Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • catalinss

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am și eu un Opel astra g, cutie hidramata, 1.6 simplu fãrã V, an 2002, ma ajutați și pe mine ca habar nu am. Ce ulei se baga în cutie, vreau sa l schimb ca nu cred ca a fost schimbat vreodatã și nu știu ce fel de ulei sa bag, dacã are filtru sau nu, câți litrii intra... Mulțumesc anticipat și rãmân dator cu o bere.
Skip ads

  • catalinss

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
catalinss a scris:
KingBushido a scris:Buna seara...va deranjez si eu cu o intrebare...Intentionez sa cumpar un Opel Astra G din 2002 1.6 benzina , hidramat.M-ar interesa mai multe detalii legat de tipul de cutie pe aceasta masina precum si eventualele bube sau defecte care se pot depista la cumpararea masinii.Sau la ce ar trebui sa fiu atent atunci cand doresc sa cumpar aceasta masina.Am mai avut un Opel Astra G 1.4(z14xep) manual cei drept.Eventual as dori sa stiu schimbul de ulei cat ar ajunge pentru cutie , precum si tipul de ulei ce ar trebui folosit.Exista vreo modalitate de a verifica cutia pe un tester..? Pana acum nu am mai avut o masina cu, cutie hidramata si nu stiu exact la ce ar trebui sa fiu atent. O seara buna.


Mașina e ideala de oraș, încã încerc sa descopãr ce ulei ii trebuie la cutie
  • thedude

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Urmeazã o achiziție a unui opel combi automat. Momentan în prim plan este un Vectra C din 2004-2005. Pentru Astra, pe ce motorizari/ani existã cutii automate/semi-automate în 5-6 trepte?
  • catalinss

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
O mașinã fãrã bube... Opel este super masina și foarte ieftine consumabilele...
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare...Am si eu o rugaminte la cei care Au sau au avut masinii cu cutie automata.Va rog sa imi dati si mie un sfat vreau sa cumpar un opel astra h Motor 1.6 benzina 125 cp buton sport an 2004 masina arata bine este foarte ingrijita are si pachet opc,porpietarul spune ca are 115 mii km nu cunosc cum sunt cutiile automate la opel astra h sau g si nici nu am condus una, daca ar fi sa ma duc sa o vad de ce anume sa ma feresc sau ce sa verific, va rog cateva ponturi adica sa ma duc cu lectia invatata.Multumesc anticipat
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Nu am avut Opel cu cutie automata dar in schimb, de cand am condus automata nu mi a mai trebuit manuala.
Nu pot sa spun cat de performante sunt la opel, dar in general o cutie automata intretinuta nu ai probleme cu ea !
Atata timp cat nu o suprasoliciti, ii faci schimburile de ulei si filtru la timp te tine mult si bine.
Cutia automata e o chestie de comfort( n ai sa vezi limuzina cu cutie manuala ) iar pentru oras unde traficul e f intens, e o placere sa ai automata.
Eu in afara de vectra am numai automate si sunt f multumit.
La genu asta de cutii se recomanda un motor cu ceva cai in plus ca sa nu simti ca n ai demaraj, dar stii cum e obrazu subtire cu cheltuiala se tine Smile
  • n.mihai21

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Cer si eu o opinie de la voi:
Zilele acestea vreau sa ma hotarasc..am gasit de vanzare o Astra G, 2001, cutie automata, 1.6 benzina (nu stiu ce cod motor are) Euro 4.

Imi poate spune cineva cat de fiabila este aceasta cutie? Se strica repede, nu se strica? cam cat tine? cam cat costa revizia la ea?
Din cate am inteles ar avea doar 4 trepte si consuma f mult in oras (nu intentionez sa o folosesc in Bucuresti, ci intr-un oras mai mic de langa Targoviste).

As vrea ca maine-poimaine sa ma decid daca o cumpar sau nu.

Astept opinii..multumesc mult.




  • catalinss

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Super masina și super cutie... Tine cu casa Wink
Skip ads

  • catalinss

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nu te speria, nu consuma cine știe ce fata de cutie normala.... În oraș îți ia cu 1 litru mai mult. Dar condusul e o placere nebuna... La cât de relaxat vei fi, merita toți banii. Bafta și sa ne povestești.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce spune si colegul Catalinss.
In 2007, cand am cumparat masina, erau 2 Astra G din 2002 pe net care aveau cutie automata, una argintie si una albastru inchis, poate nu va vine sa credeti dar asa statea treaba atunci.
Dupa 8 ani si cateva luni de utilizare, pot sa imi dau cu parerea si sa spun ca e o cutie exceptionala.
Multe plusuri, dar un singur minus, la care oricum nu pot shimba nimic, este ca are doar 4 trepte de viteza, sunt bine proportionate ce-i drept dar parca era nevoie de a 5-a viteza si sa permita macar pana in 200km/h. Limita e undeva intre 170-180 km/h depinde din ce directie sufla vantul. Smile
Inca are uleiul original si se prezinta excelent. Este rosiatic si are o oarecare vascozitate.
Pe scurt : Confort maxim. Merita.
Si daca vine vorba de liniute, ii fac pe multi din aceeasi clasa cu 90 cai, am incercat, in rest arhidiscutata parere despre cutia manuala si "simtitul" condusului si schimbatul vitezelor ma lasa rece.
Si daca tot vine viitorul peste noi cu masini care merg singure si masini electrice, cliseul asta cu simtitul bagatului in viteze e de mult fumat.
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sa ai masina de atata timp si sa nu i schimbi uleiul la cutie crezi ca e ok? Eu unul m as mai gandi...
  • savin512

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Intrebare: Ce fel de cutie automata este pe Astra? MA refer la tipul constructiv. Din cele clasice cu convertizor hidraulic, din cele robotizate (semiautomate) sau din cele cu dublu ambreiaj (DSG, EDC)? Vreau sa-i cumpar sotiei asa ceva si vreau sa stiu la ce sa ma astept.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • tintome

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Era prea mult sa scriu aici, poate imi ofera cineva o sugestie:

https://www.clubopel.com/vie...p=1871975#1871975
  • sorin frumuseanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Maine sunt cam hotarat sa iau o astra g automata din 2002 cu 148 mii km, 1,8. In caz ca omul muncii nu stie la cat s-a facut ultimul schimb de ulei + filtru, la cati km se schimba si cam care sunt costurile?
Multumesc
  • stefandim

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Detin un Opel Astra, 1.4,140, cutie automata. Imi puteti spune cat costa reviziile pentru cutie?

Multumesc.
  • apetrisorin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 B16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut eu am achizitionat un opel astea g din 2000 cutie automata
  • claudyu92

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2015

  • Mesaj Privat
salutare,sunt nou pe aici,am un opel astra g caravan din 2003, motor 1.6- 8 valve, motor de 84 cai,are 126.000 km , o am de un an,si as dori sa intreb la cati km se schimba ulei-ul la cutie automata si ce tip de ulei,daca are filtru si trebuie schimbat si ala,cartea ei este in limba germana iar eu nu cunosc limba germana,nu cunosc simtomele la o cutie automata,si as dori sa-l schimb sa nu ma trezesc cu alte surprize,si cam cat m-ar costa un schimb,Multumesc
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.Vin si eu cu o mica nelamurire.Am un opel astra h,z18xe cutie automata af17.au inceput problemele cu cutia.am gasit un opel zafira din 2002,care se pare ca are aceiasi cutie.credeti ca s-ar potrivi pentru un transplant?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Astea sunt codurile de cv (AF17) de pe Astra H Z18XE compatibile cu Zafira A/Astra G:
GM90523457 sau Opel701420
55355341 sau 701083
9119704 sau 701006
93184073 sau 701085
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ok.ms.Zi-mi si mie te rog,cati litri de ulei incap in af17 ?Verificand uleiul la cald pe joja am cam un cm peste nivelul de maxim.e posibil ca din cauza asta sa mai tuseasca din cand in cand?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR