Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sfatul meu pentru toti cei interesati in recupararea banilor platiti aiurea pe taxa de....inmatriculare, poluare si cum naiba se va mai numi, este sa consulte un avocat bun in contencios administrativ! Retineti un singur lucru ! De la bun inceput si pina in prezent, aceasta taxa a fost ilegala si discriminatorie ! In toate variantele ei!
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
15.05.2009
astazi am recuperat[CASH] cei 5725,75 lei reprezentand taxa de prima inmatriculare platita 09.01 2008
dobanda la bani peste vreo luna.
VA DORESC SUCCES
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:15.05.2009
astazi am recuperat[CASH] cei 5725,75 lei reprezentand taxa de prima inmatriculare platita 09.01 2008
dobanda la bani peste vreo luna.
VA DORESC SUCCES

Toata stima! Si eu sunt in "dansuri" cu hotii astia jegosi! Evil or Very Mad
  • kid_alex

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
felicitari omule. si eu am de recuperat de la ei 6200 de lei. O sa incep demersurile si eu ca nu imi strica 1600 de euro Very Happy
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
alex, sper ca nu confunzi taxa de prima inmatriculare cu cea de poluare...
  • uli72

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Scrie te rog toti "pasii" pe care i-ai facut si toate detaliile ca sa fie mai simplu. Pe langa documentele pe care le-ai postat ai mai facut si altceva? Te rog sa nu te zgarcesti cu detaliile pentru ca sunt foarte importante. Cred ca pe noi nu lucrurile mari de omoara ci detaliile.Multumim anticipat.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
h0rm0n a scris:alex, sper ca nu confunzi taxa de prima inmatriculare cu cea de poluare...

Maestere lumineaza-ne si pe noi care este diferenta intre taxa de prima inmatriculare si cea de poluare?
Dar legal...in conformitate cu toate ordonantele emise de jegurile din palatul victoria! Poate ai tu o explicatie logica la faptul ca masinile importate din UE poluaeaza si cataragele autohtone care au 3,5 m. masina si 30 m. dara de fum nu! Sau poate ca vrei sa stai doar cu un deget in UE... Tratatul 90 al UE este cat se poate de clar si contravine flagrant cu orice fel de taxa aberanta, pusa ca bir numai ca sa salveze ei Loganul de Milogeni! Iti recomand acest clip...sa vezi cat de "democratici" sunt cei din Milogeni !
http://www.youtube.com/watch?v=qFO3AKYX5P4
Lun moment dat chiar un lider de sindicat spune ca "sustine taxa auto care protejaza productia interna" in schimb nimic despre calitate, fiabilitate, anduranta, pret si multe altele in legatura cu coscovele de Milogeni! Si nu este drept ca toti muncitorii romani sa ii tina in brate pe atarnatii de milogi de la Dacia! Sa intre in competitie, sa demonstraze ca au produse fiabile, sa faca dovada unor teste de anduranta, siguranta, fiabilitate, omologate international cum au si alti producatori de masini! Nu miloaga si foamea in gat!
Din cauza lor avem noi toti, cei care ne luam masini bune de dincolo taxa de poluare/prima inmatriculare sau pe...prostie si lasitate!
Si ar ma fi ceva legat de legalitate...in RO s-au castigat mii de procese de cand aceasta taxa a fost instituita! Cum iti explici legalitatea ei atata timp cat mii de dosare intentate statului roman au fost castigate de catre oameni? Dar asa suntem noi romanii... sau cei mai multi dintre noi...platim ca prostii, ingitim orice aberatie legata de incalzirea globala, poluare si alte smenuri ale jegosilor de la guvernarea anterioara si actuala, care ne taie toate padurile din tara, lasand mii de hectare sterpe si pustii !
@kid_alex Asa este...numai ca unii, multi la numar, nu vor sa discearna cu adevarat jaful statului impotriva propriului cetatean!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Sam 16 Mai, 2009 11:39 am, modificat de 4 ori in total
  • kid_alex

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
e aceeasi chestie Very Happy
Skip ads

  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E aceeasi chestie cu alta denumire Smile. Si eu am duel la tribunal cu finantele pe taxa de poluare. Sper sa termin anul asta.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
diferenta dintre cele 3-4 taxe [poluare,prima inmatriculare,triplare,dublare- urmeaza cea de cosinus patrat], deci, cum spuneam DIFERENTA nu e nici una.
TOATE te FURA , dar cu alta denumire.
ROMANUL se lasa foarte usor biruit sub orice forma.
se sperie repede si se duce si face coada la platit taxe inventate de vomitaturi care se perinda pe la guvernare.
sunt foarte bucuros ca mi-am recuperat banii FURATI acum,aproape un an jumate
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
RANGA a scris:
Maestere lumineaza-ne si pe noi care este diferenta intre taxa de prima inmatriculare si cea de poluare?


ca "aspect", nu-i nici o diferenta...

dar pana la aceasta ora, am auzit numai castigatori de taxa de prima inmatriculare (4 la numar).... dar cand si cel de poluare?
pana vad unu ca a castigat cel de poluare, atunci realizez ca este si acesta ilegal... dar pana atunci, astept !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu sunt direct interesat, dar faptul ca taxa este prezentata drept "de poluare" nu schimba nimic din PDV juridic, atata timp cat ea poate fi asimilata drept o taxa vamala "ascunsa" (vezi citatul din lege pus de colegu' mai sus), ceea ce e ilegal din PDV comunitar Exclamation
Atata timp cat aceeasi suma nu se aplica si tranzactiilor intre 2 particulari romani care isi vand masini SH intre ei, taxa va fi ilegala indinferent de nume... Exclamation Iar legile comunitare sunt "superioare" celor nationale, deci... Twisted Evil
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
h0rm0n a scris:
pana vad unu ca a castigat cel de poluare, nu pot zice nimic!

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si a venit si dobanda la banuti.
488 lei aferenta perioadei 09.01.2008-10.05.2009[ dobanda calculata exclusiv cu rata inflatiei]
DECI:recuperat total 5725+488=6213 lei [62milioane ,una suta treizeci mii lei vechi]

FELICITARI autorului care nu s-a lasat furat de statul roman.
Iar celor care au mai demarat o astfel de actiune le doresc SUCCES.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru victoria obtinuta!
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca ma ajuti sa recuperez taxa de poluare iti dau procent. numai sa te ocupi tu:) am dat 1150 euro. daca te intereseaza da un mail privat
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Merg si eu:am de recuperat din taxa de prima inmatriculare 44 mil+dobanda (am platit in 10/2007!)....Ofer procura notariala si 10-15%din suma recuperata unei persoane care poate si doreste sa se ocupe!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu fac targ cu avocatul! Castiga si are 30% din cele doua taxe platite! Prefer sa-i dau lui un procent gras, decat sa las canaliilor astora infometate banutii! Bafta la toti cei care incearca!
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am vorbit serios. ofer procent persoanei care se ocupa cap-coada de dosar. astept mesaj pe privat
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
se pare ca nu e nimeni interesat
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR