Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
La inceputul anului m-am aflat cam in situatia ta. Din proprie experienta te sfatuiesc sa ai rabdare in cautarea unei masini. Eu nu m-am aventurat la masinile din tara pentru ca multe mi s-au parut "super oferta" in comparatie cu ce gaseam pe mobile.de sau la preturi extravagante vandute de dealeri. In timp mi-am format ideea ca unele au suferit accidente, poate chiar si unul minor, si de aceea se vand mai ieftin.
Pana la urma am gasit o masina care sa-mi placa si am tocmit un vecin care se ocupa sa mearga dupa ea, lucru care a adaugat la pretul de achizitie 1200 euro (zbor, cazare, acte, dekra, numere, taxe vigneta, motorina etc.). Eu o am pe manuala si e ok pentru mine pentru ca merg in oras cu ea foarte rar. Am vazut si discutia pentru cutia automata si pot sa bag mana in foc ca 99% din masinile de vanzare nu au uleiul schimbat.

Daca gasesti masina de la Dealeri mari (autoexpo, ald, autohus, si dick cred) din germania au un raport ( optical condition report) al masinii in care se mentioneaza partile revopsite, daca a avut accident, dotarile, ultimul service, defectele vizuale ale masinii, etc.

PS. Multumesc pentru anunturile din Romania, am ras copios la descrieri Smile
Skip ads

  • yu-yo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Clar este ca nu va fi o achizitie facuta in graba (vreau sa tin masina ani buni de acum incolo).
Mi-ai confirmat inca odata ceea ce am auzit si de la altii, in consecinta ma voi duce sa o iau de la dealer din Germania.
In aceasta ordine de idei, am gasit asta azi: http://www.autohus.de/en/ca...gnia-st-2-0-cdti/
....pare ok masina?
  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Pare ok, si e chiar un pic supra-dotata pentru pretul si km pe care ii are. Cere raportul dekra si o sa vezi ce si cum ca nu cred ca e lipsita de bube.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa tii masina mult timp, ia una cat mai noua si km cat mai putini, macar sub 90-100k km.
Masinile bune si cat de cat intretinute, fara pb, NU SUNT IEFTINE.
Automata, 4x4... intretinerea costa... ulei cutie, ulei diferentiale, etc... cam tot la 60k km ( daca vrei sa o intretii corect ) sa tii cont si de aceste aspecte.
Evita dealeri Turci sau Arabi.
Skip ads

  • yu-yo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Indiferent de varianta aleasa, intretinerea va fi facuta asa cum trebuie, indiferent de costurile acesteia.
Multumesc pentru sfaturi.
  • yu-yo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2018

  • Mesaj Privat
A facut niste verificari cu privire la o masina adusa din Germania si, in general se cam potrivesc intrarile in service cu ceea ce scrie in cartea service si ceea ce declara vanzatorul. Apar in istoric insa, doua intrari despre care nu inteleg exact despre ce e vorba si apelez la bunavointa si cunostintele voastre. Avem asa:
- apare o intrare in service la care scrie: "ECM PROGRAMMIEREN 15-P-055" si ar mai fi;
- "K26 STEUERGERAT SHEINWERFER PROGRAMMIEREN 15-P-055"
Stiti despre ce poate fi vorba exact?
Multumesc.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Posibil update de soft...dar nu stiu germana
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Eu spun sa ti cumperi singur masina daca ai timp si nu de la samsari. Trage un ochi aici https://www.autoscout24.at/a...300f9?cldtidx=11. Masinile bune nu sunt ieftine . In Austria sunt mai scumpe dar calitatea este superioara datorita seriozitatii de la statiile itp unde si la sarbi sau romani cat de cat o controleaza mai bine.
Skip ads

  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu e cam mult 11400 eur pentru un second hand? Totusi e Opel..
M-am aflat in situatia ta in vara, si pana la urma am luat-o din Iasi, de la un tip gasit pe OLX care cu asta se ocupa.. aduce masini din afara.
Mai exact le ia de la licitatii la sf de leasing sau alte contracte. 8200 eur, manuala, 2014 .. full fara piele.
Faptul ca o cumpar de la un samsar nu vad o problema cat ma uit la masina, in istoric.. poate treci pe la un service de incredere.

Chiar am avut noroc cu masina asta. De fapt ca la toate de pan acum Smile (sunt la al treailea Opel..)
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Daca un opel insignia din 2014 full e 8000 i seamna ca mai nou se bate cu logan si lancia. Ma faci sa mi vand masina prin ce ai spus tu dar luate la licitatie prin leasing de la firme. Firmele alea au avut soferi care le au fugarit , au tras de ele si au avut poate n soferi deci nu multumesc. Decat o masina ieftina de la un samsar mai bine una scumpa de la privat unic propietar.Fiecare cum doreste dar stim cu totii cu cartile de service etc din afara ca nu mai este asa sigur.
  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
OK. cum zici tu.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Alexandru Rotaru a scris:Salut,
Nu e cam mult 11400 eur pentru un second hand? Totusi e Opel..
M-am aflat in situatia ta in vara, si pana la urma am luat-o din Iasi, de la un tip gasit pe OLX care cu asta se ocupa.. aduce masini din afara.
Mai exact le ia de la licitatii la sf de leasing sau alte contracte. 8200 eur, manuala, 2014 .. full fara piele.
Faptul ca o cumpar de la un samsar nu vad o problema cat ma uit la masina, in istoric.. poate treci pe la un service de incredere.

Chiar am avut noroc cu masina asta. De fapt ca la toate de pan acum Smile (sunt la al treailea Opel..)

Daca 11.000 euro ti se pare mult pentru o masina de 4 ani vechime care noua costa de la 22.000 euro ,pana la 50,000 euro ( in functie de dotari), indiferent de nr de km , inseamna ca esti adaptat la piata romaneasca. Urmaresc frecvent licitatiile de pe site-urile de specialitate si stiu preturile pietei. Dieselurile au scazut ca pret cu peste 20% in ultimul an din cauza scandalurilor de afara , dar chiar si asa o masina de 8200 , e putin cam ieftina. Si iti demonstrez de ce:
O masina din 2014, full dotari, piele , pe la vreo 180K km, se vinde undeva la 7500 euro fara tva . La asta se adauga taxele de licitatie , intre 250-400 euro ( in functie de tara de provenienta) + 400-500 euro transport in Romania. Si acum facem aritmetica: 7500+ 20% tva =9000 euro + 650 (minim)= 9650 Euro + 15-20% adaos comerciant ( ca de aia munceste nu?) = minim 11.000 euro! Restul prieteni , e poveste! Ca nu plateste samasarul TVA-ul sigur , e clar , dar mai e si altceva...... Wink Bafta la cumparaturi!

Skip ads

  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Fiecare intelege din termenul "full" ce doreste, iar pe piata romaneasca este folosit in majoritatea anunturilor de pe olx/autovit. Practic a devenit un termen relativ. Sa nu mai vorbim ca nici daca ai piele nu inseamna ca e full, pentru ca ea vine in 3 echipari pe insignia (cea uzuala, nappa si recaro cu scaunele alea minunate din punctul meu de vedere). Pe langa asta pot lipsi alte dotari, pe care nu le poti avea decat in combinatie cu motorizarile de top.

La asta se mai adauga si daunele, elementele revopsite, ciobiturile, pete interior, etc. pe care le are masina acum, defecte pe care vanzatorul de olx/autovit nu ti le spune 99% din timp, fie ca nu le stie, el fiind intermediar pentru vanzator, sau din rea vointa.

Parerea mea despre subiect! Smile
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Masinile SH bune, nu sunt ieftine.
  • Alesso1989

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe forum, am incercat sa citesc in mare parte sfaturile despre achitioanare dar nu m-am lamurit. Doresc sa achizitionez un Insignia 2012, benzina 1.4 140 cp, masina va fi rulata in Bucuresti 70-80% pe an ,am citit multe lucruri negative ca ar fi un motor mic pe o masina asa mare. Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine,mai precis un posesor despre fiabilitate, consum (5,7 mixt pare foarte decent) si ce cutie sa aleg(am inteles ca cele automate au ceva probleme si sunt costisitoare la intretinere)?Va multumesc.
  • tacioleak

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare am incercat sa citesc cam toate post-urile despre problemele modelului Insigma...As dori sa achizitionez din germania un model Insigna 2010 2.0 diesel 131-160 cp...mentionez ca masina este rulata pana la 150000 km in Germania..imi puteti oferi ceva sfaturi ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,489
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã ai citit atât, ar trebui sã-i cam știi metehnele...ar trebui sã te interesezi de istoricul mecanic/de service și sã verifici care dintre metehne au fost rezolvate, ca sã știi cum sã te pregãtești dupã achiziție...în funcție de costuri, te orientezi, poate astfel îți construiești o bazã ptr o viitoare negociere...
  • tacioleak

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Ati putea sa imi spuneti ceva pareri despre aceasta masina?
https://www.autoscout24.com/...a660-794084944961
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Automatica, diesel, 2 proprietari anteriori, 01/2009 care de fapt e 2008 si 149000 km... Las-o pt altul.
  • Clio1973

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A1.8XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am cumpãrat maºina cu 10500 euro in mai din Germania. Insignia Cosmo 1.8 din 2009,140cp,xenon,AFL,navigaþie,piele,jante pe 18,frânã parcare la buton,etc. Maºina avea 32000km.A mai costat 2000 de euro,adusul(500),înmatricularea( cam 150) restul fiind verificare maºinã la reprezentanta Opel din Baia Mare+ o staþie ITP, schimbarea distribuþiei ( la reprezentanta,se apropie de 10 ani),ulei,baterie,plãcuþe frânã faþã,bucºe faþã.
Total 12500 euro pentru o maºinã din 2009 cu 32000 km.O fi excesiv de mult? Zic ºi eu cã maºinã bunã ºi ieftinã existã numai in vise.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR