Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
daca oglinda este cu incalzire atunci este pentru reglaj electric. cele pentru reglaj manula nu au incalzire. se monteaza foarte usor, trebuie doar putine atentie si persuasiune ca sa intre pe toti tamburusii aia de reglaj. mi s-a parut mai usor de montat dupa ce am dat capacul din spate jos. ai grija la cele 2 lamele, sa le montezi pe partea pe care au fost montate, adica interior sau exterior. nu mai tin minte exact.
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ramane ca maine sa dau comanda de o sticla noua ,am auzit ca nu e scumpa
Iar cu montajul ,tura asta cred ca apelez la service ,desi nu e mare inginerie ,ma mai gandesc Laughing
Mersi colegi !
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Parca cea mai buna reparatie pare a fi cea cu pistol de aer cald/foehn cu care sa incalziti adezivul de pe folia cu filamentul incalzit si apoi sa spalati bine oglinda si sa o degresati, dupa care sa lipiti cu silicon sau mastic conturul oglinzii de rama din plastic. Banda dublu adeziva nu prea isi are rostul decat la o reparatie de moment.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
george -Ai desfacut o oglinda sa vezi ce e in spatele ei !Eu merg cu banda dublu adeziva de 3 ani de zile , fara nici cea mai mica problema. O spun eu si altii care au facut acest procedeu si merg foarte bine . Daca e bine sau nu lasa i pe baietii care au facut cu banda sa zica !
Skip ads

  • nicolae641

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu merg de un an cu banda dublu adeziva si este ok
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ªi eu am avut pe partea dreaptã, oglinda/sticla lipitã cu bandã dublu adezivã. Probabil cã de la spãlãtorul cu presiune (cu apã caldã), a intrat apã acolo ºi nu mai stãtea deloc cum trebuie. Am zis cã am evitat un "dezastru" ºi am dat-o jos, lipind-o la loc cu un SuperGlue - Pattex (made by Henkel). Vreo 3-4 sãptãmâni m-a þinut ºi bineînþeles cã am pierdut sticla.

Din fericire ºtiam cã preþurile sunt modice pentru sticlele de Astra G.

Oglinzi manuale:
Dreapta - Alkar - 24 lei
Stânga (ºofer) - Alkar - 29 lei

Oglinzi electrice ºi incãlzite:
Dreapta - ceva sub licenþã - pânã în 35 de lei - anul trecut am dat 28 de lei (pentru un prieten)
Stânga - la fel, sub licenþã - pânã în 40 de lei

Diferenþa între stânga ºi dreapta constã în faptul cã Stânga este mai inteligentã, fiind ºi concavã - acoperind punctul mort.

Am dorit sã vã fac cunoscutele preþurile pentru a nu vã speria ºi bineînþeles, sã nu vã duceþi la dezmembrãri în ideea cã una nouã ar fi prea scumpã.

Se monteazã foarte uºor dacã lucrezi cu simþ de rãspunde. Tre' sã ai în vedere cã trebuie sã apeºi cu grijã ºi doar pe punctele în care intrã ghidajele.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am montat astazi oglinda ,30 de lei m-a ajuns una Alkar ..
Nu am mai riscat ,am fost la service ;dupa ce am vorbit cu 3 mecanici care jucau "leapsa" cu oglinda mea si o pasau de la unu la altu ,a venit Dorel si a pus-o. Laughing Merge perfect si nici nu mai vibreaza( semn ca e prinsa bine;dovada ca a tinut si la spalare ...iar Laughing) ,nu am mai testat incalzirea ..dar la aspect parca e putin mai intunecata ca cea originala.Dupa cum zice colegul andi_cimpean "Stânga este mai inteligentã"..
Numai bine ,atentie la spalarea lor Embarassed
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Gyo, aºa este, modelul de oglindã de la Alkar, este un pic fumuriu. Aratã chiar bine astfel.

Înlocuind-o pe cea de pe dreapta, sunt nevoit s-o schimb ºi pe cea de la ºofer, ca sã fie ambele fumurii. Smile
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca se observa diferenta ,sunt nevoit si eu sa o schimb ..
Dar cred ca va ramane asa ,n-as mai da 30 lei..
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nu se observa. ca nu sta nimeni sa se uite la ambele oglinzi si sa zica: c"da' stii, e mai fumurie asta"
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Alin, se observã dacã eºti mai tipicar... Smile

@Gio, efortul financiar nu este unul mare. Spre exemplu, eu mi-am luat-o pe cealaltã (de la ºofer) de la Al Padrino (a nu se considera reclamã), cu 25 de lei (Alkar) ºi este ºi încãlzitã (din pãcate n-am oglinzi electrice).

Acum, cum considerã fiecare.
  • flo_speed

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
din nefericire am avut si eu probleme cu oglinzile . cea de pe stanga am apucat sa o lipesc cu poxipol dar cea de pe dreapta am zis ca o sa o lipesc a 2 a zi si nu am mai apucat pentru ca am pierduto Razz( nu lasa pe maine ce poti face azi ) am fost in targ vitan si am gasit geamul la pret de 50 de roni l am schimbat eu in parcare .este foarte simplu fara sa desfac nici un capac pur si simplu am tras de suportul care era lipita oglinda cea veche si am potrivito pe cealalta si am apasat pana sa auzit cateva clicuri .asta a fost tot .atentie la cele cu incalzire cand scoateti suportul cel vechi sa nu smulgeti mufa
nu dureaza mai mult de 1 minut
nu cred ca are rost sa va duceti la service pentru treaba asta
succes
Skip ads

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@flo_speed, asta era cea mai bunã ofertã de preþ?

Observ cã este cam dublu la preþ faþã de cea de Astra G.
  • flo_speed

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
m am dus in targ pentru a cauta una sh ,am intrat din intamplare in acel magazin,mi au spus ca au asa ceva si am cumparato ,sincer ma asteptam sa coste mai mult asa ca nu am mai stat pe ganduri . nu am cautat in alta parte, probabil sunt si mai ieftine
o zi buna
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
eu am lipit cu Loctite PowerGel SuperBond (Loctite PowerGel SuperAttack este chiar mai bun!) acu` un an si jumatate si inca tine fara probleme, merge incalzirea, a fost tinuta in frig masina, la soare, condusa pe drumuri de tara si nu a dat nici-un semn ca ar vrea sa cedeze
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca dupa ce am schimbat-o pe cealalta ,a cedat si asta ..dar am fost atent la timp si am lipit-o acum cu silicon dupa care am prins-o cu banda izoler si am lasat-o 1 zi linistita.
Banuiesc ca o sa cada de tot ,pana atunci merge asa ..e normal are un numar de ani si ea.Ca sa nu mai zic cate holbari in ea s-au facut Laughing
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor
astazi s-a intamplat si la mine nazbatia
s-a desprins oglinda laterala dreapta (sticla) din acel suport de plastic.
noroc ca am fost pe faza si nu mi s-a spart
am citit toate mesajele, insa tot nu m-am lamurit foarte bine cu ce anume ar fi cel mai bine sa o lipesc la loc
1. superglue, picatura, loctite ... etc din gama aceasta
2. silicon la tub, dar de care ? silicon sanitar ? va rezista la intemperii si schimbari de temperatura ?
3. banda dubluadeziva de 1mm, dar care tip de banda dubluadeziva ? exista vreo marca anume ? este categorisita pentru anumite suprafete sau pur si simplu banda dubluadeziva ?
4. hartie dubluadeziva . asta cred ca ar fi cea mai apropiata solutie de cea originala, deoarece vad ca pe spatele oglinzii se afla lipit un material cu o textura asemanatoare a hartiei dubluadezive.
Unde anume se poate gasi acest tip de hartie ?
5. la un centru de parbrize ?

precizez ca oglinda este electrica si incalzita, opel astra f
va rog lamuriti-ma si pe mine care ar fi cea mai buna varianta
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Schimb-o ,are un numar de ani si s-a copt acolo lipiciul acela.
Eu am lipit-o pe a mea cu silicon transparent si apoi am dat cu banda izolatoare sa stea pe pozitie cateva ore,
S-a lipit dar nu imi place ,vibreaza si se aude..o voi schimba cu una noua.E in jur de 30 lei.
@Se va dezlipi si cealalta in curand ,asa am patit si eu.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu inteleg
De ce sa schimb oglinda (sticla) ?
Este perfect functionala, arata foarte bine, dezaburirea ii functioneaza ...
Doar pentru ca s-a uscat lipiciul de pe ea ?
Trebuie sa existe o solutie, nu se poate. Si nemtii le-au lipit tot cu un lipici sau o banda dubluadeziva, ceva ...
Nu cred ca nu poate exista ceva in comert cu proprietati asemanatoare sau chiar mai bun decat ce au folosit nemtii !
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@marius_f
foloseste cu incredere silicon sanitar alb daca vrei ca firma bison sau ceresit ...etc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR