agricultura de exemplu.Ne da bani sa incercam sa ajungem la un nivel apropiat de al lor.Altfel un pui crescut in RO ar fi vandut la pretul unui porc crescut in UE(exagerand of course).

Hai ca o dam de la masini la alte cele... Very Happy
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
on topic - la ora actuala poti sa-l utilizezi doar tractat pe o platforma, de cand cu noile controale rutiere ale celor de la RAR nu prea mai merita sa te risti (este prima oara cand am vazut controland si autobuzele)...
Referitor la schimbarea legislatiei referitoare la regimul de import incepand cu 2007 sunt sceptic Sad nu as fi primul care si-ar aduce doua trei Calibra turbo just for fun asa...
  • Abuser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Va multumesc, am inteles despre ce este vorba.Ce-i drept si eu sunt sceptic, si dupa cum au spus multi cred ca legile se vor inaspri (standard euro...etc).Oricum am luat decizia de a cumpara o Calibra mai pricajita de pe la noi si una din Germania identica ca motorizare pentru piese de schimb. E un vis pe care vreau sa-l vad implinit si voi astepta, voi lupta. Am adorat masina asta de cand am vazut-o prima oara si cred ca este maximul pe care l-a putut face Opel.Pacat ca nu s-au mai fabricat. Este o masina superba, nemuritoare sportiva si cred ca va mai fi in top ani de acum incolo. Designul aerodinamic, aspectul agresiv, motorizarea, totul a fost facut pentru cei ce traiesc pentru a conduce.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru aceasta caracterizare ar trebui mutat la sectiunea Calibra acest topic Smile multa bafta vezi ca s-a discutat pe larg referitoa la achizitionarea unei Calibra...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Roger a scris:Repet , nu stiu cat este de posibil.Nu stiu daca vom fi lasati sa ne protejam ceva.Acel Aquis comunitar , din cate cunosc , asta inseamna.Ca trebuie sa respectam tot.Si ce ne convine si ce nu ne convine.
Ne convine ca vom putea(doar un exemplu)munci legal la Munchen , poate in locul unui neamt care va sta in somaj ?Ne convine.Lor nu.
Ne convine ca fratele neamtzului care e in somaj Very Happy , ne vinde harburi pe care le aducem in RO ?Nu.Asta e.
In domeniile de importanta strategica UE ne da un cacalau de bani ca sa supravietuim.In agricultura de exemplu.Ne da bani sa incercam sa ajungem la un nivel apropiat de al lor.Altfel un pui crescut in RO ar fi vandut la pretul unui porc crescut in UE(exagerand of course).
Hai ca o dam de la masini la alte cele... Very Happy

Cu riscul sa o iau prin balarii OFF TOPIC, "la pachet" vor veni si dreptul la munca in occident in 2007+6/7/8 ani (similar cu cei 10 aderenti din 2004), bani mai putini decat spera unii, subventii agricole mult mai putine decat in trecut, legi care sa protejeze mai putin pe "vechii aderenti" decat pe "bobocii" noi admisi... Rolling Eyes
In rest, daca doresti sa crezi balbaiala politicienilor si ale lor slogane nimeni nu are dreptul sa te opreasca Rolling Eyes
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:legi care sa protejeze mai putin pe "vechii aderenti" decat pe "bobocii" noi admisi...


Cred ca "mai mult" voiai sa spui.
Din Franta probabil se vede altfel.
La noi nu au fost dezbateri publice,informatia e putina.Mai ne spune Oli Rhen si altii ca el ca o sa fie bine si la vara cald.Au fost vehiculate si niste sume,care vor veni de le UE.Nu stiam ca vor fi impuse restrictii de genul :asta o sa puteti peste x-ani(Esti sigur ca e asa ?).Asta e o magarie.Intram in UE si mergem direct la "spalat vase".Pasamite tre sa ajungem la nivelul optim ca sa fim egali.O sa fie ei putin mai egali ca noi.Hmm...
Sa vedem intai daca si cand intram.
  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Abuser a scris:Salut,
Eu sunt nou aici pe forum. Am o Dacia Nova bunicica dar sufletul meu a stiut intodeauna ca nu pot fi eu fara un Opel Calibra.

Nu am foarte multi bani si de ulte ori mai uit pe un site de vanzari german www.mobile.de si constat cat de mici sunt preturile la masini acolo.
Poti sa-ti cumperi o Calibra intre 500 si 5000 de euro. Cea de 5000 de euro are numai kit-uri de tunning si chiar nu ma intereseaza.

Mi-as cumpara pana la urma si din Romania una dar de unde stiu eu cat de calarita a fost?

Macar acolo dau cateva sute de euro, na.. 1000. Daca este sa-mi iau teapa sau sa mai bag bani, bag peste o mie nu peste 4000-6000 de euro cat costa un in Romania.

Problema mea este urmatoarea: cum sa fac sa o utilizez in Romania cu numere de Germania (multe nu au nici numere pe acel site deci sunt radiate). Cum trebuie sa fac? Cunosc multi la mine in oras care au masini de ani de zile cu numere de IT, DE si nu se mai ia nimeni de ei. Stiu ca exista un sistem care ma obliga sa ies la 3 luni din tara sau am mai auzit ca platesti nu stiu ce la Campina si ei iti dau "pastilele"...

Va rog sa ma invatati si pe mine cap coada, care sunt formalitatile. Ce acte trebuie sa aibe masina cand o cumpar, cum o inmatriculez in DE daca nu are numere, ce fac cand ajung in Romania, cum e treaba cu iesitul din tara la 3 luni si cu Campina. Ma rog...absolut tot ce trebuie sa stiu.

V-am spus, nu am foarte multi bani dar in timp mai fac eu, iar sa ies din tara nu ma doare la trei luni pentru ca oricum eu calatoresc mult si pe teritoriul RO cu Dacia mea.

Va multumesc anticipat! Exclamation



Recomandarea mea este sa adresezi o intrebare samsarilor de la Vitan. Te-nvatza ei imediat toate dracoveniile.
Ei sint expertzii. Smile Si plus ca mai au si blaturi cu inmatricularile cateodata si s-ar putea sa te ajute pana la capat.Da ' mare atentzie la tzepe. Ca s-au inventat si astea.
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR