Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
prieteni ! cat ne mai duc astia cu vorba? cat sa ii mai induram sa ne tot amane cu anularea ordonantei lui Tariceanu? era vorba ca o sa ia o decizie cat mai repede.
uitati cat ne iau de fraieri! pe noi, cei care ii platim si ii umplem de bani!
ii doare in cot de omul de rand! nu sunt mai presus de fostul guvern!
trebuie sa atragem din nou atentia asupra acestei probleme!
trebuie sa organizam din nou miting-uri ca altfel vom astepta mult si bine!
sunteti de acord cu mine?sper!
haideti sa fim uniti si sa cerem sa ne fie respectate drepturile de europeni! nu sa fim nevoiti sa cumparam ce masini vrea Tariceanu!
Skip ads

  • boxpalet

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
perfect de acord, eu as zice ca ar fi buna o noua Revolutie! Jos taxa! Protectionism vamal ca in vremurile de mult apuse. Taricene mori in chinuri!
  • nicolae641

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ati auzit ca vor sa bage o taxa de poluare anuala? eu care am platit 5151 ron mi-au mai dat in august inapoi 2300 ron diferenta de taxa sa mai platesc alta taxa iar si anuala . Astia sunt pur si simplu cretini. Subscriu si eu la inca o REVOLUTIE
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu. Sa vina legionarii sa-i ciuruiasca.
Skip ads

  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intr-un fel taxa aia poate fi vazuta si ca o protectie impotriva crizei economice. Deja concernele mari au probleme serioase din cauza ca nu se mai cumpara masini noi. Eu unul zic ca taxa e ideala pentru masinile mai vechi de o perioada stabilita de timp (sau in functie de ce EURO au..) In fine la fel ca si cererea de cresteri salariale in plina criza ce automat duce la cresterea inflatiei asa e si cu eliminarea totala a taxei. Sincer eu unul nu vreau Romania sa fie groapa de gunoi, sa aduca toti taranii numai vechituri si in acelasi timp industria auto (nu ma refer la cacatul asta de masina .. ce doar cu numele a ramas romaneasca, ci la miile de muncitori ce lucreaza acolo.) Vreti revolutie pe partea asta? Sa vedeti revolutie cand or sa se inchida fabricile. Cand nu mai are lumea ce manca. Cand orase precum Pitesti si Mioveni or sa se umple de someri. Asa ca daca nu esti in masura sa cumperi o masina straina cu multitudinea de oferte prezente acum in plina criza, mi se pare corect sa cumperi o rabla umflata la pret din cauza taxei. Domnia si prostia se platesc. Masina trebuie privita ca o utilitate nu ca un lux si un motiv de lauda. Numai bine si spor la dat taxa jos!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Criza se manifesta in toate domeniile, nu numai auto. Ce doar Pitestiul si Mioveniul sustin economia tarii? In vremuri de criza se fac economii, nu se cumpara masini noi. E valabil si pentru electrocasnice, audio-video, imobiliare etc. In loc sa gestioneze bugetul tarii, il irosesc pe te miri ce. Da, pt. asta trebuie impuscati. Si cand o masina noua nu e "in stare" sa ofere dotarile standard rablei din 1984, da, prefer o rabla.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma refer doar la industria auto de asta am precizat si de salarii. Oricum toate sunt la pamant in tara asta de rahat. Si la noi acum o sa se simta mai rau. In fine eu raman tot cu parerea mea. In scurt timp or sa se vada efectele. Nemultumiti sunt oricum, si cu si fara taxa. Cu taxa sunt nemultumiti cei care vor sa-si schimbe masina, un lucru nu atat de necesar fata de cei nemultumiti din pricina ca nu or sa mai aibe ce pune pe masa acasa. Smile Alaturi de insutria auto pica si fabricile de otel si multe altele. Asa ca, genul de comentarii ca nu doar industria auto sustine economia tarii nu sunt fondate, pentru ca alaturi de ea mor si alte industrii. E un efect in lant. Sincer te vad bine intr-o masina cu mai multe dotari, si cu gandul ca o mare parte din tara isi face probleme daca mai apuca ziua de maine. Numai bine!

Inca ceva, nu impotriva taxei trebuie revolutie, ci impotriva parlamentarilor astia jegosi. Guvernarea nu se va schimba singura, si de asta tara abia se tine pe linia de plutire de 20 de ani incoace.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Luni pe 26 la orele 20:15 pe TVR1 va fi o editie speciala "Taxa auto"! Invitati Nemirschi, Pogea, Daniel Dãianu si binenteles marele milog Stroe de la Dacia!
Pentru sonny: Daca tu vrei sa platesti taxe si impozite din propriul tau buzunar pentru ca acesti bani sa se duca direct la cei de la Dacia.. te sfatuiesc sa faci o donatie in nume personal milogilor de acolo! Probabil ai uitat ca Dacia este parte a concernului Renault! Sa-ti mai aduc aminte de niste concedii la Copacabana pentru 82 lideri de la Dacia si familiile lor, facute in decembrie 2008 in plina criza! Apropo...ai vazut altfel decat in poze...Copacabana? Ei au vazut-o... De sponsorizarea echipei de fotbal Udinesse din Italia ce zici? Nu cred ca este normal sa vii si sa dai cu barda in cei care si-au cumparat masini sh...oricum stii ca sunt mult mai sigure si fiabile dacat tarnazaua de milogeni! Daca esti asa de filotim...atunci sponsorizeaza si ALRO Slatina, SIDEX Galati, AZO Mures si altele...ca si acolo muncesc romani! Pe acest forum multa lume are masini sh, asa ca nu vad de ce faci tu aici teoria chibritului....si apropo RAR ul este institutia abilitata sa -si dea cu parerea la un "gunoi"...tu mai putin!
PS Vad ca si a ta este din 2003... dar probabil vrei sa joci rolul supozitorului pe aici!
Skip ads

  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Oki Smile Nu mi s-a inteles punctul de vedere. Impozitul exorbitant ce merge la stat (stai calm ca la a mea mi se pare absurd de mare) ma deranjeaza si aici as fi de acord. Dacia e preluata de Renault din acelasi motiv, al guvernarii de rahat si al privatizarii industriei de stat. Ce zic eu e ca romanii nevinovati care s-au nascut in orasele alea si nu au alt venit nu merita sa fie dati afara. Privatizarile nu duc la nimic bun, gandeste-te ce s-ar intampla sa se duca industria petroliera si chimica de la voi? Vad ca esti din Prahova. Impozitele au fost mari, sunt mari si vor fi si mai mari. Dar daca s-ar baga si la noi taxa de acces in marile orase in functie de gradul de poluare? Precum e in Italia. Iar la faza cu ARR ul Smile Las-o moarta, toti stiu ca daca ai o pila sau arunci ceva bani iei ITP ul fara probleme. Traim inca in Romania.
PS: Da, a mea e din 2003 si am luat-o din tara, si acum suport consecintele motorizarii de 2.2... Nu am zis ca sunt de acord cu impozitele si taxele ce le baga pe urma. Ca alea le platesti si daca e masina noua. M-am legat de taxa de prima inmatriculare.

Oricum pe subiectul asta a fost ultima mea interventie Smile A fost o parere proprie si personala. Inca ceva, in legatura cu Copacabana, vorbesti acolo de conducere si nu de muncitorii de rand.
  • paulista

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Suntem iobagi si sclavi intr-o democratie ''perfecta'', in care birurile si
darile catre stat ne sufoca.
Marii boieri precum Tariceanu si multi altii inventeaza pur si simplu noi si noi taxe, pentru ca ei sa aiba salarii neinchipuit de mari si bunuri pe care le etaleaza fara un pic de bun simt, in fata omului de rind.
Tot ce au ei ( guvernantii ) sunt din buxunarul nostru, din munca noastra,
bani pe care ni-i ia cu japca sub pretextul de TAXA.
Daca se renunta la o taxa, vor avea ei grija sa scoata alta mai dura.

Comparati o Dacie de 8-10 ani cu o masina de aceiasi virsta adusa din Germania. O Dacie la 150k km deja este dusa, iar celelalte au cel putin dublu de viata.

In locul unui Logan nou sunt sigur ca a-ti prefera un Opel de 3 ani cu 50k la bord.
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Toata lumea este foarte ingrijorata de soarta celor de la Mioveni si implicit pentru un produs care nici pe departe nu merita pretul; dar nimeni nu-i plange pe cei care nu au nici un venit, si care abia reusesc sa vanda cu 0,5 RON litrul de lapte, pe care noi il cumparam cu 3 RON, care nu mai cresc si nu mai cultiva nimic pentru ca primesc preturi in bataie de joc, iar noi crestem mari si sanatosi cu produse turcesti, unguresti, (principalul e sa traiasca cei cu firmele de import-export). S-au inchis atatea fabrici si nimeni nu le-a plans de mila celor concediati, dar cand vine vorba de faimosul Logan, he he asta trebuie neaparat protejat ca pe timpul raposatului fara sa comentam calitatea.
Si daca iar pomenim de Logan.... http://www.nissanaprio.com.mx/
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mitluc sunt perfect de acord cu ce zici. Din pacate orice e romanesc nu mai e bun. Smile Acum de cand cu democratizarea, nu mai producem, importam. Dacia era recunoscuta acum 30 de ani. Nu plang Dacia, ci oamenii ce sufera din cauza guvernarii. Si acum stau si ma intreb... De ce au murit atatia in decembrie '89? Sa vina altii sa-si bata joc. Din cel mai mare exportator, Romania a ajuns in situatia sa importe pana si legumele. Nimic nu se mai produce. Romanii si-au facut-o cu mana lor.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu sunt decat 88 pagini https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=16847
eu tot nu inteleg cum a reusit sa prosteasca o tara intreaga Tariceanu si amaratul ala de la Dacia... ce treaba are taxa de poluare cu vanzarea de masini noi? ce treaba are o "rabla" cu o masina noua? daca omul se imprumuta la banca de 3000 euro ca sa-si cumpere o masina de afara atunci cum dreaq sa faca imprumut pentru masina noua?
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
s-au gandit oare la oamenii care apucasera sa isi aduca o masina sh si care n-au apucat sa achite taxa inainte de triplare? unii si-au bazat afacerile pe cumpararea catorva masini sh cu care sa inceapa de jos. i-a lovit Tariceanu in plin. altii au credite la banci pentru o masina sh sau au aceste masini concesionate. s-a gandit cineva la ei cand au scos legea aberanta si asupritoare? nu cred...
asa ca sa ma lase sonny sau altii care incep cu teorii de salvat economia printr-o taxa discriminatorie si ilegala....
Jos taxa auto!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sonny a scris:Mitluc sunt perfect de acord cu ce zici. Din pacate orice e romanesc nu mai e bun. Smile Acum de cand cu democratizarea, nu mai producem, importam. Dacia era recunoscuta acum 30 de ani. Nu plang Dacia, ci oamenii ce sufera din cauza guvernarii. Si acum stau si ma intreb... De ce au murit atatia in decembrie '89? Sa vina altii sa-si bata joc. Din cel mai mare exportator, Romania a ajuns in situatia sa importe pana si legumele. Nimic nu se mai produce. Romanii si-au facut-o cu mana lor.
auzi stimabile?eu am avut accident cu zafira mea din 2002, si ziceau toti ca de eram cu jegu ala de logan ma cautau pe la cimitir sa vada de cumva mam intors pe partea ailalta!adica am rupt parapetii podului, si am darimat balustrada dar eu nu am patit nimic,nici eu nici restul pasagerilor,si nu te supara,dar,cind au privatizat dacia, cei de la renault,au adus stocurile de cutii si motoare din turcia,cum sau terminat au scos urgent din productie supernova solenza si restul gunoaielor,si scuzama dragul meu, dar prefer oricind un mercedes din 84, decit un logan din 2009,sau o zafira din 99 decit un logan din 2008,si lista poate continua,asa ca nu mai veni tu cu vaicareli de genul;unii nu au ce pune pe masa sau vor fi someri,ee, nu te supara,dar cam asa merge democratia, care atit de mult am dorit-o,si inca ceva cind s-a inchis uzina mecanica de la orastie,cel mai mare producator de armament, nu am auzit pe nimeni sa zica ceva de someri ,si da sunt de acord cu o noua revolutie,daca doar asa mai putem face ceva cu tara asta!si inca ceva eu am avut sansa sa vad copacabana,si pot sa ti dau detalii cite vrei!
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu sincer sunt PRO taxa de poluare pentru masinile non-euro , euro1 si euro2 ...de cand s-a scos aceasta taxa , numai HARBURI s-au adus in tzara si majoritatea care protesteaza impotriva acestei taxe sunt copilashii care abia si-au luat permisul si vor sa-si ia vreun bmw la 1000 de euro cu 3253453 de cai putere si BISNITARII. Din partea mea sa ramana taxa de prima inmatriculare pentru masinile sub euro3. Sper ca nu ma veti injura pentru punctul de vedere expus aici , si cine vrea sa ma ,,curenteze'' ma gaseste joi dupa 18 00 la Polivalenta Smile. Apropo aceasta taxa o sa mai remedieze problema industriei auto din Romania ..dar asa e romanul..sa economiseasca el 500 de euro si sa se duca tzara de tot in jos..si ne mai laudam ca suntem nationalisti ..BAD JOKE. Toate cele bune !
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca ti atat de mult la tara asta, de ce sa ramana taxa decat pt non euro si euro 1 si 2 ... ca ai tu euro3? sa se lase taxa pt toate masinile care circula pe strazi si daca doamne fereste, in cazul in care masina ta sufera vreun accident si vei fi nevoit sa iei alta, sa te vad atunci daca o sa-ti convina sa platesti vreo 1000 - 3000 euro pt un euro 3 ... sau atunci vi si spui jos taxa?!? si daca tu esti nationalist, de ce nu ti-ai tras un "GOLAN" sa moara lumea de ciuda? nu de alta dar ajutai si tu ca tara sa nu se "duca de rapa" ...
eu zic sa lasam kknariile la o parte si sa fim realisti, ne-am vazut cu masina in curte, am inmatriculat-o fara taxa sau poate am platit o suma infima si acum ne lasa reci daca altii trebuie sa plateasca taxa mii de euro ...
daca tot se vrea binele tarii, atunci sa puna nene o taxa anuala in functie de cantitatea de CO2 pe care o scoate masina si sa se plateasca taxa de la cel cu moped pana la cel cu tir-ul si gata, s-au rezolvat problemele ...
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nicolae641 a scris:ati auzit ca vor sa bage o taxa de poluare anuala? eu care am platit 5151 ron mi-au mai dat in august inapoi 2300 ron diferenta de taxa sa mai platesc alta taxa iar si anuala . Astia sunt pur si simplu cretini. Subscriu si eu la inca o REVOLUTIE


mark, vezi dom'le ca-l superi pe omul asta. Si el e democrat ca voi, si a si platit taxa de prima inmatriculare. Poate se supara rau omul si infarctul e in floare.

Si inca ceva, filmuletul chiar te misca intr-un fel. http://www.220.ro/TPUxOr1Ka...obal-Warming.html

Ps. Astora cu revolutia, recomand filmul "15". Au strigat toti "Ura!" la revolutie, si odata cu asta tara a inceput sa se duca de rapa. Ne-am facut-o cu mana noastra, si continuam, alegand in continuare aceleasi figuri.. Cum zice Badea, "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul." Va salut.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sonny prosti duc tara de rapa,aia de cred ca in decembrie 89 a fost revolutie,oricum nu cred ca daca mai statea sub ceusescu cativa ani eram mai bine acu nu ai dupa ce sa fii nostalgic,ne ia mult sa ne dezmeticim ,suntem un popor de tradatori,te-ai vazut cu masina in curte si cu numere pe ea nu te mai intereseaza de restul adica ce tu esti mai prost si ai platit sa plateasca si ei,pe sistemul sa moara si capra vecinului,tu nu vrei sa ajungem groapa de gunoi a europei , ma lasi, zi tu ce afacere ai pus pe roti ce ai facut tu pentru economia asta,se face ceva in tara asta in afara de furtisaguri si tepe ,ei mai ieftin dai mai scump asta nu e economie,tii asa de mult la Dacia ,adica daca francezul si-a propus sa faca 1 mil de ciuveie pe an desi nu are unde sa le vanda ,noi prostimea tre sa cumparam ca sa faca francezul targetul?nu mai bine sa faca el dupa cati clienti are?cand ia mers bine si a facut profituri colosale a facut parte cu tine cu romania?
revenind la subiect,pentru a nu stiu cata oara spun ca nu este taxa de mediu ,nu cred ca vreun leu platit de cineva la inmatriculare a facut ceva pentru mediu inca si se plateste de 2 ani si ceva taxa asta aberanta,nu cred ca daca s-ar scoate si s-ar introduce in impozit ar fi corecta taxa (uni merg mai mult intr-un an alti mai putin ,deci nu polueaza toti la fel dece sa platesca la fel?),daca s-ar pune in benzina iar nu ar fi corect ca unu au masini mai noi polueaza mai putin alti mai vechi si polueaza mai mult,cel mai corect ar fi sa fie un impozit anual in functie de norma de poluare si de numarul de kilometri parcursi in acel an,cum se poate face asta ori sa fie din doi in doi ani si sa se consemne la ITP numarul de kilometri si norma euro pe un formular pentru impozit,ori sa se infiinteze o alta institutie care sa se ocupe cu asta!Acum stiu ca toti or sa sara ca se dau kilometri inapoi ,stiu asta ca nu suntem nemti suntem romani !
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nastrut a scris:Eu sincer sunt PRO taxa de poluare pentru masinile non-euro , euro1 si euro2 ...de cand s-a scos aceasta taxa , numai HARBURI s-au adus in tzara si majoritatea care protesteaza impotriva acestei taxe sunt copilashii care abia si-au luat permisul si vor sa-si ia vreun bmw la 1000 de euro cu 3253453 de cai putere si BISNITARII. Din partea mea sa ramana taxa de prima inmatriculare pentru masinile sub euro3. Sper ca nu ma veti injura pentru punctul de vedere expus aici , si cine vrea sa ma ,,curenteze'' ma gaseste joi dupa 18 00 la Polivalenta Smile. Apropo aceasta taxa o sa mai remedieze problema industriei auto din Romania ..dar asa e romanul..sa economiseasca el 500 de euro si sa se duca tzara de tot in jos..si ne mai laudam ca suntem nationalisti ..BAD JOKE. Toate cele bune !

Coane nastrut....din ce scrii tu aici si la veselia pe care o ai...aducandu-mi aminte de un thread mai vechi al tau, inseamna ca ti-ai tras un loc de munca de nabab, ca sa poti plati taxe aberante, fara sa te deranjeze la buzunar !
A doaua varianta ar fi ca...poate ai cumparat amarula si dupa consum te-ai apucat sa scrii pe forum Laughing
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related


Ultima modificare facuta de phyton la Mar 27 Jan, 2009 9:31 am, modificat de 4 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR