Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
la rucom craiova pretul este 1600ron tot pt h cu 1.6, iara la timisoara 1100 ron prin intermediul lui @opeltuning

Este bine de stiut si preturile, in felul acesta ne putem orienta mai usor Embarassed
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ai dat niste bani dar ai scapat de probleme...te-am intrebat pt ca si eu am aceiasi problema...multa bafta
  • BV02RAE

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
chestia e ca daca apar probleme.. tot aici la bv le rezolv asa ca e mai bine sa fie tot de la ei cumparate piesele.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salutatare de 2 zile mi se aprinde masinuta care derapeaza si am eroarea
C0460-5A steering angle signal circuit range/performance oare sa fie de la cim ?
Stiu ca trebuie inlocuit ca face toate simtomele calxon mort comenzi care nu functioneaza si lista poate continua...
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce am schimbat volanul , am pus unul cu comenzi , imi apare eroarea " senzor unghi volan nu a fost calibrat " . Ce pot face ? Cum se calibreaza senzorul ? Multumesc
  • mirciulik

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2017

  • Mesaj Privat
pmstelian a scris:salutatare de 2 zile mi se aprinde masinuta care derapeaza si am eroarea
C0460-5A steering angle signal circuit range/performance oare sa fie de la cim ?
Stiu ca trebuie inlocuit ca face toate simtomele calxon mort comenzi care nu functioneaza si lista poate continua...


Ai rezolvat problema?

Ma confrunt si eu cu ceva asemanator. Prima data am avut eroare pe modulul CIM pentru eroare unghi volan si mai tarziu eroare airbag sofer. (Aveam martor esp aprins si semnalizarea nu se oprea singura) Asa ca am hotarat sa schimb cim-ul. L-am rezolvat la Bucuresti prin Mitrea Nicolae. Erorile pe cim au disparut.... semnalizarea merge, unghiul volan pe cim indica valori corecte.

dar am aflat ca am eroare si pe modulul ABS/ESP TC. tot aceeasi problema cu unghiul volan.
C0460 - Steering Angle Sensor Signal Circuit Range/Performance
(5A) - Present
U2143 - <Unknown DTC> U2143 - Invalid Data from SAS (Steering Angle Sensor)
(5A) - Present

Printr-un manual de service am aflat ca acest senzor se afla pe coloana de directie (si pentru a ajunge la el se demonteaza roata stanga fata) si trebuie sa dea pe interfata niste valori de la -720 grade la +720 grade, cu 0 la volan drept. Prin interfata opcom, am reusit sa citesc pe la o sectiune niste valori...si cu volanul drept imi arata 270 grade....si variaza la stanga spre -500 grade si la dreapta spre +800 grade.

Rasfoind mai adanc pe internet , am aflat ca acest senzor se afla pe axul casetei de directie, Nedumerirea mea este daca problema veche de semnalizare citea senzorul acela cu gaurele de pe CIM, iar modulul ESP citeste senzorul de pe coloana? Adica sunt 2 senzori independenti?

Nedmerirea 2 > senzorul de pe coloana imi citeste valorile spre - si +. Cele 270 grade afisate la drept, oare au fost cauzate de un mecanic care a umblat odata la caseta si nu a mai pus senzorul pe pozitia originala....ori chiar s-a defectat intern senzorul si necesita inlocuire.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR