Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe vechea mea sticlã de la oglindã, aveam bandã dublu adezivã cu bureþel. Dacã nu îmi spãlam maºina destul de des cu aparatul de spãlat cu presiune, setat la apã caldã, cred cã aº fi avut ºi acum sticla lipitã cu acea bandã dublu-adezivã.
Foloseºte o bandã dublu-adevizã de calitate ºi eu zic cã vei fi în regulã.
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Banda dublu-adeziva , dar de care ? Vreo marca anume ?
Exista magazine de vreun profil anume, de unde o pot cumpara ?
Supermarket-ul este cel mai la indemana. Dar ce sa iau de acolo ? A mai scumpa o fi a mai buna ?
Chiar mi se pare stupid sa cumpar o oglinda noua, gata lipita de acel suport de plastic, chiar daca ea costa doar 30 de lei, aproximativ .
Sa stiu ca as da dublu pe un lipici si nu as cumpara o oglinda noua doar pentru simplul fapt ca la cea veche s-a uscat lipiciul.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am cumpãrat acum câþiva ani o bandã dublu adezivã, ceva pentru exterior, þine pânã la 25 de kg ºi cu aia mi-am fixat plãcuþele de înmatriculare. N-am avut deloc probleme. Cert este ca am dat vreo 20-25 de lei dar nu consumi mult din ea ºi-þi rãmâne pentru altele. Eu am gãsit marca TESA ºi avea o culoarea verde, bureþelul ãla cu lipici.
Am vãzut cã ºi MOMENT are ceva dar sunt foarte scumpe ºi sunt în cantitãþi mici.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
NU iti recomand bureþele din astea daca ai oglinda incalzita, bureþelul actioneaza ca un izolator si nu se dezabureste, pe langa faptul ca raman goluri si apa daca se infiltreaza tot mai mult, dupa nu mult timp poti ajunge de unde ai plecat.

La mine cand s-a dezlipit oglinda stanga, am folosit Moment Epoxy, cu o combinatie de 2 substante, si vad ca tine bine de tot.
Aplicata pe toata suprafata, cu un strat subtire, presata cu 3 sau 4 cleme de presare, se lipeste bine si permite ciruitului de dezaburire sa isi faca treaba, se face ca un plastic tare.
Asa arata adezivul:

http://gdg.ro/magazin/index...xy-universal.html
Skip ads

  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Va salut! As vrea sa cumpãr și eu un geam (sticla) pentru oglinda de pe stânga.Problema este ca nu știu de care firma,ALKAR sau TYC.Aștept pãreri și sfaturi, va rog, urgent.Circul cu oglinda sparta pe stânga.E cu reglaj electric și încãlzita. Mulțumesc!
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Te costa ~ 35 lei ..Alkar e mai fumurie ,e mai inchisa ..Tyc e normala .
Eu Alkar am luat pe partea soferului si difera foarte putin de cealalta...oricum e mai interesanta fumurie.
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc ! Conexiunea electricã nu diferã cu nimic ? Mã refer ,cã unele, au bornele electrice spre in afarã(și de fapt trebuie spre masinã,in interior) dar,nu stiu care anume,Tyc-ul sau Alkar-ul.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu dar sa specifici sa fie electrica si incalzita ..se potriveste de ex. la mine cu Alkar nu au fost probleme.
Prinderea e mai dificila ,risti sa o spargi ,trebuie sa se prinda in toate clemele acelea.
Skip ads

  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am cumparat Tyc. Oglinda e foarte puțin fumurie,foarte putin,aproape insesizabil. Ce nu imi comvine la ea,e faptul cã fractionarea pentru unghi mort,este prezentã dar nu are unghiul corespunzator.Oglinda nu "nu rupe"proiectia in douã parți cum facea cea originalã.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aceeasi problema: dezlipire sticla oglinda laterala stanga.
initial am lipit cu o solutie minune de la wurth, care lipeste instantaneu, e profesionala bla bla ...
dupa nici o luna m-am trezit cu ea pe jos, noroc ca nu s-a spart.
am cumparat banda dubluadeziva de la bison (atentie sa fie pt exterior)
se pare ca asta e singura solutie care sa reziste.
  • georgep1

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Solutia pe care am utilizat-o pentru lipirea oglinzii pe suport si care consider ca este net mai buna decat cele cu banda dublu adeziva sau adezivi instanti -este banalul prenandez de calitate. Adezivii rapizi gen picatura moment gel, loctite - nu rezista la vibratii. Flexibil nu este decat 4850 - dar scump si cred ca ataca oglinda in timp. Banda se va rupe la spalare si nu v-a asigura incalzirea corecta.
Cumparati un tub de moment universal classic Henkel. urmati instructiunile , Strat subtire, 15 minute uscare, lipire 10 secunde.
Avantaje - lipire sigura; se poate utiliza dezaburirea, lipire flexibila = rezista la vibratii, nu ataca oglinda., cost redus - ramane si pentru pantofi.
Spor la treaba
George
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am folosit patratelele dublu adezive de la un set de storuri (jaluzele), de 1-2 ani rezista oglinda la toate intemperiile.
Am vazut si in Cora separat set pentru fixat jaluzele, ce include niste plastice + patratelele adezive de rigoare.
Incalzirea oglinzii functioneaza normal.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cu silicon de geamuri se rezolva. Vezi ca iti trebuie silicon de exterior, ala nu crapa din cauza inghetului. Am lipit si eu o oglinda acuma vreo 3 ani si de atunci nu au fost probleme.
  • sunet

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
mam trezit cu oglinda de pe partea stanga ca trepida, cand mam uitat l mai tinea an trun colt am dato jos am ancalzit cu freionu coltu care mai tinea sa teslipit foarte usor am curatat adezivu dp rezistenta foarte usor cu abraziv sa nu stric rezistenta dupa care am degresat cu spirt.dp ce sa uscat spirtu am facut o spatula din abrazivu an tors invers am pus silicon trasparent pe ambele parti si lam an tins bine dupa care leam lipit.si presat bine.,am lasato doua zile sa se antareasca..se ancalzeste la fel ca anainte nu e nici o diferenta fata de cea din dreapta.are doi ani si e ok. dc adezivu ramane pe sticla nu ancerca sal dai jos cu siguranta se va zgaria si nu mai ai ce sai faci mai bine dai peste el.
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Are vreo importanta cum se face legatura electrica la oglinda? Intreb pentru ca am spart oglinda dreapta, am luat alta, dar firele de alimentare ale oglinzii vechi (legatura veche), sunt ambele negre. Cum fac diferenta si cum fac legatura la papucii oglinzii, care fir il pun la papucul de sus. care fir il pun la papucul de jos, sau cum fac?
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu are importanta Wink
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din ce stiu de la Vectra mea ...au dimensiuni diferite!
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
La mine ambii papuci sunt egali, am verificat din nou . Asta ma duce in eroare. Oricum trebuie sa fac ceva. Multumesc pentru raspunsuri, astept si altele cu detalii daca este posibil. Cind o sa montez oglinda o sa dau de veste!
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am incercat cu tot felul de lipiciuri si cu banda dublu adezivã sa lipesc sticla de la oglinda.A ținut puțin.Pana la urma am cumparat oglinda.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am oglinda din stanga lipita de vreo 3 ani de un 'nene' care lucreaza la o geamgerie. El mi-a si taiat oglinda, etc ( a costat vreo 10-15 lei parca). A folosit silicon de EXTERIOR (foarte important sa fie de exterior) si nu am avut nici un fel de problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR