Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • tixmich

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Manualã o sã fie. Pe sprintmonitor nu am gãsit consumuri așa mari, dar poate așa o fi.
Oricum, la câți km fac chiar nu meritã sã risc cu un diesel.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tu stii daca merita sau nu. Eu unul nu as da un diesel pe o benzinara, indiferent de ce va spune lumea mai departe. Very Happy
  • Nemessis

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. M-am hotarat sa cumpar o Insignia CDTI 2.0 160 cp 2009. Am un buget de 8000 euro si trebuie sa cumpar urgent pentru ca momentan nu mai am masina. Acum sunt plecat din tara si vineri vin acasa pentru 6 zile in care trebuie sa gasesc masina.
Ce spuneti de asta?
https://www.autovit.ro/anunt...z.html#a23fa7fd0e
Intrebarea mea este daca voi credeti ca in banii astia gasesc o Insignia buna cu dotarile astea sau mai trebuie sa tai din dotari?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Masina arata binisor, uzura la volan pare adecvata. Acum, cat vrei sa tii masina? Daca vrei sa o ai 4-5 ani, 200.000km sunt cam multi, asta pentru ca vei incepe sa ii faci reparatii curand.
Du-te sa o vezi, sa o auzi, mergi cu ea. Nu stii ce are sub fuste. Sunt doua aspecte importante care trebuie sa iti atraga atentia aici: are montate jante mari (eye-catcher) si pretul "corect" si negociabil?! Smile
Skip ads

  • Nemessis

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc Kamob pentru sfat. O vreau pentru un an maxim 2. Jentile nu sunt ale masinii?
  • Nemessis

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am mai facut sapaturi... As fi vrut sa fie automata dar se pare ca nu prea am de unde alege, asa ca iau in calcul si manuala.
Pot avea probleme mai multe cu manuala in comparatie cu cea automata? La ambreiaj ma refer.
Am de ales intre:
Automate:
1. https://www.autovit.ro/anunt...z.html#a23fa7fd0e

2. https://www.autovit.ro/anunt...B.html#a23fa7fd0e
Asta adusa din germania fara carte service si neinmatriculata. A pus numerele alea ca sa mearga cu ea pana la spalatorie? Nu are proiectoare ceea ce imi pare cam neterminata in fata.
Si
3. https://www.autovit.ro/anunt...w.html#fe654dda23
Putin peste bugetul meu

Manuale:
1. https://www.autovit.ro/anunt...w.html#1cde19b3ec

2. https://www.autovit.ro/anunt...z.html#1cde19b3ec

3. https://www.autovit.ro/anunt...H.html#2e920bb00e

Sunt din Constanta si as prefera sa cumpar din Bucuresti pentru ca timpul meu este limitat si sunt mai multe masini de vazut.
La EDS am nevoie de programare pentru o testare?
  • DSiMioara

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
sunt toate apropiate ca an, km si dotari. referitor la km, a mea, din 2010- belgia are 234000. ca si interior, desi cel deschis la culoare arata frumos, e pretentios la intretinere.despre cutie nu stiu ce sa zic, e fain sa nu stai la fiecare semafor scoate, baga, etc. tu stii ce ti doresti. poate sa maresti un pic bugetul si sa cauti din 2011-2012?
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere merita vazute toate dupa poze, dar sa ai o grija sporita la verificari, tocmai pentru ca par a fi, toate, masini dotate mai mult decat "corespunzator", cu un pret infim, la km foarte putini, cel putin raportat la pretul de vanzare.

Am simtit pe pielea mea devalorizarea rapida a acestei masini, dar pot sa spun, ca una buna, dotata, cu km sub 200.000 si cu un proprietar care a avut grija de masina, nu o sa se vanda la preturile astea. Din cate stiu eu piata din Germania, locul de provenienta al astora, la ce dotari si la ce km au, pretul lor de vanzare acolo e undeva la 8500 euro. Vad ca Romania are preturi mici mai la toate masinile, dictate de dorintele clientilor si de ofertele samsarilor si tocmai de aia te sfatuiesc sa te inarmezi cu rabdare si cu ceva grija la ceea ce cumperi. Nu zic ca e imposibil sa gasesti, chiar si printre astea, o masina corecta, dar e mai posibil sa dai de oameni fara caracter.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nemessis a scris:Am mai facut sapaturi...
Sunt din Constanta si as prefera sa cumpar din Bucuresti pentru ca timpul meu este limitat si sunt mai multe masini de vazut.
La EDS am nevoie de programare pentru o testare?


A1 ti-am zis inainte.
A2 are semne mari de uzura pe scaune, mai ales ca... a avut scaun de bebe in dreapta. NU vrei asa ceva, mai ales cu aceasta minunata culoare albastra. Laughing Si faza cu "Fullll!" e criminala - nici 60% din ce se poate pune full pe ea nu are...
A3 ...n-am mai vazut scaun sofer ATAT DE UZAT vreodata?! Uaau...
M1 Acum 2 luni, voia 8.950 euro fara tva... maxim! Masina e dotata, dar la fel de bine lovita in pragul dreapta, sub usa spate, chiar serios. Acum na, ori a luat-o asa, ori el a palit-o, dar e o reparatie destul de scumpa. Si n-are 163 de cai. Poate de hamsteri.
M2 Pai mai bine iti dai foc la bani cu asta... numere rosii din 2014, butonul de la oglinzi este RUPT, bara spate sparta si masina este din FRANTA - adica nu vrei neam sa o cumperi.
M3 Masina murdara, de flota, cu sute de mii de km parcursi, luata de la auto house. Are sigur probleme mecanice cu care vei lua cunostinta in curand.

Ce trebuie sa intelegi in calitate de cumparator din Romania - aici nu zboara nici purcelusii, nici cainii nu merg cu covrigei pe coada. La pretul pe care ti l-ai setat tu, exista 3 optiuni: iti cauti tu in Germania si ti-o importi singurel, sau maresti bugetul si cauti ceva mai serios, poate la reprezentanta o masina de schimb/buy back, sau te arunci cu capul inainte la una din alea de mai sus si incepi, peste vreo 2-3 luni sa te plangi ca Opel face masini proaste. Idea
NU te grabi sa cumperi masina. Nu faci o achizitie lipsita de importanta, iti pui banii, familia si viata ta in aceasta investitie.
Mai cauta.
  • Nemessis

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru sfaturi. Acum sunt intr-o ceata totala 😊. Este mult mai complicat decat credeam sa cumpar o masina. Dar nu ma dau batut. Mai caut.
Va tin la curent cu ce gasesc sau chiar cumpar ☺
  • IBcn

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare oameni buni! Sunt nou intrat in clubul asta si am facut-o pentru ca vreau sa achizitionez si eu un asa renumitul Opel Insignia. Am tot cautat una, alta prin Romania, dar si prin Germania si am ajuns la concluzia ca mai bine imi achizitionez una din Germania. Consider ca sunt sanse mai mari de a alege ceva corect si mai safe. Asadar am pus ochii pe mai multe, dar in mod special pe asta:
Am gãsit aceastã ofertã la AutoScout24. Opel Insignia 2.0 CDTI ecoflex Cosmo - Preþ final: € 9.900,-
http://www.autoscout24.de/D...aspx?id=307299986
Ce parere aveti despre ea ? Cum ar fi, raportul pret/dotari/km si multe altele. Vreau niste pareri avizate, adica de la oameni care au avut sau inca detin ceva similar. Multumesc si astept parerile voastre!
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Masina e aproape cu tot ce se poate pune pe ea, km sunt buni.
Daca mecanic e buna, sa o stapanesti sanatos!
Cand o aduci - schimbi in ziua aia o-ring-ul. Smile
Skip ads

  • IBcn

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Merci Kamob! Din punct de vedere mecanic, la ce aspecte trebuie sa acord mare importanta? Adica ce trebuie verificat in mod special la o masina de genul, cu km respectivi si anul respectiv?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai la asta, ia-o asa: vezi volanta+ambreiaj, amortizoarele (pentru ca are sasiul sport si costa o galeata de bani sa le schimbi), culoarea farurilor - sa nu fie virata, e semn ca vei schimba o pereche de D2S si sunt f.f.f. scumpe, sa ai o-ring-ul schimbat cat mai de curand (oricum ar trebui schimbat cam la 60.000km), vezi cat de usor intra in viteza si daca trepideaza. Daca anvelopele sunt de calitate buna (verifici toate rotile sa aiba adancimea minima si sa fie umflate la peste 2,3 bari), iesi la drum si verifici sa nu ai discurile ovalizate si daca te tin franele. Iesi pe autobahn, in zona de nelimitat si, pe sport, vezi daca poti sa atingi 206-209km/h, iar, daca atunci cand franezi NORMAL, te ridica in centuri. Daca nu, trebuie sa te mai uiti o data si la placute.
Tablele sa fie aliniate, stanga-dreapta. Vezi ca usile sunt din fabrica cu un luft in zona ornamentelor cromate - "calite Opel" cum mi-a zis mie un turculet in germania. Very Happy Te uiti la lonjeroane, sa nu aiba semne de revopsire, samd. Cu inca o persoana, verifici functionarea corecta a tuturor becurilor si, mai ales, nu treci cu vederea NICI UN MESAJ DE EROARE de pe bord! Asta inseamna o problema f.f.f. veche si, de obicei, scumpa.

...sau iei un prieten cu tine care stie ce sa vada...
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Indiferent cat de ok va parea tot sa mai ai pregatiti 1k euro pentru un set de anvelope, un set de discuri + placute, o revizie de ulei + filtre + oring, eventual distributia, un schimb de ulei in cutie ca tot schimbi oringul, plus alte maruntisuri posibile (senzor abs, capac egr, furtun turbo, senzor dpf).
Spor.
  • cristian.c

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
[quote="Nemessis"]

Daca iti permite timpul pentru o excursie pana la Timisoara, masina din semnatura este in momentul de fata la vanzare Smile
Mult succes la cautare, sa gasesti ce iti doresti.
  • Nemessis

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. Am rezolvat problema. Pentru ca Insignia diesel am observat ca au ceva probleme iar eu nu fac mai mult de 10000km pe an am hotarat sa iau o Insignia pe benzina si mai noua. Am gasit in Constanta o Insignia 1.4 turbo 140CP, 75.000km, 2012.
https://www.autovit.ro/anunt...nia-ID7Gl6xP.html
Tot timpul am fost speriat de cele pe benzina dar am spus sa incerc si varianta asta. Am facut pana acum 140 de km in oras, si in bord imi arata un consum de 8% la un regim de condus normal, nu sport si nici taximetreste, ceea ce cred ca este ok.
Eu cred ca am facut o alegere buna. Voi ce parere aveti?
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Destul de saracuta ca echipare dar compenseaza cu km si anul fabricatiei.
Tinand cont de cati km faci ai facut o alegere excelenta.
Sa te poarte sanatos.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
O sa vezi in timp daca e ok, sa testezi km masinii.
Pana atunci - sa o stapanesti sanatos si cand dai de baut? Smile
  • Nemessis

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos. Km nu cred ca este cazul sa ii verific. Masina am luat-o de la un vecin care cred ca ar fi ultimul om care ar umbla la km. Ultima revizie este facuta la Radacini Constanta acum o luna, revizie si schimbat placute fata spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR