Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
"controle niveau huile" imi apare pe computerul de bord a masinii! problema este ca am dus masia la reprezentatnta unde i sa facut un schimb de ulei si i-a fost schimbat senzorul de ulei! dupa cateva sapt exact acelasi indicativ pe computer! am fost din nou la reprezentanta si mi sa spus ca trebuie sa compectez cu ulei! dupa ce am complectat cu ulei nu a mai aparut! nivelul uleiului pe joja inainte de complectare era primul si al doilea spatiu liber pe urmatoarele fiind ulei! deci in esenta problema a aparut dupa ce i s-au schimbat uleiul si senzorul, cu mentiunea ca cei de la reprezentanta au pus ulei 5w40 iar masina a functionat cu ulei 10w40 pana la acel moment! ar putea cineva sa imi isi dea cu parerea daca este numai din cauza uleiului sau poate alta cauza? este o problema ca masina a functionat cu tipuri diferite de ulei? Multumesc anticipat!
Skip ads

  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
are cineva vreo idee cum as putea sa rezolv problema postata mai sus?
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Un prim sfat, foloseste functia cautare:

https://www.clubopel.com/vie...t=check+oil+level

https://www.clubopel.com/vie...t=check+oil+level

https://www.clubopel.com/vie...t=check+oil+level

Problema este reclamata de multa lume. Eu personal sunt in aceeasi situatie. Unele motoare Z16XE consuma f mult ulei circa 500 ml/1000km

Am incercat sa schimb tipul de ulei. Am folosit ulei Mobil SyntS 5W40 6000 km apoi GM Supersintetic 5W30 inca 6000. Acum am CASTROL GTX 10W-40 de vreo 300 de Km si inca nu ma pot pronunta daca e mai bine.
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sunt destul de nou pe forum si probabil de aceea nu m-am prea descurcat cu functia "search"! si legat de schimbul marcilor de ulei crezi ca are vreo influenta asupra motorului? fostul propretar (masina e adusa din franta) folosea un ulei tip shell helix plus essence 10w40 iar eu am pus ulei de la reprezentanta opel 5w40! ar putea avea ceva consecinte negative daca as schimba din nou tipul uleiului? de exemplu as pune castrol 10w40?
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine e sa pui uleiul folosit inainte de schimb, eu nu stiu ce ulei a avut masina mea din pacate asa ca am mers pe citite si incercate.

Verifica nivelul la ulei mai des (1 data pe saptama) vezi cam cat iti consuma la mia de kilometri.

Intere minim si maxim pe joja sunt 5 subdiviziuni fiecare inseamna 200 ml ulei.

Faci un calcul si iti dai seama cat consuma. Nu uita sa verifici cu masina pe un teren plan ca altfel masori degeaba, si dupa minim 5minute dupa ce ai oprit motorul. Cel mai bine e dimineata sau inainte sa pleci undeva.

Din pacate uleiul pus de mine tot e consumat, a inceput iar sa-mi apara mesajul.


Ca concluzie, daca nu iti curge ulei e bine, daca nu consuma mai mult de 600 ml /1000km motorul e ok.

Nu ma pricep la mecanica dar unii au mai schimbat niste garnituri au mai pus segmenti noi la cilindri dar astea sunt operatii care costa multi bani si se fac in service sau la un mecanic bun.

Mai e un topic aici: https://www.clubopel.com/vie...18xe&start=80
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu din cate stiu odata ce ai pus 5/40 nu e bine sa te intorci la 10/40.
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am facut schimbul de ulei si am pus Castrol 10w 40 si dupa vreo 150 km facuti numai in oras a aparut pe computerul de bord acelasi indicativ! Nedumerirea mea vine de la faptul ca apare haotic adica poate aparea atunci cand motorul nici macar nu s-a incalzit suficient sau cand motorul e incalzit! oare o fi totusi de la senzorul pe care mi l-au schimbat cei de la reprezentanta acum cateva luni? sau zicea cineva pe forum ca 5w50 e ok! deci sa fie senzorul sau uleiul?
Daca are cineva vreo idee e bine venita!
  • antonel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut, am si eu un zafira benzina si tot asa imi apare si mie, dupa ce se incalzeste motorul, eu zic ca senzorul este foarte sensibil, eu circul asa de 2 ani si nu s-a intimplat nimic, atita timp cit ai ulei in motor stai linistit, si eu am fost la reprezentanta opel si tot asa imi apare, verifica sa ai tot timpul ulei si stai linistit
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
este posibil ca pompa de ulei sa fie de vina? astazi discutam cu cineva care lua in discutie si aceasta ipoteza! eu nu as lua in considerare acest lucru deoarece daca ar fi pompa nu ar fi normal sa apara constant? dar indicativul apare haotic! ce paraere aveti in legatura cu aceasta presupunere? Ar merita sa fac o investitie sa o schimb numai ca sa vad daca asta ar fi problema? sau care ar fi cel mai viabil test pentru a o verifica? Multumesc anticipat!
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Senzorul e in baia de ulei, nu stiu ce sa zic de pompa doar daca merge cu intreruperi. Eu sincer cred ca e multa mizerie pe fundul baii si din cauza asta arata haotic. Sunt la al treilea schimb de ulei la 5000 km , si cand scot joja, uleiul din varf e negru iar mai in sus e maroniu brun, cred ca ar trebui sa dau baia jos si sa curat.
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la mizeria din baia de ulei:cand scot joja nu mi se pare murdara la varf! acum am vreo 600 de km de cand am schimbat uleiul si a inceput sa fie un pic mai negru dar uniform, deci eu as exclude varianta ca baia sa fie foarte murdara! si totusi inca nu am depistat de ce imi apare acel indicator pe computer! am facut saptamana trecuta un drum de vreo 300 de km si indicativul cand aparea cand disparea.......deci nimic concludent! ar merita sa schimb din nou senzorul? are altcineva vreo propunere de unde ar putea veni aceasta problema?
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am mai coplectat cu ulei (vreo 600 gr la 900 km) si m-am uitat mai atent la cablu de la senzorul de ulei, unde am sesizat ca era un pic dusa izolatia de pe fir! Acest fie era in contact cu o masa metalica! Am pus un pic de banda de izolat si surpriza indicativul de pe bord a disparut! Pana acum nu a mai aparut si am facut deja vreo 150 de km! Sunt curios sa vad daca intr-adevar era din cauza izolatiei de pe fir sau pur si simplu trebuia sa puna la schimb un pic mai mult ulei! Mentionez ca acum pe joja este un spatiu liber pana la nivelul de full!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR