Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Salut, as vrea sa-mi schimb bordul (ceasurile), pentru ca cel pe care il am acum s-a stricat si nu-mi mai indica nici viteza nici km si nu cred ca e de la cablu, si ma gandeam ca daca tot il schimb poate pot sa pun ceva care sa arate mai bine. Ce as putea sa pun? se potrivesc de la alte masini?
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe Kadett-ul tau poti monta bord identic cu al tau , sa adaptezi unul cu turometru (foarte usor) - asta daca nu ai deja- sau sa montezi un bord LCD de pe GSI (este ceva mai complicat dar nu imposibil) cel cu LCD va "raporta" in plus tensiunea la bornele bateriei, si presiunea de ulei...
mai multe detalii vei gasi accesand link-ul urmator https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1621
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
turometru nu am si as vrea, problema e cat de greu se adapteaza. banuiesc ca e la fel de dificil sa pun bord normal cu turometru si bord de gsi.. problema e ca eu nu am indicator pt presiunea uleiului si nu stiu daca se poate face... si in ultimul rand, cam cat crezi ca ar costa fiecare?(asa estimativ)

mercic pentru link dar eu am deja kadett deci nu ma ajuta adaptarea pt calibra.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La bordul normal cu turometru "populezi" mufa originala cu inca un fir - de la bobina de inductie/transformator/ECU - iar pentru cel LCD de GSI schimbi complet mufa originala si mai adaugi inca una in plus... asta la bord in afara de aceste mufe mai ai nevoie si de o sonda pentru presiunea de ulei. Link-ul l-am postat in ideea in care te-ar fi interesat bordul LCD si conectica acestuia, partea de fixare la tine (difera de Calibra) este foarte usor de realizat, insa conexiunile electrice sunt similare.
Skip ads

  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ma duc acum la pranz sa la un magazin de dezmembrari sa vad cat costa fiecare bord(daca au) si probabil ca la primul salariu ma apuc de treaba. mercic mult de ajutor. revin cu detalii
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
CE OAMENI!! 2 mil ceasuri simple cu truometru... de gsi nu gasesc dar mi-a fost si frica sa intreb cat ar fi vrut pe unu. Am sunat la alt magazin si avusesera unul tot simplu la 800.000 Sad(
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Gasit una bucata bord LCD -2 mil.
Acum, inainte sa-l iau sa ma apuc de citit sa vad cat de greu se adapteaza si unde gasesc mufele pentru el Smile
Se ofera cineva cu un sprijin tehnic? eventual o intalnire pe sambata? Razz
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Man, ai grija sa iti probeze bordul LCD pe masina inainte sa-l cumperi (pentru a fi vizibil ziua are becuri puternice Halogen-80 RON la Al Padrino bucata), la cel de GSI in afara de sonda de pres. ulei iti mai trebuie si "traductorul" de impulsuri de pe cutia de viteze, este un fel de sonda montata pe cutie in locul cablului de kilometraj. Urmareste prima oara cand pui contactul si intra in modul check (se lumineaza toate functiile) sa nu lipseasca o linie de pe LCD sau mai multe Sad ar fi de preferat sa il cumperi cu tot cu mufele originale dar daca nu le are iti gasesc eu pe la mine...
Ofer si sprijin tehnic pretul - fara numar Smile
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
hehe.. super...
am sunat acum si am aflat (din cate am intels sunt 2) ca o mufa mica lipseste de pe el.. atunci cand l-am intrebat de senzor si alte alea n-a mai zis nimic. momentan nu am banii deci nu cred k o sa fac(em) nimic in weekendul asta. daca n-ai ce face intr-o zi si ai jumate de ora libera, poate mergi cu mine cand il cumpar, cu toate ca el m-a asigurat ca il testeaza, sigileaza + garantie...
  • Alex 1700d

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am si eu un bord gsi dar nu am mufele.va rog daca aveti careva mufele sau schema tehnica.multumesc
ps:stiu ca e un thread vechi dar sper sa mai urmareasca cineva
  • 2dsmart

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Kadett 1987 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vin si eu ...
are cineva ceasul care indica ora din centrul bordului?
doresc varianta analogica, eu am unul digital (computer de bord), dar nu stiu daca functioneaza. e doar infipt in bord, nu are mufa nu e conectat ...

eventual cine este interesat de el i-l pot da ... poate un eventual schimb ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR