Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • SDR

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Am cumparat de curand un opel agila di 2001 cu motor 1.2 ecotech.
De vreo cateva zile nu-mi mai functioneaza kilometrajul , turometrul , indicatorii de apa si benzina. (ceasurile)
Am vrut sa caut sa schimb siguranta dar nu gasesc tabloul de sigurante.
Ma poate ajuta cineva!?
Skip ads

  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Deschizi capota la motor si o sa-l gasesti in partea dreapta sus. O cutie neagra la care trebuie sa ii scoti capacul ca sa ajungi la sigurante. Sper ca problema ta sa fie de acolo si sa o poti rezolva.
  • art

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si mie mi sa defectat acul de la Kilometraj in timp ce mergeam la drum , dupa vreo 30 Km s-a revenit nu potsa imi dau seama de ce
cine ma poate ajuta.
Pentru SDR vezi ca mai are un tablou de singuranta jos in bord in partea stinga sub bord.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mai sunt sigurante si in masina o gramada in partea stinga a volanului sub bord ,este o cutie maro.
Skip ads

  • Magnumutz

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si mie imi face figuri kilometrajul.
Uneori se odihneste, alteori doarme si de functionat, pauza.

Am sa verific sigurantele.
  • art

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Kilometrajul a murit de tot nu mai vrea sa functioneze de loc sta pe zero
cine imi poate da o indicatie de unde poate sa apara defectiunea , am
verificat toate singurantele sunt ok. Question Idea Embarassed
  • art

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu kilometrajul, in cutia de viteza este montat un senzor care are o mufa cu trei fire scoate mufa si vezi ca firul di miljoc e oxidat il cureti si rezolvi problema > Shocked
  • stefanh

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2005 1.9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si mie tocmai mi-au cazut ceasurile de bord si nu stiu cauza.Daca ai rezolvat si sti care e problema te rog sa-mi spui si mie.Mersi
Skip ads

  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salutare, la fel am patit-o si eu cu kilometrajul. ieri am spalat masinutza usor de tot adica nu la spalatorie si nu cu curatator cu presiune, am lustruit-o si am pus-o la garaj. azi dimineata am observat ca nu ii functioneaza kilometrajul. doar kilometrajul celelalte functioneaza (temp apa si benzina). am verificat sigurantele toate sunt ok. de unde ar fi buba? si inca ceva o chestie interesanta, volanul parca se misca muuuult mai usor
adica pot invarti de el cu mai multa usurinta decat inainte. poate fi ceva legatura intre ele?
  • Magnumutz

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Oski, din cauza ca nu mai functioneaza kilometrajul si nici vitezometrul, EPS-ul nu mai stie cand sa intareasca volanul.

Eu am scos acel senzor, l-am curatat... dar nu am avut noroc. Tot cand vrea el merge.

Am stat si m-am gandit si ori e ceva in neregula din bord, ori senzorul trebuie schimbat. Ma intreb, oare cat costa unul?
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am gasit senzorul acela de pe cutia de viteze doar la Opel Service cica nu este aftermarket numai original, mi-au spus ca pretul e de 220 ron, se poate comanda ajunge in 4 zile si trebuie achitat un avans. eu saptamana viitoare am sa comand senzorul si va tin la curent cu rezultatele.
  • Magnumutz

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ok, dar ma gandesc ca poate sa nu fie doar senzorul, daca e buba in alta parte si dai/dau banii aiurea pe el?
Skip ads

  • dana_dnz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2000 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu kilometrajul de vreo doua zile,nu mai indica nimic ,o sa verific si eu acel senzor,sper din tot sufletul sa fie doar un contact electric.Revin cu concluzia.
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salutare, am reusit in sfarsit sa schimb senzorul de kilometraj dar binenteles nu usor, trebuia sa se intample ceva ciudat ca altfel nu merge. si anume: cand am vrut sa-l extrag pe cel vechi am tras de el si am ramas doar cu partea superioara din senzor. no buba cum sa scot partea ce-a ramas in cutie. ma chinui cu tot felu de patente si nu reusesc din ghinion il mai si imping in cutie si dus a fost Sad . no disper putin Evil or Very Mad sun un prieten si dam jos cutia. nu se da jos tare greu dar totusi e nevoie de ceva experientza. am dat jos uleiul din cutie, am scos planetarele, am demontat cablaraiele si cutia cu diferential cu tot. am desfacut cutia de viteze am gasit senzorul buclucas l-am scos, am pus senzorul cel nou (cod de identificare daca ajuta 4700390), am pus cutia inapoi pe motor, inapoi cabluri surubaraie pus inapoi planetare, pus ulei inapoi in cutie si gata. timp de lucru aprox 4 ore. acuma in sfarsit am vitezometru sper sa nu se duca prea curand Very Happy
  • dana_dnz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2000 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am ridicat azi capota sa vad care e problema .Pe cutie sunt doua mufe,una cu doua fire iar cealalta undeva mai in spate cu trei fire ,care din ele e pentru kilometraj?Eu am scoso pe cea cu doua fire(era mai la indemana ,la cealalta nu am putut sa ajung asa usor)crezand ca e de la turometru,dar acesta functiona si cu ea scoasa.Ma lamuresta si pe mine cineva pls.
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
senzorul de viteza este pe cutia de viteze mai in spate are 3 fire mufa si este fixata de cutie cu un surub de 6 mm (cheie de 10 mm). ce ai scos tu am impresia ca e de la becul de marsarier.
  • dana_dnz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2000 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aha uite ca la ala nu ma gandisem,ms pentru indrumare
  • dana_dnz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2000 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce valori are acel senzor sa fiu sigur ca nu-l schimb degeaba?
  • dana_dnz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2000 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In Galati la magazilele in care am fost eu pretul unui senzor de kilometraj tot pe original e de 280 ron.Scump nene scump Mad
  • dana_dnz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2000 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat senzorul de viteza si degeaba (270 lei o gramada de bani)kilometrajul meu tot nu indica si nu inregistreza nimic.Stie cineva cum sa identific buba sau unde ar mai putea fi problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR