Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt echiparea sport ce au acea prelungire spre fata si mai bine conturat partea laterala pentru o mai buna sustinere, Si cred ca acest model nu este certificat AGR. M-am interesat la Opel si mi-au spus ca scaunele certificate AGR sunt optionale. La cele 2 modele puse de mine in mesajul anterior sunt scaunele ce mi le doresc pe o Insignia.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cumva tu ai pus mai mult de 2 link-uri in postarea ta? Nu m-am lamurit pe care o doresti... spui aceasta.Care?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Trebuia sa scriu acestea, caci sunt 2 link-uri. Ambele masini au acelasi tip de scaun, numai ca cea alba are electrice cu memorie. Eu pe cea alba as dori-o. Apropo ce parere ai de masina?
  • constantin1978

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut, ma intereseaza sa cumpar insignia de 2000 130 cai iar in spate scrie CDTI cu T si I negru, ma poate ajuta sa inteleg ce inseamna asta.Eu stiam ca I negru este 130 iar TI negru este 160.Sa inteleg ca daca masina are 130 cai iar TI negru a avut haionul schimbat?
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
In mod normal da, daca are TI negru e modelul de 160 dar cel mai bine faci o diagnoza si vezi ce e sub capota
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sau cel mai ieftin te uiti in talon. De ce sa dai banii pe diagnoza?
  • constantin1978

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
In talon scrie 96kw-deci a fost trosnita?
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pai si ce daca a fost lovita!?
Ata timp cat nu e dauna totala nu vad o problema.
Pe strazile din RO 90% din masini sunt 'atinse'.
Noi romanii inca cautam masina sub 150k km, 'virgina' si cu bani de logan!
Daca masina e in mintile ei si nu are defecte ascunse grave, go for it.
Spor.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ciudat e ca se gasesc multe de 130CP cu TI negru... chiar nu stiam faza asta.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Si a mea e de 130CP (96Kw) si nu are nicio litera neagra....In cartea de Identificare a masinii scrie A20DTH si 96Kw. Si motorul "Fara Serie". Masina e de pe Belgia.
La diagnoza imi da A20DTJ cu 96Kw...
Ce sa mai cred... Confused
  • constantin1978

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
De obicei variantele fara litera neagra sunt cele de 110 cai
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Stiu ca variantele fara litere negre sunt de 110CP, dar nu trebuie sa ne luam dupa ce scrie pe hayon. Luam in considerare ce e sub capota. Si nu cred ca diagnoza zice prostii..

Cheers!
Skip ads

  • CCarp951

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua . Ce parere aveti de aceasta masina, se merita?https://www.arnoldclark.com/used-cars/vauxhall/insignia/2-0-cdti-163-elite-nav-5dr-auto/2015/ref/arnfh-u-19035
Tin sa mentiobez ca stau in uk deci volanul nu este un impediment.
  • CCarp951

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Desi este o masina frumoasa prietenei mele i se pare prea mare deoarece o sa fie condusa si de ea am decis sa luam un Opel Astra Smile nu la fel de bine dotata ca acea superba Insignia dar destul de multumitoare .
  • florin250

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A 20 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna , ca și posesor de Insignia de peste un an pot sa zic ca ar fi bine sa fugiþi de aceasta masinã "ca dracu de tãmâie " . Eu personal am inceput sa o urãsc , la banii cât costã aceasta masina mai bine cumperi altceva , are o grãmadã de probleme ascunse , rulmenti cutie viteze de" duc" mai ales la modelul de 130cp pt ca are cutie M32 un jeg de cutie GM cunoscuta pt probleme grave de proiectare a canalelor de ungere a rulmentilor acestia nefiind lubrifiati suficient cedeazã prematur ,din cauza proastei amplasari a DPF care încãlzește f. tare baia de ulei in timpul regenerarii simeringul de la sorbul de ulei care bineinteles este dintr-un cauciuc care nu rezista prea bine la cãldurã in timp se întãrește si nu mai etanseaza corect astfel pierzându-se presiune de ulei si uneori surprizã se gripeaza motorul daca acest simering nu a fost schimbat la timp (unii zic maxim 5 ani ), de cele mai multe ori când te avertizeazã ECU de presiune a uleiului prea slaba e pre tarziu (zici ca e Dacia 1300 când se aprindea becul la ulei era gata si motorul) din cauza proastã amplasari a senzorului de presiune de ulei ECU nu poate monitoriza corect presiune ( cei care nu ati schimbat inca simeringul ....va jucati cu focul Smile) ,la modelele 2009 si 2010mari mari probleme cu clapetele din admisie se desprind de pe ax si sunt absorbite in cilindri si iti face praf motorul sau turbina ,furtunul de la intercooler crapã si rãmâi in drum sau in limp mode SVS ,problema f comuna , beculetele care lumineazã din spate turometrul si vitezometrul se sting si se desprind cum au chef uneori lumineazã doar jumate alteori doar un sfert chestie care pe mine ma scoate din sarite problema acestor beculețe este una si asta este unaf comuna si frustrantã si scump de reparat(consultati forumurile externe ),ruginã la suruburile de la balamalele la usi si ruginã pe dedesupt la bratele de la suspensie spate , si la lonjeroanele de sub motor care nu sunt tratate corespunzatot din fabrica si din cauza cãldurii motorului se desprinde vopseaua si incep sa rugineasca(zici ca e o masina de 20 ani Smile) ,racitorul de ulei cedeazã si picurã uleiul din motor etc etc etc si ar mai fi si alte probleme de confort este f. zgomotoasa pt o masina varf de gama. (pt ci e nu credeti testati un Passat din 2010 si o sa vedeti diferenta) ,scartie plasticele din interior ,iarna se încãlzește greu motorul ,devalorizare rapidã a produsului ; Opel nu știe de existenta României , nu ai pe dvd ul primit cu masina harta româniei pt gps (model 2010) trebuie sa-ti faci tu rost ,cea ce nu mi se pare normal la o masina care e varf de gama la Opel si care a costat aprox 25000 euro când a fost noua etc etc etc In schimb este f frumoasa doar ca aceasta frumusete costa mult....prea mult zic eu pt ce ofera.
Scuze daca am supãrat pe cineva , nu asta mi a fost intenþia , tot ce am spus aici este din experienþa proprie si din experienþa unor cunostinte proprietari și ei de Insignia care la rândul lor se gandesc si ei serios sa se scape de ele.
Au am sa o vand chiar daca o sa pierd 1500- 2000 euro , asta e mai câștigãm , mai pierdem , pt mine a fost primul si ultimul Opel. Scuze daca am scris cu unele greseli de ortografie dar ma grãbesc sa scap de beleaua asta de masina. Smile Sãnãtate.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Ca sa ne dam seama cum ar trebui sa intelegem mesajul tau, ai putea sa ne spui si noua ceva despre masina ta?
Uite cam cu ce ar fi bine sa ne lamuresti si pe noi, asa sigur intelegem mai bine si putem sa apreciem mesajul tau la adevarata lui valoare / greutate:
- ce Insignia ai: model, motorizare, an, km la achizitie, km acum, cand ai achizitionat-o tu, dotari?
- ce probleme ai TU la masina ta, nu prietenii si prietenii prietenilor sau ceva cunostinte? Poti sa detaliezi cand au aparut si cum le-ai rezolvat?
- cati bani ai investit tu in masina de la achizitie?
- ce reparatii ai facut, cat te-a costat si ce reparatii ar fi necesare acum?
Nu se supara nimeni, ideea e ca ar fi fost bine sa incepi prin a ne aseza si pe noi in discutie, ca sa ne lamurim despre ce e vorba.
  • florin250

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A 20 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Insignia Sports Tourer 2010 , 2.0 CDTI A20DTJ 130Cp , 181000 Km reali. Navi DVD 800 , geamuri electrice fata , asr , esp. climatronic, frana de mana electrica etc , achizitionata anul trecut in Mai.
Problemele pe care le-am avut eu pana acum ,
-rulmenti cutie M32 care au fost inlocuiti la reprezentanta in Oradea piese si manopera=2850 Ron ,2 ani garantie
-inlocuit simering sorb pompa de ulei +ulei +filtru ulei inlocuit la reprezentanta in Oradea piese si manopera =950Ron, 2 ani garantie
-racitorul de ulei (Termoflot) inlocuit la reprezentanta in Oradea piese si manopera 1350 Ron, 2 ani garantie
-furtun inteculer inlocuit de mine cost piesa 500 Ron
-achizitionat kit roata de rezerva=700ron

De ce va vreme am oscilatii la relanti can este rece motorul si imi da un pic in nas , imi este groaza sa o duc la service sa vad ce problema ar mai fi si la motor...


Pe viitor inca nu este f urgent ar mai trebui inlocuit kit ambreiaj + volant si rulment presiune aprox 2400 Ron + manopera aprox 350ron
-rde rezolvat problema iluminarii turometrului care cum am decris mai sus uneori cifrele sun luminate complet alte ori doar de jumatate sau un sfert , ma refer la iluminarea cifrelor de la turometru
Ar masi fi si altele da cred ca e suficient deocamdata Smile
  • CCarp951

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Fara suparare dar din cate observ tu ai cumparat masina sh .. si se pare ca ar fi intr o stare jalnica .. asta nu inseamna ca masina e de vina ci acea persoana care a avuto inainte.. imi pare rau sa aud ca ai asa mari probleme cu ea. Banuiesc ca a fost import Germania sau Belgia nu ?
  • florin250

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A 20 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Da , germania....
  • CCarp951

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles . Tipic masina germana adusa la noi . Nu mar mira sa aiba mai mult.. pe viitor iti dau un sfat de fel masinile din germania belgia etc cu multi km sunt ft alergate si nu prea bine intretinuta. Si de fel sunt ieftine . Daca vrei o masina sh buna dute personal si cauta una putin rulata gen 40 60k km vor fi mult mai scumpe dar de obicei sunt in regula atat tehnic cat si estetic.eu am fost lamurit cu masini aduse de acolo ... si eu am luat o mica teapa cu o masina mai exact un focus 1 dar a fost cat de cat ok ca a fost ieftina si a fost prima masina. Succes pe viitor in achizitionarea unui autovehicul. Opel este o marca ok raportata la calitate pret. Taicamiu detine un astra h sedan din 2008 de noua iar de atunci pana acum nu a avut probleme majore inafara de consumabile abea acum trebuie sa schimbe doar bucsaraia si bascula din cauza drumurilor noastre in rest nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR