Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
foarte frumos ce ai facut tu ,sa ne arati si cum ai pus gid-ul pe "tavan"plafon pentru cine nu sa prins,si sa ne spui daca nu iti atrage tentia de la condus cand te mai uiti din cand in cand la informatiile de pe gid

nu vreau sa fiu carcotas dar am vazut pe net unele sisteme audi dedicate ,special pentru astra h cu display de 7inch,care se monteaza in locul cd-30 mp3,si daca nu ma insel tot in jurul acelora-si bani se invartea

oricum daca tu zici ca e o lucrare mai buna asta pe care ai facut-o tu te cred pe cuvant

spor la noi modificari
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am zis ca mai fac poze, dar nu am mai apucat... am facut acum 2 saptamani la intalnirea de joia, dar probabil colegul a uitat sa le adauge Wink

Nu-mi distrage atentia GID-ul acolo, dar mai mult conteaza unde e TFT-ul actual... e mai bine pozitionat, iar daca imi luam un HU dedicat, ecranul era mult prea jos... in plus nu am probleme ca se duce lentila la DVD, iar in 160GB imi pot pune ce vreau si cat vreau, nu umblu cu DVD-uri aiurea dupa mine...

Mai nou am montat si un TV-Tuner DVB-T, dar mi-am luat un pic de tzeapa pentru ca in momentul asta in Romania nu mai prinzi decat TVR1 si TVR2 (de vreo 2-3 luni s-a intamplat asta), Realitatea, Antena1, Antena3 si NationalTV au picat momentan
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tunerul DVB-T are nevoie de antena? Banuiesc ca e vorba de stick USB. Si da... daca e cum zici, e teapa. Ma gandesc de ceva vreme sa iau un stick TV digital dar adevarul e ca nu cred ca l-as folosi, si atunci e degeaba.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Acolo la Mures mai ai de asteptat pana apare DVB-T Wink
Nu e stick, ca sunt sigur ca nu faci nimic cu el... E un TV-Tuner Auto cual, cu 2 antene care functioneaqza in mers... Cele care nu sunt adaptate pentru auto vor pierde semnal cand esti in miscare...

Eu am avut si pe G , dar nu era cu 2 antene... L-am dat si l-am luat pe asta dual, dar intre timp au disparut canalele... sper sa fie doar ceva provizoriu, ca nu l-am luat pentru TVR1 si 2 Wink
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Inteleg... Atunci nu-mi bat capul deocamdata, se pare ca nu merita.

In alta ordine de idei, zilele astea mi-a mai venit o idee, am dat o cautare si uite ce-am gasit:
http://www.jm2pc.com/jm2pc/jm2pc.faces
Remote desktop prin bluetooth Very Happy Ideea e urmatoarea: asculti muzica in afara masinii (stai la gratar etc)... In loc sa mergi pana la masina, butonezi pe telefon si controlezi car-pc-ul.
Am sa-l incerc in curand, doar ca mi-am ars adaptorul BT si acum sunt in cautarea unui adaptor mai performant.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
aveam si eu idei din astea, vroiam sa-mi mai pun si un microfon si sa fac comanda vocala... sunt multe posibilitati, doar e PC nu e un HU ordinar Wink
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cam asa arata GID-ul pe plafon, asta dupa ce i-am schimbat si culoarea acum Wink


si asta e noul "front" de RideRunner care il folosesc

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dupa o perioada in care m-a dus la disperare modulatorul FM (calitatea sunetului) am gasit, achizitionat si montat un alt CD30 MP3 cu Aux IN Wink

Acum e altceva, sunet ca la CD/mp3 Very Happy
Skip ads

  • crystian01

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:Dupa o perioada in care m-a dus la disperare modulatorul FM (calitatea sunetului) am gasit, achizitionat si montat un alt CD30 MP3 cu Aux IN Wink

Acum e altceva, sunet ca la CD/mp3 Very Happy


Salut
Super tare Car-PC pe care lai facut.
In poze am vazut ca ai desfacut si sistemul infotainament original, si te rog sami spui, daca mai sti, cam ce dimensiuni are, daca as scoate sistemul (CD 70NAVI am eu) cam cat loc as avea acolo? ar incapea o placa de baza ca asta? -> http://www.emag.ro/placi_ba...m3--pM4A79XTD.EVO
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
crystian01 a scris:
GabiB-77 a scris:Dupa o perioada in care m-a dus la disperare modulatorul FM (calitatea sunetului) am gasit, achizitionat si montat un alt CD30 MP3 cu Aux IN Wink

Acum e altceva, sunet ca la CD/mp3 Very Happy


Salut
Super tare Car-PC pe care lai facut.
In poze am vazut ca ai desfacut si sistemul infotainament original, si te rog sami spui, daca mai sti, cam ce dimensiuni are, daca as scoate sistemul (CD 70NAVI am eu) cam cat loc as avea acolo? ar incapea o placa de baza ca asta? -> http://www.emag.ro/placi_ba...m3--pM4A79XTD.EVO


De ce nu incerci eventual asa ceva:
http://www.cel.ro/placi-de-...330gc-atom-330-l/
  • crystian01

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna si placa pe care o propui, dar la ce m-am gandit eu nu prea ma ajuta. Oricum pana nu se incalveste putin mai mult afara nu ma apuc de demontat, iar pt inceput am o placa de baza normala de pe un PC mai vechi pe care o s-o folosesc in primele 3 sapamani in care fac teste sa vad cum se comporta la socuri, frig, etc.
Totusi daca poate cineva sa-mi spuna cam ce dimensiuni are CD 70 Navi si ce loc ramane dupa scoaterea lui as fi foarte recunocator.
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vorbeste cu tonytm....el se ocupa cu cid/gid cd30/40/70/...etc
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
crystian01 a scris:
In poze am vazut ca ai desfacut si sistemul infotainament original, si te rog sami spui, daca mai sti, cam ce dimensiuni are, daca as scoate sistemul (CD 70NAVI am eu) cam cat loc as avea acolo? ar incapea o placa de baza ca asta? -> http://www.emag.ro/placi_ba...m3--pM4A79XTD.EVO


Nu prea inteleg ce vrei sa faci? Sa pui placa de baza in spatele CD70NAVI?

Oricum nu inteleg ce ai face cu o astfel de placa... ia intra pe aici si vezi ce gasesti: http://incarmultimedia.ro/i...Path=2_18&osC - daca tui se par scumpe, gasesti si mai ieftine, compari produsele, dar sa stii ce cauti Wink
  • crystian01

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu, nu pun placa in spate la CD70NAVI, ci il inlocuiesc cu o placa de baza.
Si da stiu placile de pe siteul ala, dar vreau ceva in genul celei puse de mine.
Nu pot sati explic acum pe indelete (pt ca nu o sa intelegi) ce o sa fac cu ea, dar o sa vreau sa extind functiile pe intreaga masina, inafara de asta imi trebuie o placa video cu dual view pt tetiere (pe una ceva, iar pe alta altceva) inafara de monitorul central din fata care se conecteaza separat
Toate la randul lor, o sa vin si cu explicatii cand o sa ma apuc de treaba, dar pana atunci strang informatii.

Ce vroiam sa stiu: dimensiunile de la CD70NAVI sau sistem siilar cu el la marime, ca sa stiu cat loc am in locasul lui.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
crystian01 a scris:
Nu pot sati explic acum pe indelete (pt ca nu o sa intelegi) ce o sa fac cu ea


Normal, eu sunt absolvent de aeronautica agroalimentara, nu am cum sa inteleg... scuze ca m-am bagat in seama
  • crystian01

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu ma intelege gresit, nu ca nai intelege, dar nu am toate ideile puse la punct, de acea nu pot sa explic ce vreau sa fac.
Oricum s-ar putea sa fie ceva de genul (ai niste scheme aici) -> http://users.skynet.be/media-car/diagramme.html <- dar va fi putin modificat.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca te complici prea mult, iar daca vorbim de dimensiune, acolo iti intra orice HU 2 DIN, la care mai adaugi 1 cm pe lateral, mai mult nu prea ai loc
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@crystian01 - ceva noutati sau ai renuntat la proiect?
  • crystian01

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
De renuntat n-am renuntat, dar prea multe n-am reusit sa fac.(din pacate) Lipsa de "malai" si criza asta nu m-au lasat sa achizitionez tot ce imi trebuie, deci stagnez pana ce imi revin un pic si mai strang "fonduri".
Multumesc ca n-ai uitat de mine, in ultimul timp nu prea am mai intrat pe forum.
Respect tuturor Opelistilor.
  • marocanu1907

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:cam asa arata GID-ul pe plafon, asta dupa ce i-am schimbat si culoarea acum Wink


si asta e noul "front" de RideRunner care il folosesc


ma poti ajuta sa imi fac si eu ceea ce ti-ai facut tu?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR