Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o intrebare! De vreo saptamana a inceput sa imi huruie masina la peste 60 km/h in partea dreapta! Din experiente trecute cu un cielo....cred ca e rulmentul dreapta! Numai cand iau curbe spre dreapta sau merg drept huruie. Cand virez stanga merge frumos si lin! Dupa parerea voastra cam cat m-ar mai tine sa merg asa cu el, cu ce viteza maxima si care sunt urmarile in caz ca se strica de tot!

Am fost la Di-Bas sa intreb....unu nou costa 15 milioane numai pe o parte.....2=30 mil Smile

Ei au zis ca nu are nimic daca merg asa ca nu pateste nimic!

Multumesc
Skip ads

  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
rulmentul la roata ? asa scump ? eu am vazut cam la 4-5 mil
  • cerbu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da, singura chestie e ca la un moment dat o sa crape de tot. Pana atunci iti va trimite vibratii in planetara, care va fi si ea afectata in functie de cat mai umbli asa cu rulmentul. M-am uitat si eu un pic pe diferite pagini si preturile sunt pana in 500 lei. Incearca Web Page Name.
  • oly_iasi

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sal boris .eu am o astra g si am schimbat rulmentii amandoi pe fata.dar dar daca faci viraj dreapta si huruie e dus rulmentul de pe roata stanga ,iti spun din experienta.pt ca greutatea masinii se lasa pe partea stg. la viraj dreapta.rulmentul vine cu tot cu butuc pt ca e capsulat si din interior ies firele de la ABS.iti poate bloca roata daca mergi cu viteza sisa te ia prin surprindere si ai sa faci vreo trasnaie .iar in legatura cu cat poti sa mergi eu am facut un drum de Germania cu un rulment care huruia,se stricase la dus chiar dupa vama si am venit si in apoi se blocheaza in general mai greu,probleme sunt dupa 2-3 mii de km .iar ca pret am dat 5,5 mil bucata
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
boris sa fiu in locul tau le'as cere fraerilor de la dibas sa dea in scris ca nu se intampla nimic daca mergi cu un rulment care huruie. Si cand iti pica roata si omori pe cineva poti sa ii dai in judecata sa le ceri daune morale. Wink
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Treaba e ca a condus-o mecanicul si a auzit si el cum face si a zis ca mai pot merge cu el asa. El mi-a zis ca,costa 15 mil unu. Va dati seama ca mi-a cazut fata cand mi-a zis.

DE CE am fost la test drive cu mecanicu? Razz

Deci am schimbat distributia si de cand o schimbasem se auzea naspa motorul. Nici mecanicul nu isi daduse seama cea are si a pus-o pe rampa!
Acolo surpriza! De ce credeti ca se auzea naspa? Razz Cel care a pus distributia a uitat o cheie inauntru! Nu stiu cum naiba a stat de nu a cazut dar treaba e ca la frane bruste ramanea motorul turat! Nu imi explic de ce ramanea turat dar sa stiti si voi care e treaba cu ei! ESTE A DOUA OARA cand isi uita o cheie inauntru! Ultima oara a uitat sub chestia aia care scrie opel pe ea la motor!
  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu acu cate luni am schimbat rulmentul ala la o astra ca a ta si am dat pe al daca nu ma insel 320 ron si 50 la manopera ca nu am avut chei sa il schimb eu. deci nu te impacienta ca nu e draku asa de negru
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mie mia zis cineva k merge si rulmentul schimbat separat. acu nu stiu ce sa zic.
Skip ads

  • dbake

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu un rulment pe stanga fata prin toamna anului trecut. M-a costat 300 Ron rulmentul. Manopera nu e foarte mare, insa nu pot sa spun exact cam cat a fost, intrucat am schimbat si amortizoarele. Costa atata (la un vw golf IV e 70 de Ron) pt ca are senzorul de la kilometraj (nu cel de ABS). Parerea mea e sa-l schimbi. In cazul meu zgomotul s-a accentuat in circa 1000 de km. Am preferat sa nu risc pt ca e mai usor sa previi decat sa repari.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
boris schimba-ti mecanicul asta sigur este un hot , in vara am schimbat sieu rulemntul fata dreapta si am dat pe un SKF in 4 prezoane cu abs 3.4 mil.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Suspenda masina pe o capra, pune un mecanic sau cel putin cineva care aude bine, baga in treapta a 3-a, accelereaza sa ia ceva turatie si opreste motorul ca sa auzi doar roata cand se invarte, si atunci vei sti daca este rulmentul. Rulmentul uruie tot timpul si nu tine cont de viraje, decat de viteza. Eu am schimbat rulmentii pe ambele parti(fata) si m-a costat 3,5 mil. SKF Italia, ptr. 4 prezoane si ABS, manopera 400.000 lei vechi. Cele bune! Wink
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat rulmentul stanga fata anul trecut in vara. Pret 355 Ron + manopera.
Boris iti recomand sa-ti schimbi mecanicul/service-ul.

Florin c ururitul poate sa dispara in viraje, asa a fost la mine.
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu te juca cu directia Mai degraba schimba l Se pote bloca in timpul mersului si la viteza mare te poti da peste cap
  • titilica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Florin c a scris:Suspenda masina pe o capra, pune un mecanic sau cel putin cineva care aude bine, baga in treapta a 3-a, accelereaza sa ia ceva turatie si opreste motorul ca sa auzi doar roata cand se invarte, si atunci vei sti daca este rulmentul. Rulmentul uruie tot timpul si nu tine cont de viraje, decat de viteza. Eu am schimbat rulmentii pe ambele parti(fata) si m-a costat 3,5 mil. SKF Italia, ptr. 4 prezoane si ABS, manopera 400.000 lei vechi. Cele bune! Wink

Am si eu aceiasi problema la un h din 2007 ,la 37000km uruie rulmentul fata dr. Daca poti, spune-mi de unde ai gasit asa ieftin.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut colegu' !
bine ai venit !

1. discutia era despre rulment de Astra G si era de anul trecut, s-ar putea sa nu mai fie aceleasi preturile
2. tu ai Astra H, e alta mancare de peste, la tine costa 700-800 lei un rulment. Am schimbat eu la H -ul meu, ce-i drept anul trecut.
  • mario&bandit

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 x 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
boris ....iti pot confirma si eu chestia cu daca se simte doar la viraje la dreapa , e rulmetul din stanga , ...si eu tot asa crdeam , am fost la dezmembrari si am cumparat toata fuzeta cu rulment si butuc dar pt roata din dreapta .....te forum am citit ca daca face zgomot la viraj la dreapta e rulmentul din stanga ..si zic ...doamen da prost sunt .....de ce nu prima data citesc si ma documentez si dupa ma apuc de treaba .....dar mi-am dat seama ca se desface fuzeta si pot lua butucul cu rulmentul (se desfac cele trei suruburi ale fuzetei ) si am demontat tot de pe partea stanga -nu a durat mai mult de o ora , demontat , si montat, lucru pe care il poti face si tu , nu e nevoie de ...meseriasi ,, daca ai cartea tehnica ...uitate la ansablu rotii fata si iti dai seama de toti pasii...
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut.am si eu o intrebare: la astra h rulmentul de la roata din fata se schimba cu tot cu butuc sau se poate si fara?
  • soferul

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut am schimbat la astra h rulmentul fata dreapta 650 ron cu tot cu manopere la GTCauto .
Rulmentul a fost schimbat cu tot cu senzorul ABS.
La mine se auzea un huruit pe partea stanga dupa ce depaseama viteza de 40 km/h. Evil or Very Mad
Am fost in service si gata. Cool
Nu incurajez spre a se merge cu masina cu probleme dar, pana l-am schimbat am mai mers vreo 3000 km.
(Motivul a fost ca nu am avut bani. Iar la viteze de 60 - 80 km pe ora cu distante fata de cel din fata zic eu ca a fost un risc asumat de mine.)
Repet nu incurajez rularea masinilor in conditii tehnice proaste. Idea
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut si eu am schimbat la H pe fata stanga si am pus SKF 508 lei mai fusese schimbat in Germania dar nu scria nimic pe el (asa a spus mecanicul) cine stie cu ce marca vine din fabrica
  • razz9303

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Germania
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2012

  • Mesaj Privat
cum iti dai seama exact care rulment e stricat ? uneori sunetul poate fi inselator.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR