Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Avelo Bahtalo Elvetia !
Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !

Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.
Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.
Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.

Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de "Tzigania" sau tara tiganilor europeni.

Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma, insa promoveaza o Romanie manelista.

Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care, pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, despre care am scris aici http://www.urbaniulian.ro/2...ntervina-oficial, mi-a transmis aceste lucruri :

"Draga Iulian,
Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine, lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani.

Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care sunteti supusi in Elvetia.
Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana.

Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca, au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate elucida doar traind in tara voastra.
Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii centrate pe imaginea tiganilor.

De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale carora voi le spuneti manelisti.
Fetita mea, invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei, discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.
In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor, astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."

Sinuosul drum al lebedei din Austria catre graterele faraoancelor si magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul carutei.

Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII [ nu rromii ] nu fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv, decat sa isi exercite dreptul la vot.

Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.

Domnul Sava, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani, dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.

Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.
Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900 sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este extrem de redusa.
Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt oameni de o inalta probitate profesionala si morala :
manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.

Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi spunea : " Am invatat la Oxford, predau de peste 20 de ani, insa nu am crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici, noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.
Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai consider roman.
Tara mea se cheama Romania, nu RRomania!"[

eu ma recunosc ca RASIST! si nu mi-e frica sa afirm asta!


Ultima modificare facuta de octav13 la Joi 26 Feb, 2009 2:40 pm
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
traim intr-o tara de kkt plina de tuciurii si o sa ajungem sa fim condusi de ei! Propun sa ne cumparam pusca/pistol/tun si sa luam lectii de tras la tinta
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu se poate mosule ca incalcam drepturile omului. Sar cu gura organizatiile antirasiale. Pe care le dor in cot de ce fac aia in afara tarii si nu le apara drepturile in afara teritoriilor. Dar daca in Romania il faci pe unu TIGAN te da in judecata ca de fapt el e rrom. Nu stiu cine a fost idiotul care a pus rrom deoarece se confunda foarte usor cu roman. Asta e, ce ne facem cu mana noasta ne meritam. Un inceput ar fi schimbarea acestei denumitre rrom cu orice alceva: grom; srom, brom, dar nu cu R
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si ce daca sar organizatiile,poate asa se rezolva si alte chestii.
dar in apararea noastra cine sare?!
vorba aia "daca nu noi atunci cine?!"
prin a fi "rasist" nu inseamna neaparat ca sa-i omoram pe toti,doar sa le aratam exact unde le e locu' si de unde provin.
poate sar Pakistanezi,ca le mutam mai la vest obarsia! Cool
Skip ads

  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai despre drepturile omului este vorba aici, dar ale noastre ale Romanilor nu ale rromilor Smile. Pe noi cine ne apara?
Inainte de 2007 am fost plecat de nenumarate ori din tara, si pe unde m-am dus nu mi-a fost niciodata rusine. Ultima plecare a fost in decembrie 2006. De atunci am refuzat sa mai ies din tara in interes de serviciu. Ma rezum sa imi fac concediile in Grecia, ca de... la noi e prea scump.
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul urasc tiganii. Daca ar fi dupa mine, i-as strange pe toti pe stadioane si i-as impusca (pt ca un glont este foarte ieftin). Din pacate, or sa ajunga sa ne conduca si atunci cand se va intampla, o sa incerc sa emigrez undeva peste ocean Smile Tiganilor li se spune tigani in Romania de peste 150 de ani, iar acuma, mai nou, nu mai sunt tigani.. sunt romi... e penibil.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine sa se planga altii decat noi. Infractorii stau foarte bine in alte tari... Mai bine sa se vaite aia decat sa ne vaitam noi. De ce sa ne chinuim sa ii aducem in tara? Eu unul prefer sa se uite strainii urat la mine dar sa merg linistit pe strada la mine in tara, decat sa ma laude (ca natie) si in tara sa fie jungla.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
asa baieti descarcati-va!
problema drepturilor omului a fost bagata tot de catre "vest",vis a vis de felul in care ii tratam noi...si acu sa vada ce fel de specimene sunt.
acu' nu le mai convine de ei...las ca asa le trebuie!sa se spele cu ei pe cap.
Skip ads

  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Unde esti tu Antonescule...un lucru vreau sa se intample...sa primim liber la vize de la americani,toate ciorile din romanica vor migra acolo,iar cea mai mare satisfactie va fi cand se vor apuca de prostii ca americani nu stau la discutzie cu nimeni...ii impusca in cap si abia pe urma ii intreaba dece au facut lucrul ala...
  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu or sa emigreze prea curind in USA - din pacate - si asta nu din cauza vizei sau a crizei de acolo. Vizele nu i-au impiedicat niciodata sa calatoreasca. Nu sint obisnuiti sa plece la o asa de mare distanta de comuniatea lor, iar SUA asa ceva nu exista - mai au nevoie de citeva sute de ani ca sa ajunga si acolo.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bune erau vapoarele alea din carton!
La timpul lor se zice ca au fost eficiente,dupa un articol pe care l-am citit-o acum ceva timp se zicea ca Antonescu de fapt a aparat tiganii de exterminare, infiintand gulagurile,aceeste fiind de fapt refugiile pentru TIGANI.Singura cale de exterminare au fost asa zisele vapoare din carton care de fapt au facut decat 10%din treaba!Si cu aceasta ocazie sustin parerea:Tiganii trebuie exterminati!
PS.Sant rasist si nu mi-e rusine!
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ingrozitor mi se pare si faptul ca au parte de o mare campanie publicitara si din partea posturilor de televiziune. Toate posturile rromanesti (vorba lui octav13) le promoveaza muzica, obiceiurile care nu au nimic in comun cu traditiile tiganesti, limbajul agramat, lucru care se reflecta in comportamentul copiilor. Cu greu ma abtin sa nu comentez mai mult. Sunt roman dar imi este din ce in ce mai greu sa ma simt roman in Romania. Noi nu mai avem nici un fel de drepturi. Drepturi au doar minoritatile, noi avem doar dreptul de a fi trasi pe dreapta (mentionez asta ca sa fiu on topic pe forum) pentru ca avem curajul sa punem un bec albastru la masina, sau sa foliem geamurile, ca sa nu mai vada tiganii o geanta uitata pe bancheta si sa nu mai fie tentati saracii sa ne sparga masinile. Gata, am zis ca nu scriu mult, dar e greu sa te abtii pe un asa subiect.
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:problema drepturilor omului a fost bagata tot de catre "vest",vis a vis de felul in care ii tratam noi...si acu sa vada ce fel de specimene sunt.

Foarte corect, iar ziarele noastre ar trebui sa scrie, CU MAJUSCULE, pe prima pagina, acest lucru, sa le reamintesca cat de toleranti au fost la vremea respectiva. Acum sa suporte consecintele!
Apar la televizor si spun ca drepturile lor sunt incalcate. Dar dreptul la munca (ce-o fi ala?), nu-l revendica nici unul din ei. Cer doar salbe, aur si pamanturile de la Cuza si Kogalniceanu. (Ce penibili au fost "cowboy-i" aia care s-au dus la statuia lui Kogalniceanu, sa depuna jerbe si coroane. Si indeosebi canalele media care i-au prezentat)
Nu am auzit unul care sa spuna: vreau sa muncesc si nu sunt lasat. Deh, munca e pentru boieri!
La fel de grav este un fenomen care se amplifica pe zi ce trece: Romanii incep sa se "tziganizeze". Ii copiaza in toate cele, inclusiv in accentul specific exprimarii lor verbale! Dansurile nu mai sunt dansuri daca nu se misca buricul, sau indoitul mainii din cot urmat de mici batai ale palmei deschise, de la cealalta mana. (cu multi ani in urma indoitul asta avea alta senificatie, echivalentul "jumatatii lui cinci", facuta din degetele unei maini)
Vorba unui prieten: Remediul? Excursie generala pe un atol in Pacific, dupa care un experiment cu o bomba atomica Evil or Very Mad
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Gresit mihdoi "vreau sa muncesc si nu sunt lasat" este sloganul fostilor securisti, militieni, etc. care nu sunt lasati sa-si mentina burtile mari pe scaune de bugetari. Doamne ce gica contra sunt, stau si ma intreb, oare imi comvine ceva? Evil or Very Mad
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
andreih a scris:Nu or sa emigreze prea curind in USA - din pacate - si asta nu din cauza vizei sau a crizei de acolo. Vizele nu i-au impiedicat niciodata sa calatoreasca. Nu sint obisnuiti sa plece la o asa de mare distanta de comuniatea lor, iar SUA asa ceva nu exista - mai au nevoie de citeva sute de ani ca sa ajunga si acolo.

Se obisnuiesc repede. Abia asteapta sa se laude ca au fost in State.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Problema este ca la noi in tara , minoritarilor li s-au dat prea multe drepturi, iar noua romanilor, cred ca ni s-au luat din ele. Un cioroi bulibasean cu tot neamul lui ( vezi clanurile ), fac tot felul de nenorociri, nu li se intampla nimic, iar un taran roman care muta doi tarusi, este acuzat de tulburare de posesie si face un an de puscarie.
Acele drepturi si le-au castigat prin spaga. Fac o nenorocire, baga spaga la toate nivelurile, mai o amenintare si in cateva zile scapa. Este un proverb care spune ca "pestele de la cap se impute". Nimic mai adevarat. Atata timp cat vor avea spatele asigurat si legile atat de permisive, multe belele se vor mai intampla.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si "TIGANIADA" de I. B. Deleanu cum se va numi? Va modifica si "Razvan si Vidra" de B. P. Hasdeu?
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
poate o sa par prea radical dar singura solutie pe care o vad se afla in poza atasata


  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1.Tiganii trebuiesc exterminati impreuna cu cei ce-i sustin si apara:politia, procuratura, judecatorii, intr-un cuvant statul roman.
2.Tiganilor trebuie sa li se schimbe numele din rromi in ce-o fi, cum a spus un alt coleg, gen talhari, taciurii, tzigani, etc.
3.Jurnalistii din aceasta tara trebuie sa sustina romania si cetatenii ei prin diverse articole pro romani, si sa condamne vehement activitatile tziganilor atat din tara cat si de afara, si sa ia pozitie fata de tot ceea ce se vehiculeaza in presa straina de pretutindeni, acest lucru trebuie sa-l faca si MAE neintarziat, altfel suntem pe acelasi calapod cu tziganii, definitiv si iremediabil.

PS: Nu am nimic cu tziganii care isi vad de treaba lor si muncesc onest(oare cati sunt?), sunt ferm impotriva celor ce provoaca nenorociri in tara asta si cetatenilor ei, si aduc prejudicii pe plan extern romaniei si cetatenilor ei.
Pistolul e o moarte prea usoara, astia trebuiesc crestati cu lama si dati cu sare, apoi la soare sa stea vreo doua zile.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mitluc a scris: Gresit mihdoi "vreau sa muncesc si nu sunt lasat" este sloganul fostilor securisti, militieni,... Evil or Very Mad

In postul meu, m-am referit strict la tzigani. Cei la care te referi, nu fac parte din acest subiect.
Pun intrebarea intr-un mod mai direct: a auzit cineva vreun tigan, ca vrea sa munceasca?
Ma apropii de juma' de suta (ca varsta), dar nu am auzit vreun magraon zicand ca vrea sa munceasca. Poate sunt eu prea tanar Laughing si mai am timp...
GSC a scris:Nu am nimic cu tziganii care isi vad de treaba lor si muncesc onest(oare cati sunt?)

Exceptia confirma regula!


Ultima modificare facuta de mihdoi la Joi 26 Feb, 2009 9:26 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR