Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • denisman2001

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea!
vreau sa-mi iau in opel astra motor 1.9 ctdi 120cp, cu cutie automata6 trepte!1

vreau sa stiu si eu daca fac o alegere buna sau nu!?
am auzit ca nu sunt foarte bune cutiile automate in general , eu sunt de alta parere
vreau si eu un raspuns de la cunascatori daca sunt probleme cu aceste cutii?
intr-o saptamana maxim trebuie sa ma hotarasc!
multumesc mult!
Apropo ma costa masina 9500euro si are 15000km!1e buna la pret?/si la cutie?
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acuma stii vorba aia,la inceput si nevasta-i buna!Dar pe parcurs iti dai seama singur daca ai facut o alegere buna sau mai putin buna! Very Happy Alegerea iti apartine in totalitate Cool
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
denisman2001 a scris:salut la toata lumea!
vreau sa-mi iau in opel astra motor 1.9 ctdi 120cp, cu cutie automata6 trepte!1

vreau sa stiu si eu daca fac o alegere buna sau nu!?
am auzit ca nu sunt foarte bune cutiile automate in general , eu sunt de alta parere
vreau si eu un raspuns de la cunascatori daca sunt probleme cu aceste cutii?
intr-o saptamana maxim trebuie sa ma hotarasc!
multumesc mult!
Apropo ma costa masina 9500euro si are 15000km!1e buna la pret?/si la cutie?


Cam multi kilometri parerea mea. Eu zic sa mai cauti ,gasesti Astre H macar cu 1.6 benzina cu mai putini kilometri. Deja la kilometrii aia deja incep toate sa cedeze.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daca si 15.000 km sunt multi atunci nu stiu ce sa mai zic de 150.000 km sau 200.000 km Smile
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca vad bine a scris 15.000 KM,ceea ce nu as crede a fi foarte multi! Daca la cifra asta incepe sa cedeze ,,toate", oare ce se-ntampla dupa 150.000 KM?Ce zici < Cypher? Fi putin mai atent altadata! Cool
  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu ce sa mai spun de 315.000 km . ca a mea o duc la remat Smile)
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cutiile automate au un consum mai mare, iar injectia common-rail este cam pretentioasa pentru Romania, caci nu avem motorina de calitate. Un vecin si-a luat astra de 1.7 CDTI din germania, din 2007, iar dupa 2 luni i-a cazut pompa de presiune. Eu unu, nu as opta pentru motorizarea asta in Romania. Dar, decizia iti apartine. Oricare ar fi, sper sa fie buna!
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
slickest a scris:daca si 15.000 km sunt multi atunci nu stiu ce sa mai zic de 150.000 km sau 200.000 km Smile



Cer scuze am citit gresit Very Happy Citisem 150.000

Atunci ia-o Very Happy daca are 15.000 km.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cunosc multe cazuri deja in care proprietarul nu mai poate sustine rata si e nevoit sa renunte la masina; e un chilipir o masina pana in 20k de km e practic noua; conditia e sa nu fi avut accident, asta se poate verifica destul de usor, e un centru de testare completa in Auto-Vit (sau la orice service de incredere)

ca exemplu, cineva da o Astra H Sedan cu 10000 de km cu tot atatia euroi...merita, nu? (deh, asa e romanul, daca are 3 lei isi ia masina de 5 si zice lasa ca vad eu...iete ca multi vad mai repede decat se gandeau...)

scuze de off...
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:Cutiile automate au un consum mai mare, iar injectia common-rail este cam pretentioasa pentru Romania, caci nu avem motorina de calitate. Un vecin si-a luat astra de 1.7 CDTI din germania, din 2007, iar dupa 2 luni i-a cazut pompa de presiune. Eu unu, nu as opta pentru motorizarea asta in Romania. Dar, decizia iti apartine. Oricare ar fi, sper sa fie buna!

Hai sa nu generalizam acum, daca vecinului tau i s-a stricat pompa de injectie asta nu inseamna ca cdti urile se strica daca merg cu motorina din Romania.
Stiu eu destule motoare cdti care au mers cu te miri ce motorina zeci de mii de km si alergate si ... surpriza! inca mai merg.
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:
Iscander_88 a scris:Cutiile automate au un consum mai mare, iar injectia common-rail este cam pretentioasa pentru Romania, caci nu avem motorina de calitate. Un vecin si-a luat astra de 1.7 CDTI din germania, din 2007, iar dupa 2 luni i-a cazut pompa de presiune. Eu unu, nu as opta pentru motorizarea asta in Romania. Dar, decizia iti apartine. Oricare ar fi, sper sa fie buna!

Hai sa nu generalizam acum, daca vecinului tau i s-a stricat pompa de injectie asta nu inseamna ca cdti urile se strica daca merg cu motorina din Romania.
Stiu eu destule motoare cdti care au mers cu te miri ce motorina zeci de mii de km si alergate si ... surpriza! inca mai merg.


Confirm: 2 Corse 2005 1.7CDTI 101 CP amandoua si merg de nu au treaba cu motorina de la noi

Acum cum ai si norocul.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am facut practica la Autoklas, dealer Mercedes. Dupa cum bine stiti, Mercedes are common-rail. Cele care veneau in afara de revizii, erau ori lovite, ori problemele cu injectoarele sau pompa. Injectia common-rail este o injectie buna, bine gandita, consum mic si putere, dar trebuie sa ai foarte mare grija de ea. O particula destul de mica poate strica injectorul, care nu se repara, si este o gramada de bani si el, si manopera, caci trebuie sincronizat cu motorul masinii. Sunt si masini cu injectia asta care nu au probleme, dupa cum bine ati dis. Eu am zis nu ca toate se strica, doar ca sunt mai pretentioase si riscante pentru mizeria de combustibil din Romania.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cum poate ajunge particula aia de mizerie la injector? Nu de asta exista filtrele de motorina / benzina ?
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Filtrul trebuie schimbat la un numar ,,n'' de kilometri, dar daca motorina este cu 30 % mai murdara decat un ideal, filtrul isi poate face treaba cum trebuie pana la kilometri garantati? Diametrul gaurii injectorului este cat diametrului firului de par, adica cativa microni...destul de mica daca stam sa ne gandim.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR