Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mecaNIK, am recunoscut ca aveam viteza asta. Dar nu de asta m-au oprit ca si eu m-am uitat la Beltronics sa vad daca nu ii iesise mufa de bricheta. Nu am nici o problema sa fiu pedepsit pentru faptul ca incalc regulile de viteza si cand am avut permisul suspendat nu am apelat la pile sa il recuperez desi puteam sa il iau fara probleme. Eu nu sunt obligat sa respect legea dar de la ei, organ al statului, am pretentia sa o respecti. Mi se pare cretinatate sa opresti o masina punandu-te de-a curmezisul strazii cand puteai sa o faci regulamentar si elegant scotand bagheta pe geam. Si pentru ce? Ca sa imi zica: actele la control si va rog sa suflati spre mine!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
....Eu nu sunt obligat sa respect legea ....

gresit. Esti. Respectarea legii nu e optionala, de aia sunt prevazute si pedepse in caz ca o incalci.

Mi se pare cretinatate sa opresti o masina punandu-te de-a curmezisul strazii cand puteai sa o faci regulamentar si elegant scotand bagheta pe geam. Si pentru ce? Ca sa imi zica: actele la control si va rog sa suflati spre mine!

Cu asta sunt de acord, dar, sa fim seriosi, cand au fost politistii renumiti pentru perspicacitate si inteligenta?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate jE. A fost o exprimare nefericita. Am si spus ca accept pedepsele pentru faptul ca atunci cand drumul imi permite merg mai tare decat prevede legea.
pirvu_daniel a scris:Nu am nici o problema sa fiu pedepsit pentru faptul ca incalc regulile de viteza si cand am avut permisul suspendat nu am apelat la pile sa il recuperez desi puteam sa il iau fara probleme.

  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nici un sofer nu doreste de fapt ca politistul rutier sa fie prea exigent in aplicarea sanctiunilor cand e vorba de propria persoana. Dar cand alti soferi, pietoni, carutasi, biciclisti sau mai stiu eu ce participanti la trafic ii jeneaza libera deplasare, atunci isi aduce aminte ca politistul trebuie sa-si faca datoria.
Cand politistul te amendeaza pentru ca nu respecti un indicator de interzicere sau restrictie ori de obligare iar dupa tine vin alti soferi care comit aceeasi abatere, esti foarte ofuscat ca nu-i amendeaza pe toti Sa-si faca datoria! Nu? Realitatea este ca politistii sunt tot oameni, nu functioneaza pe baterii si fac atat cat omeneste pot. La randul lor sunt supusi greselii pentru ca lucreaza intr-un mediu infernal! Pe strazi sunt o gramada de dementi! Pentru a le face fata, chiar cred ca e nevoie de perspicacitate si inteligenta! Stiu ca la admiterea in scolile de politie e o concurenta acerba. Multi vin, putini trec de examene! Cei picati ingroasa randurile celor ce zic ca politistii sunt prosti, desi ei au vrut sa se faca politisti!
Sa opreasca masinile care merg fara lumina de ceata aprinsa? Tocmai pe timp de ceata nu ti-ai dori sa-ti iasa un politist in fata si chiar nu te va opri decat in cazuri extreme pentru ca pericolul de a provoca un accident in lant e foarte mare! Probabil ca rar sunt aplicate amenzi pentru aceasta fapta. E nevoie de doua echipaje (zic si eu, ca unul interesat de subiect): unul sa te vada iar altul sa te opreasca unde nu e ceata, deci cam greu. Sa se ia masina politiei dupa fiecare care merge fara lumina aprinsa in spate e iarasi o prostie!
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar, ce fapte bune sa faca politistii din strada pentru a nu mai fi asa de antipatici soferilor? Doar sa-i arda pe nesimtiti! Eu ii stimez si le apreciez per ansamblu munca si ma bucur ca nu sunt in locul lor! Daca as fi, citind mesajele celor pe care nu i-au amendat cand si cu cat trebuia, din acest moment nu as mai ierta pe nimeni!












9
Skip ads

  • tivi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
de fapt @Parvu Daniel a avut 195 la ora dar a modificat putin mai tarziu Very Happy

nu-si fac treaba ,sunt manjiti si ei de mafia politica ,un adevarat politist nu sta la discutie cu toate Jegurile din trafic,ai scos pistolul ,i-ai pus catusele si la zdup direct ca in State.nu te lasi scuipat si injosit de toti betivanii ,drogatii, sefii cei mari bauti la volan si mai ales de ,,smecherii,, din politica care instant dau 50-60 de telefoane si ajung sa vorbeasca cu politistul ca ,cu ultimul gunoier

de aia si politistul rutier este vazut si ,,apreciat,, asa cum e .
politistul roman in general nu mai are prestanta si impozanta de alta data.a ajuns troaca de porci a tuturos smecherilor .[ si asta tot din vina lor]
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lume buna pe forum. vik71 Respect!
Nu am avut 195 ca daca aveam spuneam. Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Nu contest faptul ca m-au oprit si nu as fi contestat deloc nici sa imi ia permisul. Gresisem, era normal sa platesc. Mi se pare o imbecialitate sa te pui de-a curmezisul drumului. Puteam sa ii am pe constiinta pe amandoi.
  • ciprinell_bossu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cristy_13 a scris:Daca la etilotest a iesit 0,05, ma intreb la sange cat iesea....?

salut vin cu o intrebare cat ti_a iesit in sange alcolul nu de alta dar de curand am fost implicat intr-un accident si mi-a iesit 0,05 in etilotest la fal ca tine daca poti sa imi zici te rog
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
In primul rand politistul, fie el national ori local este o fiinta umana ,cum a spus colegul de mai sus, este supus greselii, niciodata nu poate multumii toti cetatenii.Sa nu vorbim de jandarmii care au si mai mult de furca in cazul demonstratiilor care degenereaza in violente de strada.Culmea ca tot aia care incep aceste violente striga dupa ajutor si invoca drepturile omului cand o iau pe coaja si care vazandu-se in haita cand prind cate un jandarm la inghesuiala lovesc fara sa gandeasca ca ala poate murii indiferent daca saracul e lesinat si nu mai opune rezistenta.Personal nu am auzit de forte de ordine care sa mearga intr-un loc cu gandul de a lua lumea la bataie sau forte de ordine care sa se vaite ca au mai luat din cand in cand bataie si sa mearga la Haga ,ca deeeeeeehhhhhh aia e sunt cazuri cand mai ies si ei sifonati.Tot asa a fost si la revolutie ,cati nu au murit linsati in strada de multimea indobitocita manata de spiritul de turma.Sa nu uitam cazul usla cand dupa ce luptatori antiteto au fost ucisi si lasati sa zaca 3 zile pe strada, trecatorii se opreau ii scuipau ,urinau pe ei si inca le mai loveau cadavrele, Trosca fiind si decapitat.Oare ce au simtit copii ,parintii si sotiile lor in momentele alea ?Dupa parerea mea politistul roman a evoluat mult ,nu putem spune ca politistul din ziua de azi mai e analfabet sau prost. ,Atunci ala de acum 25-30 ani cum era?La fel si in cazul coruptiei......daca aia de pe vremea lui Ceausescu si cei de dupa 89 luau mita pe fata in prezent cei care mai iau sunt foarte putini daca ne raportam la cei din strada si intr-un nr sa zicem mai marisor cei pusi in functii importante, totusi ceva s-a schimbat.Mai sunt persoane care spun ca multi oameni ar trebui arestati din orice nimic ,totusi sa fim seriosi dc mai vb atunci de drepturile omului,au trecut vremurile in care politistul batea nestingherit pe strada ,acum nu o mai poate face nici intre 4 pereti,vb aia unii depun plangere ca au fost incatusati chiar daca inainte au devastat un magazin.Eu sincer nu ii inghit pe aia care spun ca nu sunt obligati sa repecte lg si ca ei au tot dreptul sa jigneasca un politist insa se simt lezati daca politistul mai iese din tipar si ii pun la respect prin alte metode mai iesite din comun.Am obs inca un lucru, cand multi sunt luati de radar si amendati cu toate ca sunt constienti ca au gresit in loc sa vb usor si frumos poate, poate or scapa cu vreun avertisment sau o sanctiune mai mica incep sa ceara acte a caror denumire nici macar nu o cunosc,cum ar fi ordinul de serviciu,certificatul metrologic al radarului si planul de actiune ,acte care se prezinda doar in instanta de MAI, insa pe care berbecul le cere in momentul cand este amendat, chiar daca de multe ori i-le arati sta se uita la ele si tot nu pricepe nimic ,cautand alte motive pentru a nu fi sanctionat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR