Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cred ca cel mai simplu pentru cei care nu sunt din zona ar fi sa se duca sa ceara de la reprezentanta aceste detalii...
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Off reprezentanta opel Evil or Very Mad . Cu toate ca am jurat ca n-o sa mai calc pe acolo destul de curand se pare ca nu prea am de ales Crying or Very sad
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai vad ca esti din timis
de ce nu iei legatura cu CristianTM?
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:pai vad ca esti din timis
de ce nu iei legatura cu CristianTM?


Am disecat saraca masina destul. Si la mine ii problema ca am nevoie de masina zilnic. Fie eu fie rude de ale mele. Greu prind ocazia sa stea masinuta in garaj 1 zi intreaga. Cam asta ii problema Crying or Very sad . Daca sar fi putut afla prin vin ar fi fost perfect Very Happy .
Skip ads

  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
mircea77 a scris:
DB77AAA a scris:Merge si cu OPcom.


Buna,

Imi puteti spune si mie unde in Opcom se activeaza maneta tempomat ?

Multumesc.
se activeaza in 3 module:
engine
cim
instrument

intri in fiecare modul > programming > program variant configuration
introduci carcod-ul (4 cifre, il gasesti in carpass sau pe cartea de service a masinii, pe acolo pe unde ar trebui sa fie codurile de la cdplayer)
cauti functia cruise control si o pui pe present in toate cele 3 module

in instruments daca vrei sa vezi daca ai led-ul prezent (cu toate ca nu prea cred ca-l ai) intri pe tests, cauti cruise control si dai start activation
daca se aprinde in bord inseamna ca il ai
daca nu se aprinde inseamna ca iti lipseste led-ul si activarea CC din instrumente nu mai e necesara (sau e inutila atat timp cat nu ai led-ul)


Intr-adevar nu am ledul pentru CC in bord, dar CC functioneaza perfect.
Multumesc pt ajutor.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mircea77 a scris:
jgyprime a scris:
mircea77 a scris:
DB77AAA a scris:Merge si cu OPcom.


Buna,

Imi puteti spune si mie unde in Opcom se activeaza maneta tempomat ?

Multumesc.
se activeaza in 3 module:
engine
cim
instrument

intri in fiecare modul > programming > program variant configuration
introduci carcod-ul (4 cifre, il gasesti in carpass sau pe cartea de service a masinii, pe acolo pe unde ar trebui sa fie codurile de la cdplayer)
cauti functia cruise control si o pui pe present in toate cele 3 module

in instruments daca vrei sa vezi daca ai led-ul prezent (cu toate ca nu prea cred ca-l ai) intri pe tests, cauti cruise control si dai start activation
daca se aprinde in bord inseamna ca il ai
daca nu se aprinde inseamna ca iti lipseste led-ul si activarea CC din instrumente nu mai e necesara (sau e inutila atat timp cat nu ai led-ul)


Intr-adevar nu am ledul pentru CC in bord, dar CC functioneaza perfect.
Multumesc pt ajutor.


Daca vrei led in bord , am facut eu schema cap coada ca nimeni de-aici nu a facut-o, dupa care il activezi in instruments. Te va ajuta. Succes !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai pune si pentur noi poza cu schema pentru ca urmeaza sa demontez si eu bordul sa pun led-urile lipsa...
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da o pagina inapoi (mai exact pag. 2),postul 11 si ai acolo toata schema bordului cap coada, cu rezistente etc. Smile
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
a...
scuze...
am crezut ca ai alta Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Va pot ajuta cu aflarea codului de securitate al masinii (Vectra-C, Astra-H, Corsa-D, Zafira-B, Signum). Pentru detalii --> pm.

Mda, acu spui?!? Am stat doua nopti sa scot nenorocirea aia de cod si nu am reusit. Noroc ca la cateva zile ma sunat nea Caisa ala de la care am luat masina sica mi-a gasit codurile.

Reprezentanta - 80 lei sa afli codul(atat e la noi)
Acu depinde daca celelalte metode sunt la indemana si iesi mai ieftin.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
alex_paval a scris:Reinviu acest topic pentru ca vad ca nu s-a mai discutat de mult pe tema asta . Ce am sa detaliez va fi cu martorul din bord. Mi-am pus si eu tempomat aftermarket la Vectra C 2.2dti 2002... L-am activat cu tech2 la reprezentanta dar nu aveam led in bord cand am facut activarea. Asa ca azi am decis sa mi-l montez , neavand pe nicaieri nicio schema, absolut nimic .. am luat eu pas cu pas toata plansa bordului si am gasit 2 montaje asemanatoare pe placa , la semnalizare si la proiectoare ceata.

Asta ce-ar implica : , 2 rezistente , una de 361Ω si una de 331Ω puse in serie pe placa si un led SMD, ce culoare vreti voi.

Dupa ce ati montat aceste componente , va rezulta aceasta :


Din pacate , tipul de la reprezentanta nu mi-a activat si ledul Sad ... dar ca sa-l testez sa vad daca functioneaza , am facut in felul urmator ... Am filmat cand montam bordul , si am observat ca s-au aprins toti martorii din bord, si inclusiv cel de tempomat atunci cand am cuplat mufa. Puteti observa in captura de pe film -->
.

Acum va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns , activarea ledului merge doar pe Tech2 sau merge si pe OPCOM ?
o mica corectare am la ce ai scris tu acolo si e faptul ca identificarea marimii rezistentei (nu stiu cum sa zic altfel) se masoara in felul urmator:
primele 2 cifre se inmultesc cu 10 la puterea cifrei a 3-a
adica la tine 361 inseamna 36*10^1 = 360 Ω
iar 331 inseamna 33*10^1 = 330 Ω

am vrut sa precizez asta pentru ca unii vor gasi rezistente de genu 365 sau 335 (care inseamna 3,6 MΩ respectiv 3,3 MΩ) si dupa aceea se vor intreba de ce nu li se mai aprind LED-urile

http://www.hobby-hour.com/e...resistor-calc.php
aici aveti metoda cea mai simpla sa identificati rezistentele SMD (daca va e lene sa calculati singurei)
sper sa ajute pe cineva

PS: alex_paval sper sa nu te superi ca te-am corectat
spor
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma supar Smile Eu le-am si masurat si au exact aceeasi valoare , incearca Razz De-aia am spus ca numarul de ohmi este exact ca cel de pe rezistenta. 1 ohm in plus sau minus , nu conteaza asa mult, tot aceeasi intensitate are.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ai dreptate insa ultima cifra e foarte importanta
vezi exemplul dat de mine cu 361 si 365

daca le masori cred ca 5% dintre rezistente au valoarea care e scrisa acolo...
ele oricum au o toleranta de ±2-3%
  • mon amy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut ! am un vectra c din 2005 1,9 diesel motor Z19DT 88kw 120 CP stie cineva in zona judetului cluj unde pot activa maneta de CC si sa imi activeze si BC ?-in afara de reprezentanta opel. personal am o interfata opcom o sa incerc sa imi activez CC dar la BC cica ar trebui tech2?
  • mon amy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am reusit activarea manetei CC dar nu am reusit sa fac sa se aprinda becul in bord desi am acest bec -se aprinde cand dau pe instruments si dau control? totul merge perfect in afara de bec care din pacate nu vrea sa se aprinda-cand intri in instrument apare ceva cu pin 7 si cu pin 8 trebuie activate amandoua ?
la activarea BC mai studiem.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cum ti-ai dat seama ca il ai? Doar cand intri in instruments si dai active la martorul de CC iti dai seama daca e sau nu . Daca nu este , trebuie sa faci dupa schema ca sa poti pune ledul Smile Succes !
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mon amy- 100% ai lipsa ledul in bord + inca vreo 2 rezistente te ajut eu cu montarea lui vb pe Privat.
  • mon amy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
becul e acolo 1000% se aprinde verde si arata ceasul ca un km-traj jos in dreapta bordului, alt bec de cruise control nu cred sa fie .l-am aprins si stins de vreo 5-6 ori ca tot am incercat sa vd daca merge si e acolo.nu pot sa trimit ms privat ca tre sa am mai mult de 10 topicuri.eu sunt din c-turzii.un mes ceva un tel? si ne auzim mii de multumiri pt raspuns . stima
  • mon amy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
intri cu opcom exact ca si explicatiile de mai sus -instrument -programing -si dai pe tests cauti cruise control si dai pe start activation si becul se aprinde frumos daca nu se aprindea nu il aveam dar e acolo frate ca doar nus dus cu pluta. am reusit sa activez CC merge masina ca am fost cu ea dar nu se aprinde becul cand e activat cc- poate am gresit undeva?.maine am sa pun o poza cu bordul de la masina sa vada si altii unde e pus.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
intri pe instrumente > programming > program variant configuration > cauti cruise control si o pui pe present
daca e deja pe peresent o pui pe not present > dai program apoi reintri si o pui pe present
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR