Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu trebuie sa schimb ceva bucse, am niste sunete oribile venind dinspre sasiu. Fata de Astra F la care nu am umblat deloc la bucse mi se pare un minus. Plusuri sunt destule Laughing
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Suspensiile de Vectra C/Signum sunt proiectate pentru o stabilitate net superioara Astrei F, dar nu pot fi si performante si robuste in acelasi timp. Asa ca obisnuiti-va cu gandul ca veti umbla mai des la ele!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In afara de compresorul AC care mi-a cazut la 2 zile dupa cumpararea masinii....nu am bagat nici un ban in ea..pana acum Very Happy
O am de 1 an si 2 luni...multumit pana in prezent
  • axe
  • *
  • 38 mesaje
  • din 10 Aug 2009
  • Insignia 2016 A20DTR
  • Constanta
  • axe

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2016 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ITA a scris:Salut prieteni. De cca.10 ani nu am avut decat Vectre (A, B si in prezent C) si vreau sa va spun ca nu ma vad conducand decat Vectra, iar in viitor tot Opel. Sunt masini super care au si ele "bubele" lor, la fel cum si BMW, Audi, etc., au parti slabe.
Parti slabe: rigiditate, bielete antiruliu, "secerile"pe spate, telescoapele mai rar, partea electrica mai da cateodata erori, si cam atat (doar atat am intalnit eu de-a lungul timpului).
Parti bune: intretinere relativ ieftina (Ex: placute frana spate pentru C, originale - cca.120 lei, aproape ca la Dacia), dotari standard superioare altor masini din aceeasi gama, motoare fiabile (daca ai grija de ele), design atragator, etc.
Mentionez, ca Vectra C a mea de 1.9 CDTI cu motor remapat de Maiandrei, "are curaj sa se dea" pe autostrada si la BMW, Audi, VW, etc, cu motoare mai mari ca al ei.
Numai bine.


salut

1.9 cdti de 88 kw sau cel de 160 hp?
daca este cel de 88 kw si ulterior remapat...spune-mi si mie te rog care este diferenta

merci
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1.9CDTI vine cu doua puteri, in functie de tip - 8v sau 16v: 120 si 150CP. Motoarele de 8v se remapeaza pana aproape de 160 de CP (nu stiu exact daca sunt exact atatia, pentru ca, in Romania, nu a pus nimeni o Vectra pe Dyno ca sa confirme).
Eu am motorul remapat de la maiandrei si pot sa iti zic o singura chestie: cand am facut primul drum dupa remapare am avut o noua masina. Este o mare-mare diferenta! Am dat la o parte BMW-uri si Mercedes-uri la 200km/h pe autostrada de m-am saturat. Dar principalul avantaj il ai in oras (este mult mai elastica in exploatare) si afara la depasiri (am alergat si Audi A8 4.2litri Turbo - buna masina...).
Deci, optiunea de tuning la aproape orice masina este un lucru bun. La Vectra C este chiar o necesitate; eu am peste 50.000km facuti dupa remapare.
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu la ceea cea scris Kamob. Vectra mea avea inainte de remapare 120 cp iar dupa 160 cp. Axe, nu mai sta pe ganduri si fugi la Maiandrei. Dupa remapare am facut cca.30000 km si se comporta exceptional.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:1.9CDTI vine cu doua puteri, in functie de tip - 8v sau 16v: 120 si 150CP. Motoarele de 8v se remapeaza pana aproape de 160 de CP .

Nu cumva mai vine si cu a 3-a putere si anume de 100 caluti Very Happy
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ITA a scris:Axe, nu mai sta pe ganduri si fugi la Maiandrei. .

Eu zic sa nu fugi ci sa mergi linistit ca Maiandrei nu pleaca nicaieri(poate doar prin concediu) Very Happy

Scuze de post dublu
Skip ads

  • axe
  • *
  • 38 mesaje
  • din 10 Aug 2009
  • Insignia 2016 A20DTR
  • Constanta
  • axe

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2016 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ITA a scris:Subscriu la ceea cea scris Kamob. Vectra mea avea inainte de remapare 120 cp iar dupa 160 cp. Axe, nu mai sta pe ganduri si fugi la Maiandrei. Dupa remapare am facut cca.30000 km si se comporta exceptional.


10x man. I will. Dar prima investitie trebuie sa fie in injector. Se pare ca a crapat. are toleranta mica deja. Nu stiu daca ma mai apuca 1 saptamana. Cert este ca am de strans bani. Dupa asta...se stie...remapare. Oricum si Maiandrei m-a sfatuit acelasi lucru. Merci de sfat guys.
  • nelu81

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor.eu am o vectra c 2008 luata de noua motor 1,8 16v 140 cp benzina.nu am decat o singura nemultumire poate ma lamureste cineva care are una identica.nu are vlaga nu trage nu ma pot baga in depasiri mai la limita asa.poate exagerez eu dar daca cineva are acelasi motor poate imi explica si mie.chiar daca o turez pana la 4000 parca tot nu te lipeste de scaun.trebiua sa iau diesel.amicii imi spun sa mai astept pana face macar 10000km si apoi sa vad
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@ nelu81, pai ce sa facem acum?! Daca n-ai luat Diesel... asta e.

Serios: e noua? Pai atunci nu o tura la peste 3500rpm pana nu face cei 10-15.000km, pentru ca o vei uza prematur. Dupa, am inteles si eu de la mai multi posesori de obiecte noi, ca incepe sa dea ceea ce trebuie.
Oricum, mapare nu vezi decat pe la 20-30.000km, din cate imi aduc aminte.

@ ciprinel: neneee, intre Z19DTL(100CP) si Z19DT(120CP) difera softul, numai.
  • cristina ionita

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mie imi place vectra la nebunie, nu am schimbat nimic la ea , merge struna, suspensii perfecte, se muleaza de-a dreptul sexi pe sosea , deci sunt multumita la maxim , si o am de mult timp...de o saptamana Smile)

SUCCESE !
Skip ads

  • axe
  • *
  • 38 mesaje
  • din 10 Aug 2009
  • Insignia 2016 A20DTR
  • Constanta
  • axe

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2016 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nelu81 a scris:salutare tuturor.eu am o vectra c 2008 luata de noua motor 1,8 16v 140 cp benzina.nu am decat o singura nemultumire poate ma lamureste cineva care are una identica.nu are vlaga nu trage nu ma pot baga in depasiri mai la limita asa.poate exagerez eu dar daca cineva are acelasi motor poate imi explica si mie.chiar daca o turez pana la 4000 parca tot nu te lipeste de scaun.trebiua sa iau diesel.amicii imi spun sa mai astept pana face macar 10000km si apoi sa vad


sa o stapanesti sanatos si sa faci cati mai multi km
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cristina ionita a scris:mie imi place vectra la nebunie, nu am schimbat nimic la ea , merge struna, suspensii perfecte, se muleaza de-a dreptul sexi pe sosea , deci sunt multumita la maxim , si o am de mult timp...de o saptamana Smile)

SUCCESE !


Intr-o saptamana ce vrei sa schimbi la ea? Very Happy stiiiiiim ca esti multumita de ea... se vede acolo unde ti-ai prezentat masina..
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce putea sa schimbe? Individul de pe scaunul din dreapta. Laughing
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asta e chiar tare Very Happy sa o lasam mai moale se supara fata asta pe noi Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK! Sa zicem ca ar fi putut schimba presiunea in pneuri. Very Happy
  • nelu81

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mersi mult axe bafta si tie
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:@ ciprinel: neneee, intre Z19DTL(100CP) si Z19DT(120CP) difera softul, numai.

Pai asta styu si eu ce difera la fiecare dar ai spus ca motorul 1.9cdti vine doar cu 2 puteri, fals zic eu vine cu 3, si ar fi putut sa vina si cu mai multe daca ar fi vrut neamtu. Important este ca 1.9cdti : motor bun si economic si cu o remapare(asa cum ai facut-o tu ) obtii ceea ce trebuie.
Sper sa nu creem vreo polemica caci nu doresc asta.
Numai bine
  • seby9966

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Atatea linii drepte taiate cu bardita nu am vazut din clasa a 6-a cand am nceput geometria plana. Razz Razz Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR