Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • i_o_n

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
As dorii si eu un mecanic bun si care sa fi lucrat "MUSAI" pe Frontera. Am un frontera din 2001 si as dorii o mega inspectie.
daca cunoasteti pe cineva anuntati-ma. MULTUMESC MULT ! Shocked
Tel- 0748161652


Ultima modificare facuta de i_o_n la Mar 23 Feb, 2010 8:42 pm
Skip ads

  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
se pare ca nu exista
  • gabliardo.

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1992 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu stie nimeni un mecani bun specializat oarecum pe forntera.pm
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La cate Frontera sunt, ar muri de foame. Probabil ca sunt, dar nu o sa-i gasesti pe la service-uri cu pretentii, ci pe la ateliere discrete, iar atelierele discrete nu isi permit softuri de reparatii pentru foarte multe modele. Isi iau si ei ce e mai cautat. Mie mi s-a spus de la un service mare ca: "ce dom'le crezi ca dau 2000 EUR pe un soft si imi vine o Frontera o data la un an. Cand imi mai scot eu banii?" Si imi arata ca in ultimul an nu fusese decat o singura Frontera la el. Acea Frontera eram tot eu, dar cu alte numere. Asa ca ... degeaba gasesti un mecanic foarte bun (pentru ca el o sa-ti faca motorul), dar daca nu are si softul sa vada ECU si restul, sau gasesti un service cu softul, dar se uita ca vitelul la el pentru ca nu stie sa-l interpreteze si sa diagnosticheze. Daca nu le spune laptopul: "fir intrerupt la 48 cm de mufa", sau "furtun crapat pe tur", sau "furtun iesit la vacum", ei o sa-ti spuna: "sonda defecta. Inlocuiest-o, 1000 RON!", "cap hidraulic dus la pompa de injectie. Schimb-o!", sau "calculator 4x4 defect. Inlocuieste-l!" Si exemplele pot continua. Mi s-a recomandat (de catre reprezentanta): "Incercati un service in Ungaria sau Germania!"
Asa ca unii s-au apucat singuri sa verifice si au descoperit defecte banale. Dar e greu pt. ca daca nu poti sa schimbi o sonda sau un senzor ca sa elimini pe rand potentialele defecte - (asta se poate face intre membrii care au aceleasi motorizari), - raman prea multe variabile in ecuatie.
Pentru probleme de consumabile si directie e bine sa se mearga la service-uri care au reparat ARO (nu radeti) sau alte masini de teren. Bine inteles ca exista si exceptii in ambele cazuri. Sper sa le nimeriti pe cele bune. Din pacate nu pot face recomandari pt. ca nu stiu. Nu am fost la service decat pt. o problema de aprindere pe care nimeni nu i-a dat de cap. Chiar au schimbat si ECU. Ca in final sa fie de la banalele fise de la bujii (a trebuit sa merg la Zarnesti (Brasov) ca sa rezolv problema. Au identificat in 5 secunde ce nu au putut reprezentantele din Bucuresti si Targoviste in doi ani. Deci asa cum spuneam ...
Un ochi aruncat pe forumurile de 4x4 nu strica.
Skip ads

  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ce probleme ai . si eu am una la fel poate te pot ajuta .O parere generala buna service OPEL oradea incearca
  • gabliardo.

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1992 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut florinrai.eu am schimbat cva la motor .e mai mult de povestit.dami pm cu nr tau si in 5 min iti explic totul mai pe larg.ms mult
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
0723 643486
  • danuts

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sall
daca mai e valabila cererea lui ion, cunosc eu un mecanic super bun.
se ocupa de masina mea.
eu am y22dth din 2001.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR