Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • uher
  • Suspendat
  • 18 mesaje
  • din 06 Mar 2009
  • Astra 1999 X17DTL
  • Prahova
  • uher

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o intrebare pentru voi si anume acum 2 zile am completat ulei la masina pentru ca era sub minim nivelul pe joja am pus 1l direct fara sa ma uit la nivel si dupa aceea am verificat joja si bineteles ca am depasit max cu 1cmc.
Ce pot pati daca las asa pana elimina ea surplusul de ulei?
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
scoate cat de repede uleiul in surplus . si ma ales ca ai 1 CM o sa ti iasa ulei si prin toba.Smile)
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mai mult ulei are acelasi efect ca si lipsa de ulei deci scoate surplusul !Nivelul optim este la jumatatea distantei dintre liniile min si max.
  • uher
  • Suspendat
  • 18 mesaje
  • din 06 Mar 2009
  • Astra 1999 X17DTL
  • Prahova
  • uher

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
azi dimineata m-am uitat din nou dupa ce masina a stat cam 4 zile in parcare si nivelul de ulei este exact la max nici peste nici sub,deci cred ca nu am masurat nivelul cad trebuie si canalul pe unde intra joja era murdar si ma dus in eroare cu nivelul,orcum multumesc pentru raspunsuri,daca e max cred ca nu e o prob am 10w-40 castrol.
Skip ads

  • SANYUL10

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna,am si eu o problema.Imi creste nivelul la ulei.Ce poate fi?Nivelul apei nu scade,iar uleiul nu este spumos,deci nu are apa in el.De mirosit a motorina nu miroase.Deci ce poate fi?Multumesc mult si astept raspunsul vostru.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De la sine nu creste. Ai enumerat toate cauzele. Supravegheaza-l.
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
uher a scris:Salutare, am si eu o intrebare pentru voi si anume acum 2 zile am completat ulei la masina pentru ca era sub minim nivelul pe joja am pus 1l direct fara sa ma uit la nivel si dupa aceea am verificat joja si bineteles ca am depasit max cu 1cmc.
Ce pot pati daca las asa pana elimina ea surplusul de ulei?

parerea unor mecanici din diferite "servisuri" - citez :"nu are nimic daca motorul este un pic mai vechi"
eu am avut peste nivel la ultimele 2 schimburi si nu sa intamplat nimic, nu a scazut nivelul nu a scos ulei pe teava de esapament.
eu unu te sfatuiesc sa il lasi asa.
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
SANYUL10 a scris:Buna,am si eu o problema.Imi creste nivelul la ulei.Ce poate fi?Nivelul apei nu scade,iar uleiul nu este spumos,deci nu are apa in el.De mirosit a motorina nu miroase.Deci ce poate fi?Multumesc mult si astept raspunsul vostru.


Salut!

Indiferent care ar fi cauza,trebuie inlaturata,pentru ca o cantitate prea mare de ulei poate distruge semeringuri motor si in plus poate infunda catalizatorul,nu e obligatoriu sa ajunga la toba.
Skip ads

  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
SANYUL 10,
Dupa cum prezinti problema se pare ca ai verificat nivelul uleiului prima data la cald (cu motorul incins) ar a doua oara la rece (dupa o stationare de cateva ore). La cald nivelul e mai mic si la rece nivelul uleiului e mai mare in baia de ulei. Deci este normal, stai linistit si nu-ti mai face probleme degeaba.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
scrie clar pe abtibildul din compartimentul motor. "Uleiul se verifica cu motorul cald, masina perfect dreapta, si la 5 min dupa oprire". Daca la rece esti la MAX, cu motorul cald o sa fi cativa mm sub semn. Deasemenea daca prima oara cand ai verificat erai sub minim si ai pus un litru acum ar trebui sa fi sub MAX pentru ca diferenta dintre semne este de exact 1l. Fa o masuratoare a nivelului asa cum cere producatorul si vedem dupa aia daca este nevoie sa mai scoti din ulei.
  • claudiuv

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mi s-a intamplat si mie sa mi se puna mai mult ulei in motor si l-am lasat asa, numai ca, la ceva vreme, cand am schimbat distributia, cureaua era stropita de ulei, pe la un simering, presiunea fortase in el. Sfatul meu e sa masori nivelul uleiului corect si daca e peste maxim sa scoti surplusul
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
claudiuv,
iti pierde ulei pe la semeringul pompei de ulei.
Skip ads

  • claudiuv

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Semeringul a fost schimbat de atunci, nu stiu exact care era, dar explicatia baietilor care au facut distributia a fost ca a fortat presiunea uleiului in el din cauza nivelului peste max. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR