Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mi-a venit si mie Astra Classic-ul 1.7 CDTI. Am insa o mica problema: nu am optat pentru casetofon din fabrica pentru ca aveam eu un Sony Xplode cu mp3. Problema e ca cele doua mufe cu fire (cabluri de prelungire) de la Sony se potrivesc in 2 din cele 3 mufe de pe masina (aparatul functioneaza), dar numai are loc casetofonul in intregime in bord din cauza mufelor si a firelor. Ramane cam 5 cm in afara. Cum imi pot rezolva problema cel mai simplu? Service-ul Opel este ultima optiune, ma intereseaza daca am si variante mai simple.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
stiu problema, asa am patit si eu si se rezolva destul de simplu
ai 2 solutii:
1. il bagi f.f. cu grija sa trimit cablurile in spate pe stanga si dreapta, unde sunt gauri, si sa nu daca pe jos si sa ramana blocate sau se se adune in mijloc, pentru asta, bagi HU-ul pe pozitie dar nu il impingi, si aranjezi firele cu mana, sau cu un bat, surubelnita ceva, ca atunci cand impingi de cass sa se duca firele pe unde trebuie, merge si asa, dar e enervant, mai ales ca eu scoteam HU-ul la inceput destul de des
2. in spatele cass-ului ai un suport de plastic inutil, oricum HU sta pe sania proprie, ei poti sa demontezi acel suport, sau sa ii lasi doar parte de jos, eu l-am scos de tot (taiat de la mijloc) si cand o sa montez cass-ul oricinal pun inapoi partea de jos a suportului si gata, desi si ala tot pe sanie sta
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sugestie venita din experienta proprie: scoate cutia goala de sub climatizare si baga mana in spatele consolei pentru a aranja firele de la HU. E cel mai simplu.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Merci mult de sfaturi. Am aplicat metoda lui Corneliu Panait si am rezolvat-o. Cam cu chinuiala avand in vedere ca am mainile cam mari. Oricum trebuie sa il mai desfac odata ca nu s-a infipt bine antena si nu se prind bine posturile de radio.
Skip ads

  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Saptamana viitoare o sa imi vina si mie masina, un Astra Classic 2. Ma gandeam sa pun cass-ul pe sina astfel incat sa il pot lua in casa cand nu folosesc masina pe o perioada mai lunga. Stau intr-un cartier mai 'select' din bucuresti si as vrea sa ma protejez de pofticiosi. Smile

Se poate face asta la Classic 2? E loc pt cutia aia si pt sina?

Multumesc.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Problema este foarte simpla, mai simpla decat iti imaginezi, desi pare complicat cand te uiti la ea. Sania cu care vine echipata masina este prinsa intr-un surub, in spate pe mijloc, o scoti (iese un pic mai greu ca mai are niste cleme pe margini) si o poti baga pe cea a casetofonului tau daca vrei. Eu asa am facut si pot scoate casetofonul cand vreau. Ca sa bagi mufele in spatele cas-ului poti sa bagi si mana prin locasul de la cutia de sub climatizare (iese foarte usor). Daca totusi vrei sa pastrezi sania masinii, si nu se potrivesc locasurile mufelor, poti face niste decupaje mici in partea din spate a saniei si se rezolva. Bafta.
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Multam de raspuns. Daca e asa de simplu nici nu cred ca o sa ma mai duc la cei de la reprezentanta. o sa il montez eu singur.
Multam.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu are sens sa te duci la reprezentanta ca iti ia un kil de bani banuiesc, si nu ai nici o modificare electrica de facut. Practic nu ai nimic de taiat, lipit, etc.
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu o problema la radio cd, care la inceput nu i-am dat importanta ca ascultam numai mp3-uri, dar incepe sa devina agasanta: de cate ori scot cheia din contact, aparatul pierde posturile de radio memorate si de fiecare data trebuiesc cautate din nou. Mentionez ca mufa de la alimentare si cea de la boxe s-au potrivit perfect. Unde poate fi problema? Banuiesc ca odata ce scot cheia din contact ii taie curentul de tot si de aceea pierde setarile.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ai dreptate, eu am avut o problema similara dar am revolvato inversand 1 fir la alimentarea playerului si acum pot asculta si fara contact
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eheee, intrebarea de baza este, care fir trebuie inversat? La alimentare din cate imi amintesc sunt patru fire parca.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am patit o data chestia asta. Tot la un sony.

Cei care mi l-au montat mi-au spus ca la Opel alimentarea principala si cea de backup sunt inversate.

Vezi daca merge sa le inversezi. Oricum, teoretic nu ai ce sa strici Smile.
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Atentie! Inversezi in mufa de la CD player firele. Daca citesti cartea aparatului cu atentie o sa vezi despre care fire e vorba...
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am citit cartea de la CD Player, dar nu imi dau seama care trebuie inversate, de aceea va solicit ajutorul.
Mufa de la alimentare a CD-ului, are din cei 8 pini standard ai mufei, doar 4 pini.
Mufa standard are pinii in ordinea asta:
1 3 5 7
2 4 6 8

Din cei 8 pini, spuneam ca mufa mea are 4:
5 7
4 8

Acestia au urmatoarea semnificatie (din carte):
4 - continuous power supply (yellow)
5 - power aerial control (blue)
7 - switched power supply (red)
8 - earth (black)

Care trebuiesc inversati?
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
4 cu 7 dupa parerea mea.

Oricum, si daca nu e asta, si totusi le inversezi, nu ai ce sa strici Smile, dar 99% e asta.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de sfaturi. Am rezolvat problema.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR